Arpacık Nasıl Geçer?

papatya%20suyu[1]

 

 

Arpacık, kirpik köklerinde meydana gelen enfeksiyon nedeniyle oluşan apsedir. Bakteri ya da olumsuz hijyen koşulları yüzünden ortaya çıkabilir. Genellikle bağışıklık sisteminin zayıfladığının habercisi olan arpacıktan korunmak için gıdalar yoluyla aldığınız vitamin ve minerallere dikkat edebilirsiniz. Ayrıca arpacık geçene kadar makyaj yapmamak, elleri sık sık yıkamak ve yüze değdirmemek iltihabın geçme süresini hızlandırabilir.

Arpacık Tedavisi İçin Evde Yapabilecekleriniz

Patates: İltihabı küçültmek ve kaşıntıyı azaltmak için patates kullanabilirsiniz. Yarım patatesi rendeledikten sonra temiz bir tülbente sarın ve arpacığın üstüne koyun.

Papatya: İltihabı azaltmak için arpacığın üstüne papatya suyu uygulayabilirsiniz. Bunun için 1 çay kaşığı kurutulmuş papatyayı, 1 fincan kaynamış suya atın ve 5 dakika bekletin. İnce bir havluyu bu suya batırdıktan sonra sıkın ve arpacığın üstüne koyup 10 dakika bekletin. Papatya yoksa aynı şekilde rezene tohumlarını veya kurutulmuş kadife çiçeği kullanabilirsiniz.

 

Sıcak Kompres: Temiz bir havluyu sıcak suya batırdıktan sonra sıkın ve arpacığın üzerine yerleştirin. Sıcak su iltihabı hafifletirken kaşıntıyı ve tahrişi azaltacaktır. Bu uygulamayı 15’er dakikadan günde 4 kez yapabilirsiniz.

Poşet Çay: Poşet çayı sıcak sudan çıkardıktan sonra fazla suyu almak için hafifçe sıkın ve arpacığın üzerine koyup 5 dakika kadar bekletin. Sıcak çay poşeti iltihabı hafifletmeye ve içindeki tanik asit ile iltihaba neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arpacık çıktıktan sonra yayılma eğilimindedir ve yayılmasını engellemek için hijyen koşulları önem taşır. Hijyeni sağlamak için ellerinizi gün içinde sık sık anti bakteriyel sabunla yıkayın. Evde veya ofiste, ortak havluları kullanmak yerine yanınızda kağıt havlu taşıyın. Evde kullandığınız yüz havlusunu sık sık değiştirin. Kokulu ve renkli sabunlarla yüzünüzü yıkamaktan kaçının. Bu tip sabunlar cildi kurutarak kaşıntıyı arttırabilir.

Arpacık için evde tedavi yöntemlerini kullanmadan önce ve sonra ellerinizi yıkayın. Eski makyaj malzemelerini kullanmayın ve arpacık geçene kadar makyaj yapmayın. Ellerinizi yüzünüzden uzak tutun ve iltihapla oynamayın.

Eğer arpacık 3-4 gün içinde geçmediyse ya da en azında iltihabın boyu küçülmediyse bir doktora gitmelisiniz. Doktorunuz iltihabı temizlemek için antibiyotik merhem veya göz damlası verebilir. Görüşü engelleyen ileri vakalarda basit bir müdahale ile iltihap akıtılabilir.

alıntı

Bitki Alemi kategorisinde yayınlandı. Etiketler: . Leave a Comment »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: