Ödemin ilacı hurma suyu…!

12805673_560255464141070_563110117670711767_n[2]

‘Hurma suyunu iç ödemden kurtul’

Kadınları daha çok seven, el ve ayak bileklerinde sıkça görülen ödemler ciddi hastalıkları habercisi olabiliyor. Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, “Ödem,vücutta sıvı birikmesidir ve yaygın karşılaşılan bir sorundur. Ödemi hücre içi sıvının hücre dışına çıkması ile doku aralarında ve cilt altında birikmesi olarak da tanımlayabiliriz. Böbrek ve karaciğer hastalıkları, kalp-damar sorunları, hormonal hastalıklar ödeme yol açabiliyor” şeklinde konuşuyor.
kilo artışı olab ilir…

Regl dönemi, menopoz, fazla kilo, az su tüketimi, fazla karbonhidrat tüketimi, bol tuzlu diyetlerin de ödeme neden olduğunu belirten Enç, hurmanın ödem gidermede etkili olduğunu bildiriyor. Ayrıca tansiyon dengesizliğin de ödeme neden olduğunu aktaran Enç, “Tüketilen su ve tuz miktarı şişme ve ödem oluşmasında çok önemlidir. Ödemin en erken belirtileri göz kapaklarında, el, ayak ve ayak bileklerinde şişme meydana gelmesidir. Ödem ile birlikte kilo artışı da tipik bir bulgudur. Ödemin tedavisi özellikle nedene yönelik olmalıdır. Eğer hastalığa bağlı bir ödem söz konusu değilse, ilaç kullanmadan bazı tedbirlerle ödemlerinizden kurtulabilirsiniz” diyor. Enç şu önerlerde bulunuyor: şekerden
uzak durun

Hazır yiyecekler, et suyu tabletleri, turşular, konserveler tuz yönünden zengin besinlerdir. Bu sebeple bu besinlerin tüketimde dikkatli olunmalıdır.
Yemeklerinizi pişirirken az tuz ile edin ve tuzdan çok baharat kullanın.
Şeker tüketiminize dikkat edin. Çünkü şekerin sindirilmesinde çok miktarda su gerekir ve vücut suyu tutar. Tüketilen şeker miktarının azalmasıyla ödem sorunu da azalacaktır.
Herhangi bir sağlık sorununuz yoksa gün içinde ödem atımını hızlandıran biberiye, ısırgan otu, kiraz sapı ve funda yaprağı gibi bitki çayları için.
Yeşil yapraklı sebzeler vücuttun fazla su yu atmaya yardımcı olur.

ÖDEM ATTIRAN TARİF
– Gece yatmadan önce 1 bardak suya , 1 adet kuru hurma koyup bekletin. Sabah hem suyu hem hurmayı tüketin. Bağırsak hareketlerinin hızlanmasına ve ödemin atılmasını sağlar.
– 1 demet maydanoz, 2 salatalık ve 1 orta boy havuç suyunu karıştırıp için. Dilerseniz 1 çay kaşığı rendelenmiş taze zencefil de ekleyebilirsiniz. Günde 2 kere öğün aralarında tüketmek ödem atmanın sihirli formülünden biridir

One Response to “Ödemin ilacı hurma suyu…!”

  1. Ödemin ilacı hurma suyu…! | zngblog Says:

    […] Kaynak: Ödemin ilacı hurma suyu…! […]


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: