Hergün Armut Yemek Neden Önemlidir?

17381_433121713521113_8956976712671160449_n[1]

Armut şüphesiz en faydalı ve sağlıklı meyvelerden biridir. Ferahlatıcı özelliklere sahip, gözünüzden kaçmasına imkan olmayan bir hazinedir. O zaman neden her gün bir tane armut yemiyorsunuz? Pişman olmayacaksınız.

Kırmızı, yeşil, sarı… pek çok farklı armut vardır ve her biri bir diğeri kadar sağlıklıdır. Bunlar su, lif, vitamin ve mineral kaynağıdır. Armut ailenin her üyesi için faydalıdır ve özellikle hamur işlerinde ve kahvaltıda içebileceğiniz meyve suları için mükemmel bir malzemedir. Şimdi, günde bir tane armut yemenin size sağlayacağı faydalara biraz daha yakından bakalım.

Armudun faydaları
armut-sepeti
Armut A, B, C ve E vitaminleri, folik asit, lif, potasyum, mineral tuzları, şekerler, iyot, demir ve kalsiyum içerir. Bu, güne başlamak için mükemmel bir vitamin takviyesidir. Bu nedenle genellikle kahvaltı için vazgeçilmez bir meyve olarak tavsiye edilir.
Bakteri önleyicidir. İçerdiği tanenler ve kafeik asit sayesinde vücudu farklı enfeksiyonlardan ve hastalıklardan korur.
Serbest radikallerle mücadele eder. Bilindiği gibi, serbest radikaller hücrelere saldıran ve yaşlılığa neden olan zararlı maddelerdir. Armut antioksidan açısından zengindir. Bu da onu sizin genç kalmanıza yardımcı olmada ideal kılar. Armut aynı zamanda mükemmel bir C vitamini kaynağıdır ve neredeyse %13’ü bu vitaminden oluşur. Armut ayrıca K vitamini kaynağıdır. Bu bağlamda sağlık açısından mükemmel bir kaynaktır.
Kalbe iyi gelir. Kan dolaşımını düzenler ve inmeyi önler. Armutta bolca lif bulunur; bu, onun safra tuzlarını elimine etmesine ve “kötü” kolesterolü azaltmasına yardımcı olur. Çeşitli çalışmalar günde bir tane armut yemenin inme riskini %50’ye kadar azalttığını göstermiştir.
Kanseri önler. Armudun yüksek antioksidan içeriği ve bunun yanı sıra C vitamini, lif ve folik asit içeriği onu hücre inşası açısından ideal kılar. Armut böylece çeşitli kanser türlerine karşı koruyucu özelliğe sahiptir. Pek çok araştırma, armudun kolonda biriken kanserojen kimyasalları elimine ettiğini göstermektedir. Armut aynı zamanda göğüs kanserine karşı koruma sağladığından menopoz dönemindeki kadınlar için oldukça faydalı bir besindir.
Kabızlığı hafifletir. Yüksek lif içeriği ve detoksifiye özellikleri sayesinde, armut sağlıklı bağırsaklar için de idealdir. Böylece tuvalete çıkmanın biraz daha zor olduğu o günlerden kurtulursunuz.
Ağır sindirimi düzenler. Sindirimde sık sık zorlanıyorsanız ve kendinizi şişkin, ağır ve gazlı hissediyorsanız armut suyu içmenizi veya bir tane armut yemenizi öneririz. Bu, ağır bir sindirimin etkilerini önleyen pektin içerir.
Armut suyu tarifi
armut-suyu

Armudu senenin her mevsiminde bulmak mümkündür, ama elbette bu armut türüne göre farlılık gösterir. Ancak uzmanlara göre, armutların en iyi oldukları dönem Haziran ile Şubat ayları arasındadır. Eğer fiyatları uygunsa ve temin etmede bir sıkıntı yaşamıyorsanız bundan sonra her gün bir tane armut yemenizi öneririz. Bunları ister taze olarak, pişirerek, reçel olarak veya kahvaltıda meyve suyu şeklinde tüketebilirsiniz. Aşağıda size güne bambaşka bir şekilde başlamanızı sağlayacak basit ve besleyici bir tarif vereceğiz.

Gerekli malzemeler
İki adet armut
Yarım bardak su
Bir çay kaşığı bal
Birkaç damla limon suyu
Hazırlanışı
Önce, armutları yıkayıp soyun, ortadan kesin ve blendırdan geçirin. Ardından karışımın çok yoğun olmamasını sağlamak için suyla karıştırın. Tatlandırıcı olarak birkaç damla limon ve bir çay kaşığı bal ekleyin. Bunun lezzetli olduğu kadar ferahlatıcı olmasını sağlamak için bir adet buz küpü ekleyebilirsiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: