Mucize üçlü Alzheimer’e karşı!

81[1]

Almanya Ulm Üniversitesi’ndan uzmanlar havuç, ıspanak ve kayısının özellikle Alzheimer’a karşı çok etkili olduğunu belirtti.

Bilim adamları iki grup gönüllüyü inceledi.

Birinci grubun sağlık durumu oldukça iyiyken ikinci grup Alzheimer hastalarıydı. Her iki grubun üyelerinden alınan kan örnekleri incelendi. İkinci grubun kanındaki antioksidan, C vitamini ve beta-karoten miktarının çok düşük olduğu kaydedildi. Doktorlar tüm bu maddelerin beyin sağlığını koruduğunu belirtiyor. C vitamini, antioksidan ve beta-karoten açısından zengin meyve ve sebzelerin mutlaka tüketilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Bu besinler arasında havuç, ıspanak ve kayısı özel yer tutuyor.

Havucun Sağlığa Faydaları
Beta Karoten:

Beta karoten havuca turuncu rengini veren renk pigmentidir. Beta karoten vücut tarafından A vitaminine dönüştürülür. Bu nedenle havuç, hayvansal gıdalar dışında A vitamini bakımından en iyi kaynaklardan biridir. Etkili bir antioksidan olan beta karoten kanserden kalp hastalıklarına kadar pek çok hastalığın oluşma riskini yükselten oksidatif strese karşı vücudu korur.

Kanserden Korunma: Beta karoten ve diğer antioksidanlar bakımından zengin olan havuç kanseri önlemede rol oynayabilir. Yapılan araştırmalarda beta karoten bakımından zengin bir beslenme programının prostat kanseri, akciğer kanseri ve kolon kanseri riskini düşürdüğü sonuçları elde edilmiştir. Ancak laboratuvar hayvanları üzerinde yapılan bu araştırmaların sonuçlarının kesinlik kazanması için insanların katılımıyla yapılacak daha fazla sayıda araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Lösemi:

2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre havuç suyunda bulunan bioaktif kimyasallar, miyeloid ve lenfoid lösemide kansere yol açan hücre büyümesini baskılıyor. San Diego Tıp Merkezi tarafından yapılan bir diğer çalışmada ise havuç mesane kanseri riskini azaltmak için tavsiye edilen gıdalar arasında yer alıyor.

Kalp Sağlığı:

Hollanda kaynaklı ve 10 yıl süren bir çalışmaya göre turuncu ve sarı renkli sebzeler kardiyovasküler hastalıkların görülme riskini önemli oranda düşürüyor. Araştırma sonuçlarında havuç gibi turuncu ve koyu sarı tonlarda sebzeleri düzenli olarak tüketenlerde kalp ve damar hastalığı görülme oranının tüketmeyenlere göre %32 daha az olduğu belirtilmiş.

Göz Sağlığı:

Aşağı yukarı hepimiz havucun gözler için iyi olduğunu biliriz ancak şaşırtıcı bir şekilde bu konuda yapılan araştırma sayısı oldukça az. Yine de yapılan araştırmalar bu genel olarak kabul görmüş bilgiyi doğrular nitelikte. Bu konuda Kaliforniya Üniversitesi Jules Stein Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya göre haftada 2 veya daha fazla sayıda havuç yiyen kadınlarda daha az veya hiç havuç yemeyen kadınlara göre glokom hastalığı görülme oranı daha düşük. Göz tansiyonu olarak bilinen glokom göz içinde basıncı sık sık yükselmesi nedeniyle görme sinirinin hasar görmesine ve görüşün yavaş yavaş azalmasına yol açıyor. Ayrıca havuçtan alınan beta karoten A vitaminine dönüştüğünde gözlerin ışığı ayarlama fonksiyonunu koruyor ve gözlerin nemli kalmasını sağlayarak göz kuruluğunu önlüyor.

Sindirim Sistemi:

1 adet orta boy havuç sağlıklı bir sindirim sistemi için son derece önemli günlük besin lifi ihtiyacının yaklaşık %7’sini tek başına karşılıyor. Besin lifi sadece sindirim sistemi için değil aynı zamanda kan şekeri seviyesinin korunması için de önemli. Eğer kilo vermek için diyet yapıyorsanız atıştırmalık olarak havuç yemek tokluk hissini uzaratarak kilo vermenize yardımcı olabilir.

Potasyum:

Havuç potasyum bakımından en zengin sebzelerden biridir. Potasyum, beynin normal fonksiyonlarının devam etmesinden kalp sağlığının korunmasına, kan şekerinin düşürülmesinden kas kramplarının önlenmesine kadar pek çok alanda vücut tarafından kullanılan önemli bir mineral. Potasyum aynı zamanda kortizon ve adrenalin gibi stres hormonlarını dengeleyerek stres ve kaygı seviyesini düşürüyor.

Bağışıklık Sistemi:

Lenf bezleri, damarlar, beyaz kan hücreleri, solunum yolu ve dalak gibi vücudun birden fazla parçasını kapsayan bağışıklık sisteminin güçlü olması için pek çok sebzede bulunmayan protein ve lipidlere ihtiyaç vardır. Ancak aynı zamanda bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için havuç gibi vitamin ve mineral bakımından zengin sebzelere de ihtiyaç duyulur. A, C, E, B vitaminleri ile demir, bakır ve çinko bakımından zengin olan havuç bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı vücudun direncini artırır.

Güneşten Korunma:

Havucun antioksidan etkisi cildi serbest radikallere karşı koruyarak esnek kalmasına yardımcı olur ve yaşlanmanın ciltte görülen etkilerini geciktirir. Ayrıca düzenli olarak havuç yemek güneşin zararlı UV ışınlarına ve güneş yanığına karşı cildi korur. Tabi bu koruma faktörlü güneş kreminizi bir kenara bırakın ve bol bol havuç yiyin anlamına gelmiyor. Ancak daha güçlü bir korunma için özellikle yaz aylarında daha fazla havuç tüketebilirsiniz.

Havucun Diğer Faydaları
 • Kanı temizleyen alkali elementler içerir.
 • Vücuttaki asit alkali dengesinin korunmasına yardımcı olur.
 • Yüksek potasyum içeriğiyle tansiyonu yükselten sodyumu dengeler.
 • Havuçta bulunan besin lifi kötü kolesterolü (LDL) düşürürken iyi kolesterolü (HDL) yükseltir.
 • Güçlü antioksidanlar içeren havuç yaşlanmanın ciltte görünen etkilerini geciktirir.
 • Ağızda bulunan bakterileri temizleyerek diş sağlığını korur.
 • Düzenli olarak havuç yemek mide ülserine karşı koruma sağlar.

Ispanağın Faydaları Nelerdir?
Ispanak özellikle bir demir kaynağı olarak bilinmektedir. Her ne kadar demir mineralini içerisinde barındırsa da aslında vücudumuz tarafından emilimi bir miktar olsa da, çok da fazla değildir.
Ispanağın en önemli özelliklerinden birisi C vitamini yönünden zengin olmasıdır. İçerisindeki C vitamini sayesinde Ispanaktan alınan demirin emilimi artar fakat ıspanak yemeği yaparken bu C vitamininin kaybedilmesine yol açacak yöntemlerden kaçınmak gerekir. Örneğin sıkça yapılan tuz ile ıspanağı ovalama işlemi C vitamini kaybına yol açan sebeplerden bir tanesi.
Ispanağın vücudun direncini ve kuvvetini arttırdığı da bilinmektedir. Zihinsel ve bedensel olarak kuvvet sağlayan ıspanağın içerisinde sadece C vitamini de değil, ayrıca A, E ve B vitaminleri de yer almaktadır.

KAYISI: A, B, C ve P vitamini açısından zengin bir meyve olan kayısı aynı zamanda bol miktarda demir içerir. Ayrıca magnezyum, kalsiyum, fosfor, kükürt, bakır, krom ve manganez mineralleri açısından da zengindir.

Kayısının Faydaları:
 • Kayısı kanseri önleyici ve tansiyonu düşürücü özelliğe sahip.Bağırsakları iyi çalıştırdığından kilo verilmesini kolaylaştırıyor.
 • Kayısı iyi bir betakaroten kaynağı olup,akciğer ve mide kanserlerinden koruyucu özelliğe sahiptir.
 • Yorgunluğu alır.
 • Beslenme problemi olan yaşlıların potasyum eksikliğine bağlı depresyon sorunlarının giderilmesinde de çok faydalıdır.
 • Gırtlak iltihabına ve astıma iyi gelir.Astımda balgam söktürücü özelliğe sahiptir.
 • Kabızlığa önlüyor.
 • Gece körlüğünü önlüyor.
 • Yaşlanmaya karşı vücudu korur.
 • Beyinin düzenli çalışmasını sağlar.
 • Strese iyi gelir.
 • Ülserin iyileşmesinde rol oynar.
 • Kan yapımını artırarak kansızlığa iyi gelir.
 • Karaciğere iyi gelir.
 • Kemiklerin daha düzgün ve sağlam olmasını sağlar.
 • Kansere karşı korur.
 • Kalp kaslarını kuvvetlendirir ve daha düzenli olarak çalışmasını sağlar.
 • Böbreklerde oluşan taşların azalmasında rol oynar.
 • Kuru kayısılar, potasyum bakımından daha zengindir.
Kayısı besleyici ve iştah açıcıdır. Bol miktarda demir içerdiğinden kansızlığa iyi gelir. Vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Başta akciğer ve cilt kanseri olmak üzere kansere karşı koruyucudur. Vücuda kuvvet verir. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Özellikle gelişme çağındaki çocuklara faydalıdır. Raşitizm gibi gelişme bozukluklarını önler. Hastaların iyileşmesini hızlandırır. Sinirleri sakinleştirir ve uyku verir. Migrene karşı da iyi gelir. Ayrıca cildi besler, nemlendirir ve yumuşatır.
Kaynak: sağlık sitesi
Bitki Alemi kategorisinde yayınlandı. Leave a Comment »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: