Çay meraklıları! İyi çay yapan mekanları sizin için listeledik.

IMG_0805-1024x682[1]

Dem Karaköy

Şüphesiz İstanbul’daki en iyi çay mekanı olma yolunda ilk açıldığından bu yana ilerliyor. Uzun zamandır çay konusunda kalitesini son derece iyi bir şekilde ortaya koyan bu mekan, hemen hemen herkesin gözdesi. 60 çeşit çaydan oluşan menüsünde herkesin damak tadına uyacak lezzetlere yer veriyor. Karaköy’e yolu düşenlerin mutlaka uğraması gereken sıcacık bir mekan. Özellikle beyaz çaylarından kavunlu olanı denemen lazım!

A: Kemankeş Karamustafa Paşa, Hoca Tahsin Sk. No:17, 34425 Beyoğlu/İstanbul

La Patisserie Lune

Nişantaşı’nda kaliteli ve lezzetli çay içmek isteyenlerin adresi kesinlikle burası olmalı. Ronnefeldt çaylarını bünyesine alan bu şirin dükkanda ağırlıklı olarak badem unu ve tozuyla yapılan hafif tatlıları denerken kahve yerine tercihinizi mis kokulu çaylardan yapmalısınız. Çayları küçük ve büyük demliklerde tercih edebilirsiniz. Mangolu siyah çay bizim favorilerimizden!

A: Teşvikiye, Akkavak Sk. No:14, 34365 Nisantasi/Şişli/İstanbul

Chado Tea

Havaların ısınmasıyla birlikye Arnavutköy’deki minik dükkanlarının önünde oturup çayınızı yudumlarken mahalleli ile keyifli bir iletişim halinde olacağınız sakin bir mekan. Oturmadan önce istediğiniz çayı koklayarak tercihinizi yapabilirsiniz. Günlük olarak çıkardıkları tatlıyı da çayınızın yanına atıştırmalık olarak alabilirsiniz. Chado’nun özgün çaylarından ‘milky oolong’ oldukça yumuşak içimli ve pek lezzetli.

A: Arnavutköy Mahallesi Francalacı Sokak No: 9/A Beşiktaş / İstanbul

Çaydanlık

Moda’nın en yeni mekanların biri çay konseptinde! Bu mekan edebiyat ve çayın ortak ilişkisi düşünülerek oluşturulmuş. Yani köşeye oturduğunuz zaman çayınızı alıp kitabınızı okurken huzur dolacağınızın garantisini veriyoruz. Dünyadan özenle seçtikleri ve özellikle favori olan çayları menülerine koymuşlar. Klasik bir çay denemektense onların tavsiyelerine uyabilirsiniz. White Earl Grey alışıldık olan earl grey çaya farklı bir bakış olmuş, çok seveceksiniz.

A: Caferağa Mahallesi, ModaCaddesi, Yeni Fikir Sokak, No 5/A, Kadıköy, İstanbul

La Reine Pastry

Suadiye’de arka sokakların birine gizlenmiş zevkli bir mekan. Aslında pasta ve tatlı ağırlıkta olan bir mekan ama o güzel tatlılarının yanında çok özel bir çay karışımı hazırlamışlar. Çiçek Buketi adında kendilerinin özel olarak karışım yaptıkları çayın mis gibi şeftali aromasını aldığınızda ve çiçek kokusu burnunuza geldiğinde rahatlamış hissetmemeniz mümkün değil. Bu lezzetli çayın yanında görüntüsüyle büyüleyen ekleri de denemen lazım!

A: Emin Ali Pasa cad. 54/2 , Suadiye

kaynak: denemen lazım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: