Kan Şekerini Düzenlemenin Doğal Yolları

nopal-suyu[1]

 

Tarçın tüketmek vücudun insüline olan hassasiyetini geliştirir, vücudu kan şekerini düzenlemek için insüline daha az bağımlı yapar.
Kan Şekerini Düzenlemenin Doğal Yolları

Yüksek kan şekeri olan insanlar sürekli bunu kontrol altına almak için yollar bulmalıdır. Bu durum, dikkat edilmezse, ölümle bile sonuçlanabilir. Sağlıklı bir insanın kan şekeri desilitre başına 80 ila 100 miligram arasında olmalıdır. Vücuttaki glukoz seviyeleri insülin hormonu ile düzenlenir. Bu hormonun ana görevi kan şekerini düzenlemektir. Ama diyabeti olan insanlar bu hormonu yeterince üretemez veya ona karşı direnç geliştirirler, böylece de yüksek kan şekerini kontrol altına alamazlar.

Diyabet hastaları doğru bir yöntemle tedavi olmalıdırlar, ancak aşağıdaki önerileri ve doğal tarifleri uygulayarak da kan şekerinin düşmesini sağlayarak tedaviye destek olabilirler.

Düzenli egzersiz yapın

Kandaki şeker oranı vücut için benzin gibidir, ve ne kadar fiziksel egzersiz yaparsanız o kadar fazla benzininiz olur. Düzenli egzersiz yüksek kan şekeri ile savaşmak için çok faydalıdır ve ayrıca hastaların ihtiyaç duyduğu insülin miktarını da azaltmaya yardımcı olur. İyi bir seçenek güne 20-30 dakika düzenli egzersiz yaparak başlamaktır.

Karbonhidrat tüketimini azaltın

Her tür yiyecek vücuda karbonhidrat verir ve sonuçta kanda biriktirilen glikoz oranını arttırır. Yüksek kan şekeri ile savaşmak ve bundan korunmak için, karbonhidrat zengini gıdaları daha az tüketmenizi öneriyoruz.

Protein alımını arttırın

somon
Balık, tavuk göğsü gibi beyaz etleri tüketmek karbonhidratın kanda glikoza dönüşmesini önler ve vücudun kan şekerini düzenlemesini kolaylaştırır.

Öğünlerinizi gün içine dağıtın

Yüksek kan şekeri olan kişiler her iki üç saatte bir sağlıklı gıdalar tüketmelidir. Bu çok önemlidir çünkü bu sağlık problemi sık sık kan şekerinin düşmesine neden olur, bu da kişinin sürekli şeker istemesine sebep olabilir.

Rahatlama teknikleri üzerine çalışın

yoga-reiki
Sürekli stres altındaysanız, karaciğeriniz kan dolaşım sisteminize glikojen bırakıyor olabilir. Glikojen vücudun ikinci glikoz deposudur ve kan şekerini hemen arttırır. Eğer mümkünse gün içinde stresle savaşmak için rahatlama ve meditasyon teknikleri uygulayın.

Her gün düzenli reiki yapmak enerjinizi düzenleyip sizi rahatlatacaktır…

Tarçın

Bir çok çalışma tarçının diyabet ve yüksek kan şekeri oranlarına iyi geldiğini ortaya koydu. Bu baharatı aktarlarda, süpermarketlerde kolayca bulabilirsiniz. Vücudun insülin hassasiyetini arttırır. Bunun sayesinde, zamanla kan şekerini düzenlemesi için bu hormona daha az bağımlı olacaksınız.

Nopal kaktüsü

nopal
Konu ile ilgili çalışmalar nopal kaktüsünün kandaki yüksek glikoz oranlarını düşürdüğünü ortaya koydu. Bu kaktüs çok fazla lif ve diğer yararlı maddeler içerir ve vücudun şekeri metabolize etmesini kontrol eder, normal seviyelerde tutar. Bu yüzden diyabet hastaları için idealdir.

Sarımsak

Yüksek kan şekeri yaşayan kişilerin diyetine eklemesi gereken bir diğer gıda ise sarımsaktır. Düzenli sarımsak tüketimi Tip 1 ve Tip 2 diyabet hastalarında kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Peki nasıl? Nopal kaktüsü gibi vücudun glikozu metabolize etmesine yardımcı olur ve içinde insülinle benzer tepkiler yaratan maddeler içerir.

Soğan

soğan
Sudan Gezira Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar gün içinde çiğ yenen 100 gram soğanın Tip 1 ve Tip 2 diyabet hastalarında kan şekerini düşürdüğünü ortaya koydu. Bunun sebebi soğandaki flavanoid ve sülfür.

kaynak: sağlığa bir adım

One Response to “Kan Şekerini Düzenlemenin Doğal Yolları”

  1. Aouimeur Radouene Says:

    Bonjour,Merci de votre intéressant à nous informer. Mais tous ces messages nous dirrange beaucoup. A cet effet, nous vous prions d’arrêt de nous envoyer ces messages SAP. RADOUENE Envoyé depuis Yahoo Mail pour Android


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: