Emekli Olunca Yaşayabileceğiniz On İki Sahil Kasabası…

Emeklilik hayali ikiye ayrılır. Emekli olunca dünyayı gezme hayali kuranlar ve sessiz, sakin bir sahil kasabasına yerleşip, müstakil evinin bahçesinde domates yetiştirmeyi düşleyenler… Biz ikincisine sesleniyoruz. Özellikle kalabalık şehirlerde yaşamanı sürdüren, her gün ömründen bir parçasını trafikte yitiren ve ruh emici gökdelenlerin arasında bir gıdım oksijene muhtaç kalan bizlerin, emekliliğimizde daha dingin bir hayat sürme isteğimiz hiçbir şekilde sıkıcı karşılanmamalı. Senelerini iş hayatına adamış, 30 – 35 yıl devlete ya da özel sektöre hizmet vermiş büyüklerimizi düşündük, emekli olunca yaşayabileceğiniz 12 sahil kasabasını bulduk.

1 – Akarca

akarca

Akarca‘yı çoğu insan bilmez. Çünkü burada sabahın ilk ışıklarına dek süren eğlenceler yoktur. Yalnızca buz gibi bir deniz ve dingin bir yaşam sürmeyi seçmiş emekli büyüklerimiz vardır. Genelde yazlıkçıların mekanı olan Akarca, İzmir‘in Seferihisar ilçesinde bulunuyor. Ege Denizi‘nin en berrak hali, bu güzide sahil kasabasına bahşedilmiş desek yeridir.

2 – Bademli

bademli

Fotoğraf: Ercan Çelik

Eğer emekli ikramiyenizi Maldivler’e yatırmak istemiyorsanız, ikinci seçenek olarak Bademli Köyü‘nü düşünebilirsiniz. Neden böyle diyoruz, çünkü Bademli’deki deniz, o gördüğünüz Maldivler’deki okyanustan farksız. Popüler olamamasının nedeni ise malum, zamane gençliği işte. Bademli’nin İzmir’in Dikili ilçesinin güneybatısında olduğunu da belirtelim unutmadan.

3 – Çukurbağ

çukurbağ yarımadası

Sessiz ve sakin bir hayat süreyim, domatesimi de ekeyim ama sıkılınca eğlenceden de çok uzak kalmayayım diyorsanız eğer, o zaman Çukurbağ Yarımadası‘na yerleşebilirsiniz. Antalya‘nın Kaş ilçesinde bulunan Çukurbağ, Meis Adası’nın manzarasıyla da büyülüyor insanı. Hem torunlarınız da çok sevinir bu duruma.

4 – Güzelçamlı

güzelçamlı

Hep özlediğiniz o bakir doğaya en sonunda kavuşacağınız bir yer Güzelçamlı. Aydın‘ın Kuşadası ilçesinde bulunan Güzelçamlı, dünyanın en yüksek oksijen oranına sahip bölgelerinden biri. Hani gökdelenlerin arasında nefes alamıyoruz dedik ya, Güzelçamlı bu yönden ömürlük bir terapi niteliğinde anlayacağınız.

5 – Badavut

badavut

Issız, daha da ıssız, olabildiğine ıssız bir yer arayışındaysanız, tası tarağı toplayıp Sarımsaklı Badavut‘a yerleşebilirsiniz. Issız dediysek gözünüzü korkutmuş olmayalım, Ayvalık Sarımsaklı‘ya çok yakınsınız aynı zamanda. Canınızı sıkıldığında, iki çift laf edeceğiniz insanlar da bulabilirsiniz istediğinizde.

6 – Mazı

mazı

Emeklilik hayalleri genelde Bodrum üzerinden yürüyor. Özellikle her 5 insanın 3’ünün domatesi hep Bodrum’da yetişiyor. Yaz aylarında Bodrum’un ne kadar kalabalık olduğunu söylememize gerek yok. Ama Mazı öyle mi? Değil tabi. Bodrum’da emeklilik hayalini kuranların, kesinlikle yerleşmesi gereken bir cennet köşesi Mazı.

7 – Palamutbükü

palamutbükü

Yeryüzünde cenneti arıyorsanız, Palamutbükü‘nün aradığınız yer olduğunu söyleyebiliriz. Tamam, belki domates yetiştiremeyebilirsiniz ama bol bol badem ağacı ekebilirsiniz. Datça‘nın en huzurlu köşelerinden biri olan Palamutbükü’nde yeniden gençleştiğinizi hissedebilmeniz olası.

8 – Akyaka

akyaka

Hem doğal güzelliklerin ortasında, hem de insanlarla iç içe bir emeklilik hayali düşlüyorsanız, Akyaka Gökova‘nın büyülü dünyasını da bir kolaçan edin bizce. Gökova Körfezi‘nin en şahane koylarının bulunduğu Akyaka’da, kim bilir, belki bir pansiyon işletmeye başlar ve hayatınıza bambaşka renkler katarsınız. Bu da bir fikir.

9 – Turunç

turunc

Kışı sessiz, sakin köşemde geçireyim, yazın ise cıvıl cıvıl olsun etrafım diyorsanız, Marmaris‘te yer alan Turunç‘taki müstakil evinizin hayalini kurmaya şimdiden başlayın deriz. Yaz aylarında bol turist akınına uğrayan Turunç’ta, kışın ise birkaç pansiyon dışında herkes köşesine çekiliyor. Yılların yorgunluğunu üzerinizden atmak için Turunç biçilmiş kaftan.

10 – Köyceğiz

köyceğiz

Son zamanlarda dikkat ediyoruz da, Köyceğiz gittikçe popüler olmaya başladı. Doğal güzelliklerin ve tarihi dokunun bu kadar uyumlu olduğu daha kaç yer var ki ülkemizde? Hem sessizliği seviyor, hem tarihe ilgi duyuyorsanız, emeklilik hayali kurmaya Köyceğiz üzerinden devam etmenizi tavsiye edeceğiz.

11 – Sokakağzı

sokakağzı

İleride, ‘nerede yaşıyorsun bey amca’ diye sorduklarında ‘Ege’nin en uç noktasında yaşıyorum delikanlı’ cevabını verdiğinizi düşünün. İşte o an, bir delikanlının daha emeklilik hayaline yön vermiş olmanın haklı gururunu yaşayacaksınız. Bizim için bir inci tanesinden daha da değerli olan Assos‘un şirin bir sahil kasabası olan Sokakağzı, bizim de emeklilik hayallerimizi süslüyor.

12 – Söğüt

söğüt

Konumu biraz sapa, kabul ediyoruz. Ama Söğüt bu güzelliğini, böylesine ulaşılması güç bir yerde olabilmesine borçlu. Marmaris’in en büyük köyü olan Söğüt, oldukça sessiz bir yer olmasına rağmen, çarşısı her daim cıvıl cıvıl ve capcanlı. İnsanlarla hem iç içe, hem de onlardan kendinizi bu denli soyutlayabileceğiniz başka bir yer daha var mı, bilmiyoruz.

Fotoğraflar alıntıdır yazı da alıntıdır

http://www.neredekal.com – Diley Kuru

93 Yanıt to “Emekli Olunca Yaşayabileceğiniz On İki Sahil Kasabası…”

 1. Hasibe inci Karaağaç Says:

  Mersin’in Bozyazı ilçesinide tavsiye ederim Deniz’i. Tabii doğası harika bir yer

 2. Necmettin Atalay Says:

  Kopyam sana Ahmet.Erdekte Şadiyi bul beraber ölmezsiniz.Size katılsam ben de ölmem.

 3. TC Atilla Demir Says:

  Edremit-Akçay’ın doğası ve denizi de güzel tavsiye ederim…

 4. salihakeles60 Says:

  bunların arasına milas ören ve çökertme sahillerini de yazarsanız TÜRKİYE nin iki güzel köşesinide ilave etmiş oluruz.

  • HASAN ÖZKAN Says:

   ÇÖKERTMEDE DENİZE GİRDİM ÖRENDE KALDIĞIM GÜNLERDE ÇOK GÜZEL YERLER ARSA BULUP ALIP YERLEŞMEK GÜZEL OLUR .

  • Esin Says:

   Ayvalık Altınovadan arkadaş varmı aramızda ordan yazlık veya arsa bakıyorum yardımcı olurmusunuz ? tşkler

 5. Ergün Kıran Says:

  gezilebilec Yerleri istiyorum

 6. Kaan Says:

  Ekincik Koyu yok.Dünyanın en güzel 10 koy içinde

  • meltem ertan Says:

   Merhaba,Ekincik Koyu nerede,bilgi verirseniz sevinirim.

   • Hüseyin Topan Says:

    Keşke Herkez, Ekincik yakınlarinda Serçe Koyu akşam güneş batımı saatlerini yaşayablse.Yıllar geçti hala unutamıyoruz.

   • TUNÇ Says:

    Ekincik Koyu , Köyceğiz’in hemen güneyindedir. Dalaman ile Marmaris arasında kalır kıyı olarak. İyi gezmeler.

   • Haluk Akçıray Says:

    Ekincik koyu Köyceğiz de dir

   • Bilge Says:

    Ekincik Koyu, Muğla Köyceğiz yakınlarında bulunan koy, plaj. Köyceğiz’in 40 km güneybatısında olan koya karadan ve denizden her zaman ulaşabilmek mümkündür. Doğal bir liman olan Ekincik Koyu’na günde ortalama 50 – 60 yat demirlemektedir

   • ahmet içer Says:

    muğla köyceğize tahmini 42 km sultaniye kaplıcalarının yanından geçip yol sizi götürüyor.köyceğizin içersinden batıya yani marmaris istikametine doğru dögüşbelenden sola dönülecek.yol ormanlar arası asvalt tam kemıl tropi yolu dik rampayı çıktıktan sonra soldaki çeşmeden mutlaka su iç incir ağacına sırtını ver köyceğiz gölünü seyret istersen çay demle iç.

  • mehmet alkan Says:

   Fazla dillendirme dolup tasacak sonra yer bulamayacaksin

 7. opus41 Says:

  Tirilye bence bu yukarıdakilerden aşağı kalır bi tarafı olmadığı gibi fazlası bile var

 8. sezai Says:

  veya izmirin ürkmez mavi bayrakli ve arkasinda güzel cam agaclari ve dogasiile,mandalin bahceleriyle yasanacak güzel bir sahil kasabasi

 9. TC FUAT GÜNGÖR Says:

  Admin SOKAKAĞZI diye tanıtım yapılan yer ASSOS ANTİK LİMANI…Assos BehramKale köyünün alt kesiminde bulunan turistik bir bölge…SOKAKAAĞZI ise buradan en az 15 km uzaklıkta Koyunevi Köyünün sınırları içinde bulunan turirtik sahil bölgesi ve köy, kasaba veya belde değil…Sadece turistik bir bölge….Bektaş köyü altı SİVRİCE bölgesi ile KOYUNEVİ KÖYÜ altı arasında kalan bölge….SOKAKAĞZI….Hem FOTOĞRAF o bölgeye ait değil hem de tanımlama Türkiye İdari bölümler yapısına uygun değil…Köyün kasabası olmaz..Kendisi bile köy olmayan Yeirn kasabası hiç olmaz..Düzeltmekte yarar var…Selamlar iyi çalışmalar….

 10. munevverkalkan Says:

  antalyanin adrasan koyunu da sahane tavsiye ederim

 11. mert Says:

  Daha da hayır gelmez buralardan.

 12. turgut reis Says:

  istanbul adaları unutulmuş. şehre yakınlığı sessizliği çam ormanları deniz ne ararsan var. tavsiye ederim

 13. MEHMET KEMAL AKAY Says:

  SİLİFKE SUSANOĞLU TAŞUCU BOĞZAK RESİMLERDENDEN GÜZEL YAŞANACAK YERLER.

 14. ihsan Says:

  bütün bunlar harika yerler gerçekten diyecek bir şey bulamıyorum ama insanların imkanları nasıl yeter bu tür yatırımlara benim fikrim devletin bir el atıp emekli yaşam merkezleri yapmalı tüm bölgelerimizde yani türkiyemizin özellikle Anadolu köylerinde ilk etapta 10 adet yapıp sonra tanıtım ve emeklilerimizi illede vatan ilede vatan dediği gibi bülbülün vatanlara göçler olur diye düşünüyorum sahsen

 15. Ismail arafa Says:

  Kos Adasi ( yunan Adasi ) bodrum 20 dakika üstelik,,,,,,, .

 16. Yapboz oyunu Says:

  Güzelçamlıya bayıldım gerçektende, daha bir el değmemiş doğal kalmış gibi duruyor. Yakınlarında bir yerde yaşayıp, her gün doğa gezileri yapmayı isterdim.

 17. Kadri Okyay Says:

  harika yerler,muhtelem

 18. ali imamoğlu Says:

  urla zeytineli köyü yalı mevkiindeki koy adeta ölüdenizi andırıyor gidiniz geziniz görünüz çok beğeneceksiniz.

 19. şahap Says:

  Bende Bolu Dağkent diyorum.Orman içinde Abant gölüne,Gölköy e kısa mesafede dünyanın en güzel doğasına ve temiz havasına sahip yeşillikler içinde ,..sakinliği doğayla yaşamak isteyenler için bir cennet …..

 20. nesibe durmuş Says:

  Karamürsel ereğliyi gördünğzmü siz … hemde istanbula 2 saat. huzur … sakinlik…. bahcende meyve sebze …ister tekne al balık tut ister bahçende meyve sebze yetiştir yeşil ve mavi içiçe ..üstelik ulaşım izmit Yalova yolu üzrinde çok rahat tam emekli cenneti… yo üstü geçerken bir uğrayıp kararverin…

 21. Pınar Says:

  tabi… emekli olana kadar elindeki saçmalıklardan vazgeçmeyen korkak bir yaşam yaşayalım.. emekli olunca da ölmezsek gidip o kıyıları betonla donatacak rantı ayaklandıralım, sırf ayaklarımızı uzatıp keyif çatmak için. bunun yerine neden “şimdi” kırsala gidip o kırsalda eğitimli bir “devrim” yapmıyoruz? tabi eğer şartlanmış bir beyinle “devrim” lafından da korkmaz isek!!!

 22. METİN BOZBEY Says:

  antalya ilimize bağlı kumluca ilçemizin şirin henüz yayeni tanınan çok bakir bi köyü olan adrasan-çavuş köy doğasıyla tarihiyle deniziyle nem oranı düşük denizden karaya ,karadan denize esen imbat ve meltem rüzgarlarıyla adeta bi cennet koy.yakınlarında yer alan antik yerler özellikle çıralı,olimpos caretta caretta kaplumbağaların üreme yeri yöreye gelen yerli ve yabancı konukları adeta büyülüyor,henüz betonlaşmamış küçük otel ve pansiyonlarıyla özellikle yöreye has ağaç evler çok harika.doğa deniz balık dağ orman kum artık ne varsa fazlasıyla kafa dinlenebilecek ender yerlerden biri adrasan… mutlaka gidip görün derim.

 23. Çetin Yıldırımakın Says:

  Datça Kurucabük koyu Dünya’nın en güzel ve Yaşanacak yerlerinden biridir.Çetin Yıldırımakın

 24. hüseyin Says:

  kapıdağ yarım adsını da tavsiye ederim sahilleri çok güzeldir doğayla iç içe…

 25. Şeref Baykal Says:

  haberdeki Bademli fotoğrafını çeken Ercan Çelik ismi yazılmış fotoğraf Eda Ökten ‘e aittir. Emeğe saygı 🙂

  • Şeref Baykal Says:

   Afedersiniz, Eda Ökten fotoğrafı kendisi çekmiş gibi instagramda paylaşınca ona ait zannettim. Kendisinin olmadığını şimdi öğrendim.

 26. hakan Says:

  marmarıs selımıye gerısı bos

 27. nezahat müfettişoğlu Says:

  Gökova_Akyakadan,Turunç’tan söz ediliyor,.Şakamı yazmışlar en pahalı kalabalık Turizm beldesinde yaşamanın faturasını yazmamışlar.Selimiye Bozburun,marmarisin en pahalı koyları yat sahipleri konaklıyor.ne eemeklisinden bahsediyolar.İş adamları,Doktor.Avukat deseler emekli olarak onlar yaşayabilir.Ben emekliyim 18 yıldır.bu bölgedeyim.akayta kalabilmek için halan turizm de çalışıyorum.Doğa güzelliğini broşürlerde seyretmek daha güzel.

  • Dilek Says:

   Aynen katılıyorum 15 yıldır Marmarisde yasıyorum.Bahsı gecen Gokova-Akyaka-Turunc -Selimiye ve Söğüt hepsine de gittim.Buralarda emekliler nasıl yaşasın.Kiralardan veya buradaki yaşam koşullarından haberleri yok herhalde ..

 28. zeynep Says:

  sinop ta gerze de çok güzel sahil yerleri…yeşili,denizi muhteşem,,en azından gelip görün ve ona göre karar verin derim..

 29. Ruhi morgul Says:

  Unutulan URLA CESMEALTİ onu deniz arkası orman izmir é otuz km olan bir başka kasaba görmedim otabani da var Cesmealti balığı bile farklıdır

 30. Mustafa Akın GÜLESEN Says:

  Neden Edremit Altınoluk’a Yakın Olan Küçükkuyu Bekdesini Dahil Etmediniz Diye Kendinize Bir Sorun Bakalım,Otantik Olan Bozulmamış Mimari Yapısı ve İnsanlara İNSAN’ca Davranan O Güler Yüzlü Halkı İnanın Ege’nin O Şirin Şivesi İle Sizi Bağrına Basacaktır…Gidin Üç Gün Konaklayın Halkı İle Bir Sohbet Edin Size Nasıl Yardımcı Olacaklarını Görün ve Kararınızı Ondan Sonra Verin..

 31. levent şeflek Says:

  YAŞAMAK İÇİN TATİL İÇİN İZMİR FOÇA yı SEÇİN.

 32. levent şeflek Says:

  YAŞAM İÇİN TATİL İÇİN İZMİR FOÇA yı SEÇİN

  • Hasan Bayır Says:

   Yapma be kardeşim. Foça dan söz etme. 3 ay kalabalıktan bikiyoruz. Bırak Foça da bize kalsın. Millet ne güzel Bodrum Marmaris ve Antalya ‘ya gidiyor. Oraları çok daha güzel. Hem Foca’yı gençler beğenmez. Çeşme daha iyi gelir onlara

 33. Yavuz Demirkan Says:

  Çanakkale Ezine ilçesi Tavaklı köyü sahilleri tam bir emekli cenneti. Kalabalık yok, fiyatlar ucuz, kiralar ucuz yaşanılası bir yer. Hemde Asos a çok yakın. Tavsiye ederim.

 34. Yorgun Kalemim Says:

  En güzel yer ; Sevdiklerinizle hayatı paşladığınız yerdir… Hayatımızdaki varlıklarından memnun olduğumuz kişilerdir sevdiklerimiz. Birçok şeyi seçemeden Dünyaya geliriz. Seçtiğimiz ve hayatımızdaki en önemli şeylerden biridir sevdiklerimiz. Canlarım, arkadaşlarım, gerçek dostlarım en güvendiğim kişilerdir. Sevgi sıcaklığında ömrünüz olsun…

 35. Bülent Says:

  Amasra-Bartın lütfen es geçmeyelim.

 36. Uğur Says:

  Bu kadar güzel yere bir katkı da ben bulunmak istedim. Isparta – Eğirdir

 37. Uğur Says:

  Bu kadar güzel yere bir katkıda benden… Isparta- Eğirdir

 38. Osman Şatıroğlu Says:

  Yeşil cennet Karadeniz’i unuttunuz galiba herkesi Rize Fındıklı Çağlayan vadisine bekleriz yeryüzündeki cenneti görmeden karar vermeyin bence http://www.karadenizturgezi.com/

 39. Haluk Balaban Says:

  ERDEĞİ UNUTMAMAK GEREK .Ocakları. Narlısı.Turan ,Ormanlı. ve adaları cennet. gezenin yaşayanın vazgeçemediği yerler.

 40. Asim Guzelbey Says:

  Bunlara birde Aydincik eklenebilir
  Tasucu-Anamur arasinda. Sehir icinden gecen transit yolunda disari alinmasiyla muhtesem bir yer olur

  • Ali Yılmaz UÇTU Says:

   Tamamen katılıyorum,anayol ikinci kanal üzerine alınırsa şehir dağa doğru gelişecek,çok güzel manzarası olacak,Sahil daha güzel kullanılacak.Zaman zaman yaylaya gidebilmek için çok yakın olan Gülnar yayla yolunun da kısa zamanda yapılması gerekir.Aydıncık da hiç nem yoktur.

 41. Mustafa Akın Gülesen Says:

  Doğrusu Ben O KAdar Sıcak İklimde Rahat Yaşama İmkânı Bulamam, Meselâ Edremit İlçesinin Çok Bakir Olan Küçükkuyu Beldesini Neden Tercihleriniz Arasında Göremediğimi Söyleyebilirim Yada Sakarya’nın Karasu İlçesi Ordu’nun Ünye İlçesi Güney İl ve İlçelerine Göre Yazları Daha Bir Serin Olarak Yaşam Merkezi Olarak Tercihlerim Arasındadır Derim…. Saygılarımla…

 42. Seher Özmen Says:

  Tüm yorumlardan şu çıkıyor ki vatanımızın her köşesi ayrı bir güzel. Ne mutlu bizlere böyle bir vatana sahibiz….

  • Sezai ÇAKICI Says:

   Ben de aynı şekilde bir yotun yazmayı düşünüyordum ki, sizin yorumunuzu okudum. Gerçekten şu cennet gibi ülkeyi cehenneme çevirmeyi başarıyoruz… Hele siyaset yok mu o siyaset…..

 43. Volkan Says:

  Sokakağızı ibaresindeki fotoğraf assos antik liman resmidir AYNI YER DEĞİLLL

 44. A. Yılmaz UÇTU Says:

  Mersin-Aydıncık ı görmemişler galiba.Tavsiye ederim.

 45. bayram kılıç. Says:

  tüm sahillerimiz biribirinden güzel.en iyisi yaz boyu her yıl 3-5-10 yere gidp hem gezmek,hemde dinlenmek,hem de tanımak.hani,bal yiyen baldan usanır demişler.benim uygulamam bu dostlar..

 46. Sefer Yılmaz Says:

  Lütfen dillendirmesek te oraları da çekirgeler gibi istila etmesek te öyle kalsalar 🙂

 47. Gökşin Sanal Says:

  Hepsi çok güzel ama, bu beldeleri seçenler Ayvalık’tan başlayıp sadece Ege sahillerini tarayıp Marmaris’e kadar gitmiş olmalılar. Doğu Karadeniz’de, Batı Karadeniz’de, Akdeniz’de yaşanacak sahil kasabası hiç mi yok ? Bari 40 yer seçselerdi..


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: