Sızma Zeytinyağı ve 10 İlginç Kullanımı

zeytinyağı2[1]

Zeytinyağı dünyanın her yerinde milyonlarca insan tarafından yararları sebebiyle tercih edilir ve mutfaklarda yer bulur. Peki siz zeytinyağının tüm yararlarını ve nasıl kullanılacağını biliyor musunuz?
Önünüzde bir şişe zeytinyağı durabilir ve onu birçok durumda kullanmanın bütün yollarını bilmiyor olabilirsiniz.
Küçük bir zeytinyağı şişesinin sağlığınız, güzelliğiniz ya da evde bakım için ne kadar kullanışlı olabileceğini bilmenizi istiyoruz. Bu sebeple bugünün yazısında, zeytinyağının 10 şaşırtıcı kullanımını sizlerle paylaşacağız.

Kilo vermeye yardımcı

Zeytinyağı, kilo vermenize yardımcı olan sağlıklı bir yağdır. Bu yağ, bir yandan metabolizmanızı hızlandırarak daha fazla yağ yakmanızı sağlarken bir yandan da tok hissettirir. Akdeniz diyetinde zeytinyağı, salatalarda, pişmiş sebzelerde, soslarda ve hatta ekmekle birlikte tereyağı yerine bile kullanılır.

Ağrıyı alır

İçeriğinde yüksek oranda bulunan oleokantal denen bir madde sayesinde zeytinyağı, doğal bir iltihap sökücü işlevi görerek birçok ağrıyı ve acıyı alır. Bir araştırmaya göre, düzenli zeytinyağı tüketimi bazı kronik rahatsızlıklarla ilişkili iltihaplanmayı önler ve azaltır.

Bilişsel bozuklukları önler

Zeytinyağında bulunan mono doymamış yağ, Alzheimer gibi beyin hastalıklarıyla ilişkili olan bilişsel çöküşün başlangıcını önler ya da geciktirir.

Diyabeti önler

Ayrıca, diyetinize zeytinyağını eklemek Tip 2 diyabetin oluşumunu önlemeye ya da geciktirmeye yardımcı olur. Peki nasıl? Zeytinyağı vücudunuzdaki insulin seviyesini dengeleyerek yüksek şeker sorunu yaşamanızı engellemeye yardımcı olur.

Bağışıklığı güçlendirir

Bağışıklık sisteminiz sizi üşütme ve gribe sebep olan enfeksiyonlardan ve hastalıklardan korumaktan sorumludur. Bağışıklık sisteminiz zayıfladığında, vücudunuz birçok hastalığa karşı daha duyarlı olur. Doğal sızma zeytinyağının içindeki antioksidanlar bağışıklığınızı güçlendirir ve başka hiçbir çeşit yağda bulunmazlar.

Pişiğe iyi gelir

Zeytinyağı doğal, yumuşak ve güvenli yapısıyla pişiğe iyi gelir. Tahrişi rahatlatır ve cildin o bölgesinin sağlığını düzeltir.

Doğal nemlendirici

Sağlıklı bir cilde sahip olmak için cildinizi her gün hem temizleyen hem yenileyen bir bileşenle nemlendirmek çok önemli. Zeytinyağı, cildinizin esnekliğini korumaya yardımcı, erken yaşlanmayı önleyen ve cildinizi güneşin zararlı etkilerinden koruyan mucizevi bileşenlerden biridir. Birkaç damla zeytinyağını sevdiğiniz bir çiçek özüyle karıştırıp cildinize uygulayabilirsiniz.

Sigarayı bırakmaya yardım eder

Zeytinyağı, sigarayı bırakmak isteyenler için en iyi destekleyicilerdendir. Sabah kahvaltıdan önce 5 damla doğal sızma zeytinyağı tüketmek, nikotinin vücudunuzdaki etkileriyle savaşır ve kaygıyı azaltmayı sağlar.

Kabarık saçı düzeltir

Kıvırcık saç, iş onu taramaya ve şekil vermeye geldiğinde oldukça zorlu bir görev haline gelir. Kabarıklıkları azaltmak için kimyasal ürünler ve jeller kullanmak yerine, saçınızı şekillendirmek için az bir miktar zeytinyağı kullanmayı deneyin. Elinize birkaç damla damlatın ve saçınıza uygulayın.

Zeytinyağı aynı zamanda kuru saçlar ve kafa derisi için de kullanılabilir çünkü nemlendirir, kırıkları toparlar, kepeği önler ve saçlarınızı parlatır.

Horlamayla savaşır

Birçok çalışma gösteriyor ki zeytinyağı tüketmek, uyurken çıkardığınız, partnerinizi deli eden sesleri azaltır. Her gece uyumadan önce birkaç damla doğal sızma zeytinyağı tüketin. Bu doğal bileşen boğaz kaslarınızı kayganlaştırarak horlamayı önler.

kaynak. sağlığa bir adım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: