Egzema, Alerji, Kaşıntı Sorunlarına Karşı

egzema-alerji-kasinti-kurleri-376x280[1]

+ Demli çay içmeyin. Çay, bağırsakları kurutur. Yarım saatten fazla kalmış çayı tüketmeyin.Çayınıza şeker atmamaya dikkat edin. Mümkünse beyaz şekeri hiç kullanmayın. Açık ve taze çayınızın yanında; kuru dut, hurma, incir, kuru üzüm yiyin. Çayınızı demlerken, dem içerisine 2-3 tane karanfil atın.

+ Aşırı kahve tüketiminden kaçının. Kola ve enerji içeceklerini, tatlandırılmış meyve sularını kesinlikle içmeyin!

+ Hamur işi yemeklerden, tatlılardan uzak durun. Rafine un ve şekerin bileşimi demek, yüksek riskli kalp, diyabet ve damar hastalıkları demektir.

+ Kızartma türü yiyecekleri tüketmeyin. Kızartma ile yağlar ve besin maddeleri Kanserojen maddelere dönüşebiliyor.

+ Tuz tüketimini sıfıra yakın azaltın. Tuz yerine limon ve zerdeçal ikilisinden faydalanın ( Bir kase çorba yada yemeğe 1/4 çay kaşığı zerdeçal )

+ Yemekleri çok sıcak yemeyin, ocaktan indirildikten sonra 10-15 dakika yemeklerinizi, çorbalarınızı dinlendirin.

+ Yemeklerinizi yavaş yavaş iyice çiğneyerek yemeye gayret gösterin, acele etmeyin.

+ Hazır gıdaların hemen hepsinde bulunan; Aspartam ( E 951) ve sodyum benzoat ( E 211 ) kimyasalları alerjik reaksiyonları tetikleyebileceğinden bunlardan mutlak surette uzak durmalısınız.

+ Alkali beslenmeye çalışın. Bunun için kefir, doğal yoğurt, tarhana gibi besinleri öğünlerinize katın.

Keçiboynuzu ve Alerjik Hastalıklar

Eğer saman nezlesi, rinit, kurdeşen, astım, nefes darlığı, sigaraya bağlı öksürük ve egzema gibi rahatsızlıklarınız varsa gerekli tedavilere destek amacıyla mutlaka keçiboynuzu meyvesini tüketin. Eğer meyvesi sert geliyorsa ; 5-6 su bardağı kaynar suya 4 adet keçiboynuzunu bir kaç parçaya ayırıp atın ve kısık ateşte 15 dakika kaynatın. Soğuyunca süzüp gün içinde üç defa birer çay bardağı için. Buzdolabında muhafaza edin.

Egzema için Yulaf Suyu

Eğer kaşıntı ve egzema sorunu yaşıyorsanız ve kaşıntı bölgesine herhangi tıbbi ilaç uygulamıyorsanız, bir bardak suya koyacağınız bir avuç yulafı kaşıntılarınızı azaltmak için kullanabilirsiniz. Kaşıntı olsun olmasın, ilgili bölgeye gün içinde, yulaflı sudan alarak o bölgeye sürebilirsiniz. Yulaf içerisinde bulunan bileşimlerin, egzema ve kaşıntı gibi rahatsızlıkları geçirdiği biliniyor. Aynı zamanda o bölgeyi nemli tutarak, çatlamasını ve kanama riskini azaltıyor. İçindeki anti-mantar ve anti-bakteriyel bileşimleri ise nemlenmesine rağmen bölgede enfeksiyonları da temizliyor.

Kuru Dut

Egzema ve ellerde veya deride çatlaklar için ise; bir tencere içine yarım litre su konur ve içerisine bir yada iki avuç kadar kuru beyaz dut eklenir. 10 dakikayı geçmemek üzere kaynatılır. Ocağın altı kapatılır, vücudu yakmayacak yani duş sıcaklığına kadar soğuması beklenir. ( Hafiften sıcak olması iyidir ). Bu sıcaklıkta, eller veya ayaklar tencere içinde 15 dakika bekletilir. 15 dakka sonra ise işlem tamamlanı fakat ellerinizi yarım saat boyunca YIKAMAYIN. Yarım saat sonra ise sadece su ile yıkayın. Her iki günde bir denemeniz gerekecektir. Değerli Prof. Dr. İbrahim SARAÇOĞLU’NUN ifadeleri ile 10 gün içinde belirgin bir iyileşme görülebilmektedir.

Cildinizin sağlıklı olması aslında genç durması anlamına geliyor. Daha genç görünmek, daha sağlıklı yaşamak elinizde

Sağlıcakla Kalın…

Kaynak: organik  yaşam felsefesi

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: