Peynir Altı Suyunu Kolon Kanserinin tedavisinde kullandıklarını biliyor muydunuz ?

fft68_mf111651[1]

Peynir suyu, peynir mayalandıktan sonra elde pıhtı telemesini süzdükten sonra arta kalan, laktoalbumin ve laktogul obülin gibi serum proteinleri ile farklı seviyelerde laktoz, yağ, mineral madde ve vitaminleri bulunduran önemli bir süt endüstrisi yan mamulüdür.

Birçok sektörde kullanım alanı bulan peynir altı suyu aynı zamanda eşsiz bir şifa kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Peynir altı suyu proteinler geniş yelpazeli özelliklere sahip zengin bir protein bileşiminden oluşmaktadır. Peynir altı suyu orta çağdan beri çeşitli hastalıkların tedavisinde ve korunmasında kullanılmaktadır. Hatta orta çağda kurulan tedavi ve sağlık merkezlerinde böbrek rahatsızlıkları, sindirim bozuklulukları, karaciğer zehirlenmesi, bağırsak tıkanması ,obezite, bağışıklık artırılmasında, yararlanıldığı gibi çağımızda da anti bakteriyel etkinliğin geliştirilmesinde ve bazı zehirlenmelerin sağaltılmasında istifade edilmektedir.

Günümüzde peynir altı suyunun aşağıdaki hastalıkların tedavisinde etkili olduğu bildirilmektedir.

1 Peynir altı suyu kolon kanserine karşı koruyucu ve tedavi edici işlemlerde destekleyici olarak kullanılmaktadır.

Farelerde yapılan bilimsel araştırmaların ışığında peynir altı suyunda bulunan proteinlerin kolon kanserine neden olan “dimetil hidrazinin ” oluşumunu durdurduğu anlaşılmıştır. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirdiği saptanan peynir suyunun kolon kanserine iyi geldiği bildirilmektedir.

2 – Peynir altı suyu Baş ve boyun bölgesinde tümör bulunan hastaların diyetlerine katılmaktadır

Özellikle uzun süre alkol alan kişilerde görülen baş ve boyun tümörleri ameliyatla sağaltılmaya çalışılmaktadır. Ancak ameliyat sonrası hastanın bakımı ve
beslenmesi çok önem taşımaktadır. Hatanın bağışıklık sisteminin güçlü olması ve yaraların enfeksiyon kapmaması mühimdir. Bağışıklık sisteminin kuvvetli olması aynı zamanda kanserin yayılmaması için de etkilidir. Bu durumda olan hastaların diyetine peynir suyu proteinleri katıldığında bağışıklığı n güçlendiği gözlenmiştir.

3- Peynir suyu proteinlerinin Deri Yangısını iyileştirmede kullanıldığı bildirilmiştir.

Ciltte şişkinlik , kızarıklık, lekeler ve ağrılarla ortaya çıkan Atopik dermatitis hastalığında hastaların diyetlerine peynir suyu prote­inleri ilave edilerek bir haftada iyileştirici sonuçlar alındığı görülmüştür. Ancak hastalığın tedavisine geç başlandığında bu bir haftalık süre bir yıla kadar uzamaktadır. Bu hastalığın tedavisinde günümüz tıbbının kullandığı hormon ve ilaçların ağır yan etkileri göz önüne alındığında peynir altı suyu ekstraktlarının ne kadar önemli bir doğal şifa kaynağı olduğu daha iyi görülebilir.Alternatif tedavilerde kullanılan peynir suyu hidrolizatlarının hiçbir yan etkisinin olmadığı bildirilmiştir.

4-Peynir suyu proteinlerinin Glukoma (Karasu) hastalığını iyileştirmektedir.

Bilindiği üzere Karasu hastalığı göz küresi içindeki basıncın artmasına bağlı olarak şekillenen kötü bir bozukluktur. Tedavisinde kullanılan Sympathomistik ve parasy­mpathomistik ilaçlar olumsuz yan etkiler ortaya çıkarmaktadır. Yapılan çalışmalar peynir suyu hidrolizatı ile aktif fraksiyonlarının bu hastalığa da iyi geldiğini kanıtlamıştır

5-Peynir suyu proteinleri bağırsak hastalıkları ve yaralarının iyileştirilmesinde de etkilidir.

Peynir suyu ekstraktlarında bulunan IGF-1, IGF-2, bazik ve asidik FGF, TGF-beta 1, TGF-beta 2 gibi bileşiklerin yıpranmış dokuların onarılmasını sağladığı deneylerle ortaya konulmuştur.

Bu yönüyle yanlış ve düzensiz beslenmeye bağlı olarak ince bağırsaklarda meydana gelen dejenerasyon, yara ve iltihaplarda bu bileşiklerin oral yolla verilmesi sayesinde iyileştirici sonuçlar elde edilebilmiştir.

Sonuç olarak denilebilir ki, her geçen gün artan ilaç sayısı beraberinde büyük yan etkiler ve ekonomik harcamalar getirmektedir. İlaç sektöründeki önlenemez ilaç enflasyonu ve basında çıkan olumsuz spekülasyonlar dikkate alındığında alternatif daha doğal tedaviler çok önem taşımaktadır. Bu noktada peynir altı suyundan elde edilen ekstraktların tedavide kullanılması sevindiricidir.

kaynak: milliyet sizden size

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: