Emekli Olunca Yaşayabileceğiniz On İki Sahil Kasabası…

Emeklilik hayali ikiye ayrılır. Emekli olunca dünyayı gezme hayali kuranlar ve sessiz, sakin bir sahil kasabasına yerleşip, müstakil evinin bahçesinde domates yetiştirmeyi düşleyenler… Biz ikincisine sesleniyoruz. Özellikle kalabalık şehirlerde yaşamanı sürdüren, her gün ömründen bir parçasını trafikte yitiren ve ruh emici gökdelenlerin arasında bir gıdım oksijene muhtaç kalan bizlerin, emekliliğimizde daha dingin bir hayat sürme isteğimiz hiçbir şekilde sıkıcı karşılanmamalı. Senelerini iş hayatına adamış, 30 – 35 yıl devlete ya da özel sektöre hizmet vermiş büyüklerimizi düşündük, emekli olunca yaşayabileceğiniz 12 sahil kasabasını bulduk.

1 – Akarca

akarca

Akarca‘yı çoğu insan bilmez. Çünkü burada sabahın ilk ışıklarına dek süren eğlenceler yoktur. Yalnızca buz gibi bir deniz ve dingin bir yaşam sürmeyi seçmiş emekli büyüklerimiz vardır. Genelde yazlıkçıların mekanı olan Akarca, İzmir‘in Seferihisar ilçesinde bulunuyor. Ege Denizi‘nin en berrak hali, bu güzide sahil kasabasına bahşedilmiş desek yeridir.

2 – Bademli

bademli

Fotoğraf: Ercan Çelik

Eğer emekli ikramiyenizi Maldivler’e yatırmak istemiyorsanız, ikinci seçenek olarak Bademli Köyü‘nü düşünebilirsiniz. Neden böyle diyoruz, çünkü Bademli’deki deniz, o gördüğünüz Maldivler’deki okyanustan farksız. Popüler olamamasının nedeni ise malum, zamane gençliği işte. Bademli’nin İzmir’in Dikili ilçesinin güneybatısında olduğunu da belirtelim unutmadan.

3 – Çukurbağ

çukurbağ yarımadası

Sessiz ve sakin bir hayat süreyim, domatesimi de ekeyim ama sıkılınca eğlenceden de çok uzak kalmayayım diyorsanız eğer, o zaman Çukurbağ Yarımadası‘na yerleşebilirsiniz. Antalya‘nın Kaş ilçesinde bulunan Çukurbağ, Meis Adası’nın manzarasıyla da büyülüyor insanı. Hem torunlarınız da çok sevinir bu duruma.

4 – Güzelçamlı

güzelçamlı

Hep özlediğiniz o bakir doğaya en sonunda kavuşacağınız bir yer Güzelçamlı. Aydın‘ın Kuşadası ilçesinde bulunan Güzelçamlı, dünyanın en yüksek oksijen oranına sahip bölgelerinden biri. Hani gökdelenlerin arasında nefes alamıyoruz dedik ya, Güzelçamlı bu yönden ömürlük bir terapi niteliğinde anlayacağınız.

5 – Badavut

badavut

Issız, daha da ıssız, olabildiğine ıssız bir yer arayışındaysanız, tası tarağı toplayıp Sarımsaklı Badavut‘a yerleşebilirsiniz. Issız dediysek gözünüzü korkutmuş olmayalım, Ayvalık Sarımsaklı‘ya çok yakınsınız aynı zamanda. Canınızı sıkıldığında, iki çift laf edeceğiniz insanlar da bulabilirsiniz istediğinizde.

6 – Mazı

mazı

Emeklilik hayalleri genelde Bodrum üzerinden yürüyor. Özellikle her 5 insanın 3’ünün domatesi hep Bodrum’da yetişiyor. Yaz aylarında Bodrum’un ne kadar kalabalık olduğunu söylememize gerek yok. Ama Mazı öyle mi? Değil tabi. Bodrum’da emeklilik hayalini kuranların, kesinlikle yerleşmesi gereken bir cennet köşesi Mazı.

7 – Palamutbükü

palamutbükü

Yeryüzünde cenneti arıyorsanız, Palamutbükü‘nün aradığınız yer olduğunu söyleyebiliriz. Tamam, belki domates yetiştiremeyebilirsiniz ama bol bol badem ağacı ekebilirsiniz. Datça‘nın en huzurlu köşelerinden biri olan Palamutbükü’nde yeniden gençleştiğinizi hissedebilmeniz olası.

8 – Akyaka

akyaka

Hem doğal güzelliklerin ortasında, hem de insanlarla iç içe bir emeklilik hayali düşlüyorsanız, Akyaka Gökova‘nın büyülü dünyasını da bir kolaçan edin bizce. Gökova Körfezi‘nin en şahane koylarının bulunduğu Akyaka’da, kim bilir, belki bir pansiyon işletmeye başlar ve hayatınıza bambaşka renkler katarsınız. Bu da bir fikir.

9 – Turunç

turunc

Kışı sessiz, sakin köşemde geçireyim, yazın ise cıvıl cıvıl olsun etrafım diyorsanız, Marmaris‘te yer alan Turunç‘taki müstakil evinizin hayalini kurmaya şimdiden başlayın deriz. Yaz aylarında bol turist akınına uğrayan Turunç’ta, kışın ise birkaç pansiyon dışında herkes köşesine çekiliyor. Yılların yorgunluğunu üzerinizden atmak için Turunç biçilmiş kaftan.

10 – Köyceğiz

köyceğiz

Son zamanlarda dikkat ediyoruz da, Köyceğiz gittikçe popüler olmaya başladı. Doğal güzelliklerin ve tarihi dokunun bu kadar uyumlu olduğu daha kaç yer var ki ülkemizde? Hem sessizliği seviyor, hem tarihe ilgi duyuyorsanız, emeklilik hayali kurmaya Köyceğiz üzerinden devam etmenizi tavsiye edeceğiz.

11 – Sokakağzı

sokakağzı

İleride, ‘nerede yaşıyorsun bey amca’ diye sorduklarında ‘Ege’nin en uç noktasında yaşıyorum delikanlı’ cevabını verdiğinizi düşünün. İşte o an, bir delikanlının daha emeklilik hayaline yön vermiş olmanın haklı gururunu yaşayacaksınız. Bizim için bir inci tanesinden daha da değerli olan Assos‘un şirin bir sahil kasabası olan Sokakağzı, bizim de emeklilik hayallerimizi süslüyor.

12 – Söğüt

söğüt

Konumu biraz sapa, kabul ediyoruz. Ama Söğüt bu güzelliğini, böylesine ulaşılması güç bir yerde olabilmesine borçlu. Marmaris’in en büyük köyü olan Söğüt, oldukça sessiz bir yer olmasına rağmen, çarşısı her daim cıvıl cıvıl ve capcanlı. İnsanlarla hem iç içe, hem de onlardan kendinizi bu denli soyutlayabileceğiniz başka bir yer daha var mı, bilmiyoruz.

Fotoğraflar alıntıdır yazı da alıntıdır

Ortaya Karışık kategorisinde yayınlandı. 20 Comments »

20 Yanıt to “Emekli Olunca Yaşayabileceğiniz On İki Sahil Kasabası…”

 1. Tamam nazifoztaslkin Says:

  Onyildiremekliyimhepsiguzel

 2. mert solak Says:

  Köyceğiz dediğiniz yer dalyan kasabasıdır oda ortacaya bağlıdır yanlış bilgiler vermeyin insanlara

  • kemal şentürk Says:

   bilgi yanlış değil eksiktir dalyan kasabası ve bağlı olduğu ortaca ilçesi geçmiş yıllarda köyceğize bağlı köylerdi şu anda idari olarak dalyan kanalı sınırdır gördüğünüz fotoğrafın üst kısmı ortaca ilçesine alt kısmı ise köyceğiz ilçesine bağlıdır kaunos antik kenti kaya mezarları köyceğiz sınırları içerisindedir

 3. olcay incirci Says:

  merhabalar ben biri 14 diğeri 8 aylık erkek evlada sahip 39 yaşında bir adamım bende sakinliğin peşindeyim lakin bunun yanı sıra cocuklarımında eğitim lerini düşünmem gerekir bu bahsi gecen 12 yerleşim bölgerinden hangisi bana uygundur sizce ?

  • Fenasi Keskin Says:

   Amca senin emekli olmana yirmibes yil var daha. Sen o zamana kadar depresif politika haberlerini oku. Iyi gelir

  • Isimler önemli değildir Says:

   Aof den Çocuklarınızı kendiniz okutup yetistirebilirsiniz.aof nin uzaktan eğitimi ve internetten sizin onları egitmenizle zeki insanlar iyi kariyer yapacaklarına emin olabilirsiniz.

 4. Ercüment yaman Says:

  Çandarlı’ya unutmuşlar

 5. sevda Says:

  Her emeklinin sanirim hayallerinde sakin deniz doga saglik huzur baska insanoglu ne ister insallah ha aller gercek olur

 6. serpocan Says:

  Didim Akbük…şahane den,z, ve koylarıyla büyüleyici…………..

 7. 7 Aralık 2015 Geceraporu | geceraporu.com Says:

  […] tatile geldiğimiz yerde insanlar yaşıyor!” deriz boğazımız düğümlenerek. İşte bu liste belkide bunalıp yaşadığı şehirden gitmek isteyenler için güzel bir liste […]

 8. Mesut AKSOY Says:

  Sayın arkadaşım,
  Ben ve eşim 18 yıldır DATÇA da yaşıyoruz.Palamutbükü Datça nın köyüdür.(25km.)
  Mesudiye nin de 3 koyu vardır.(20 km.) buraları yaşanacak yerlerdir.Oksijeni bol nemi azdır.
  Datça yarımadadır,Bir kıyısı Akdeniz diğer kıyısı da Ege dir.
  Ünlü Filozof Strabon Tanrı uzun ve sağlıklı yaşamatmak istediği kullarını DATÇA ya gönderir ….
  Demiş.
  Mesut AKSOY

 9. Selman Vaizoğlu Says:

  erdek ilhanköyü unutmuşsun

 10. atilla Says:

  Harika Gençliğimizi en boktan yaşlarda geçirmek için harcadıktan sonra …neye yarar desem 🙂

 11. TC Iskender Bulut Says:

  emeklilik sonunda 3 yıldır Yumurtalık ilçesinde yaşamaktayım gelip görmeden birşey demem mümkün değil gel gör o zaman Haklılık derecesini görürsünüz sakınlık ve rahatlık istiyenlere duyrulur

 12. zeki Says:

  Güzel Urla’m. Her yeri ayrı bir güzellik. Ege’nin ve Türkiye’nin incisi.

 13. Ruhsar Says:

  Bu yerlerin altısını gördüm, Güzelçamlı’da karar kıldım,, evimi de satıp göçtüm,, çok mutluyum .Geçende 3 günlüğüne izmir’e gittim , temiz havaya öylesine alışmışım ki , hava kirliliğinden boğazım hasta döndüm)) Şiddetle tavsiye ederim, yerinizi değiştirin ve illâ ki bir kıyı kasabası/köyü olsun ))

 14. Adam Parsons Says:

  Yenisakran / Aliaga’yi unutmussunuz

 15. ahmet fehmi güllü Says:

  Mordoğanı yazmayı unutmuşunuz havası kaz dağından sonra en iyi sakin kafa dinleme yeri yol sorunu halloldu 40-50 dk da izmirdesin çok taze balıkları küçük şirin bir yer şehrin kargaşası trafik yoğunluğundan bunalanlar için ideaal bir yer

 16. Hasan ER Says:

  Liste eksik olmuş güzel yurdumun incileri daha fazladır.Herkes bütçesine göre bir yer seçebilir bir çoğumuz için hayalde kalır.İş dünyası büyük şehirlerde kurulmuş maalesef emeklilik yaşı gelsene çalışmak zorunda olanlar sadece kısa ziyaretlerle yetineceğiz.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: