Bebeklere Tarhana İçirin

tarhana-ana-309-620x330[1]

Bebeklere tarhana içirin! Neden mi? Prof. Artan; Tarhananın içindeki vitamin ve minerallerin oldukça önemli olduğunu, bazı aminoasitleri dengeli oranda içerdiğini ve tarhananın B vitamini yönünden çok zengin olduğunu ayrıca içeriğinde  kalsiyum, demir ve çinko ihtiva ettiğini de belirtti.

Bebeklere Tarhana Çorbası Faydalıdır

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Reha Artan: “Su veya ayran yerine süt katılarak yapılan tarhananın özellikle bebekler için oldukça besleyici ve faydalı bir ek besin olduğunu belirtti.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Reha Artan, bebeklerde ek besine 4- 6 aylar arasında başlanması gerektiğini söylüyor. Anne sütünü tamamlayan en iyi ek besinin sütle pişirilen tarhana çorbası olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Artan; anne sütünün sayısız faydaları olduğunu  ve ilk 1-1,5 yıl bebeklerin beslenme öğünlerinde mutlaka anne sütü olması gerektiğini vurguladı. Ancak ilk 6. aydan sonra anne sütünün bebeğin ihtiyacı olan besin değerleri yönünden eksik kaldığını belirtti. Bu sebeple; ilk 4. aydan itibaren ek besinlere ihtiyaç duyulacağını belirterek, 6.aya kadar ek besinlere başlanması gerektiğini belirtti.

Bebekler için En iyi ek besin Tarhana

Artan, annelerin ek beslenme için çeşitli sebzelerle çorbalar hazırladığını belirterek bebeklerde tamamlayıcı en iyi ek besinin tarhana çorbası olduğunu vurguladı. Prof. Artan; Tarhananın içindeki vitamin ve minerallerin oldukça önemli olduğunu, bazı aminoasitleri dengeli oranda içerdiğini ve tarhananın B vitamini yönünden çok zengin olduğunu ayrıca içeriğinde  kalsiyum, demir ve çinko ihtiva ettiğini de belirtti.

Bebekler İçin Sütlü Tarhana

Artan; su yerine sütle yapılan tarhananın besinsel değeri oldukça fazla ideal bir bebek ek besini olduğunu ifade etti. Ancak sütlü tarhana hazırlarken, içerisine tuz katılmaması gerektiğini belirtti. Artan, “Sütle pişirilen tarhananın anneler için yapımı kolay ve çok ekonomik bir çözüm olduğunu belirtti.

Artan;  Mümkünse bebeklere tarhana çorbasını 6. aydan sonra süt ile pişirerek vermemiz gerekiyor” diye konuştu.

Artan, 200 mililitre süte 2 kaşık tarhana ile bebek için gerekli çorbanın hazırlanabileceğini söyledi. Artan, süt olmadığı durumlarda tavuk ya da et suyu ile yapılacak tarhana çorbasının da bebek için çok önemli bir ek besin kaynağı olduğunu kaydetti.

Bebekler İçin Sütlü Tarhana Tarifi

Az miktarda tarhana ve yarım çay bardağı tercihen keçi sütü ( inek sütüde olabilir Uyarı: inek sütünü ilk 1 yıldan önce direk içirmeyin. Ancak mamalara ve diğer ek besinlere koyabilirsiniz. )

Tarhananız sertse öncelikle az bir su içinde bir miktar yumuşaması bekleyebilirsiniz. Daha sonra sütle birlikte karıştırıp normal çorba gibi pişirin. Arzu ederseniz pişirmeden az miktarda irmikte ekleyebilirsiniz. Çorbanız piştikten sonra, içine az miktarda zeytinyağı ( yarım tatlı kaşığı ) ekleyerek, epeyce ılıdıktan sonra bebeklerinize verebilirsiniz. Bu çorbayı sizlerde içebilirsiniz. Tarhana çorbası, anne sütünü arttırmaktadır.

kaynak: organik yaşam penceresi

karbonat adlı sayfadan alınmıştır

Bitki Alemi kategorisinde yayınlandı. Leave a Comment »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: