Evde Kendi Peynirinizi Kendiniz Yapın…

Hayırlı günler hanımlar, evde kendiniz hazırlayabileceğiniz nefis ve çocuklarımız için sağlıklı peynir tarifimi sizlerle paylaşmak istedim.
Arkadaşlar tarifini vereceğim peynir mayasız ve kaynatılmış olduğundan son derece sağlıklı bir ürün olduğunu belirteyim.

20151117_162429[1]

Öncelikle 4 litre hazır marketten aldığınız yağlı sütü tencereye boşaltalım. İsterseniz sütü arttırabilir veya azaltabilirsiniz. 4 litre sütten yarım kilo peynir çıkıyor. Tencerenin altını yakıp sütü kaynatalım

20151117_162503[1]

Sütümüz kaynağında 2 çay kaşığı limon tuzunu sütün içine atalım ve bir defa karıştıralım. Sütün yukarıdaki resimde olduğu gibi kesildiğini göreceksiniz. Süt kesilince 10 saniye kadar kaynatıp kapatalım.

20151117_191424[1]

Bir kabın içerisine iki kat beyaz tülbentten yapılmış torbamıza kesilmiş sütü dökelim. Sütü dökmek için soğumasını beklemeyelim, ocağı kapatır kapatmaz dökelim, aksi taktirde peynir tutmaz. Torbanın ağzını sıkıca bağlayarak, bir tepsiyi ters çevirip torbayı üzerine koyalım ve üzerinede ağırlık koyalım. Yaklaşık 3-4 saat bekledikten sonra torbadan peynirimizi çıkartalım.

20151117_191546[1]

Peynirimizi dilimleyip bolca tuzlayalım ve saklama kabına koyalım. Peynirimiz yenmeye hazır hale gelmiştir. Acaba tuzlu olurmu diye düşünüp az tuz atmayın, peynirin her yerine gelecek şekilde tuzlayın. Tuz peynirin tadını getiriyor. Sofraya gelmeden önce yıkayabilirsiniz. Afiyet olsun. Yorumlarınızı bekliyorum ve yapan arkadaşlarımızdan da peynirin fotoğraflarını paylaşmasını bekliyorum.

20151117_191731[1]

Kaynak: Perinin Dünyası Blog

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: