Muhteşem ikililer

31483_341092652659164_2137358903_n[1]

Tamam, yediklerinize dikkat ediyorsunuz; ancak nasıl yediğiniz de bir o kadar önemli. Bazi gidalari birlikte yiyerek, elde edeceğiniz faydayi zirveye çikarabilmeniz mümkün. Spor Beslenme Uzmani Sencer Bulut, aldiğiniz besinlerin etkisinin basit takviyelerle nasil artirilabileceğinin sirrini veriyor.

Balık + Brokoli
Faydasi: Bu süper ikili kanseri serseme çevirebiliyor.
Bilimsel açiklama: Ton balığı, kanser savaşçısı bir enzim olan ‘tiyoredoksin redüktaz’ (TR-1) seviyesini artıran selenyum minerali içeriyor. Aynı şekilde, brokoli de TR-1’i ateşleyen bitkisel bir kimyasal olan sulforafan tedarikçisi. Bu iki besini birleştirip inceleyen ingiliz bilim adamları, ikilinin kanser hücrelerinin büyümesiyle savaşırken tek başına olduğundan 13 kez daha güçlü olduğunu gördüler. Bu yüzden etle birlikte düzenli olarak sebze de tüketin.

Kafein + Egzersiz
Faydasi: Günlük kahve tüketimi cildinizin koruyucusu olabiliyor.
Bilimsel açiklama: Kafein ve kardiyo işbirliği, hasar görmüş hücreleri kansere dönüşmeden önce kendi kendilerini imha etmeleri için tetikliyor. Ayrıca bu iki besin beraber yenildiğinde oluşan etki hızla artmaya devam ediyor ve yeni hasarlı hücrelerin oluşumu da engelleniyor. Siz de aynı etkileri yaşamak istiyorsanız, günlük antrenmanınızdan sonra 1-2 fincan kahve için.

Rezene + Sarimsak
Faydasi: Bu ekip, başka ilaç almanıza gerek kalmadan hastalıklarla savaşıyor.
Bilimsel açiklama: Hem sarımsak, hem de rezene kanseri önlemek için aktif bileşenler içeriyor. Üstelik kanseri farklı yollardan hedef aldıkları için birbirlerini de tamamlıyorlar. Rezenenin içindeki aktif bileşik anetol sarımsağın kokusunu nötralize etmeye yardım ediyor. Anetol, mikrobik çoğalmayı engelleyen ve kötü nefes kokusuna neden olan kükürdü temizleyen tükürüğün üretimini hızlandırıyor.

Yoğurt + Enginar
Faydasi: Bağışıklık sisteminizin gücüne güç katabilirsiniz.
Bilimsel açiklama: Yoğurdun kalsiyum açısından çok zengin olduğunu zaten biliyoruz. Ayrıca yoğurt bağışıklık sistemini güçlü kılan canlı bakteriler de içeriyor. Enginarın içerdiği, sindirilemeyen bir karbonhidrat olan inulin, sağlıklı bakterilerin büyümesini destekler ve bağırsakların kalsiyum emilim gücünü de artırır. Beraber tüketildiğinde ise daha fazla kalsiyum emilimi ve bağışıklık sistemine destek sağlanır.

Ispanak + Zeytinyaği
Faydasi: Kanser ve Alzheimer hastalıklarına karşı koruma sağlayabilirsiniz.
Bilimsel açiklama: Yeşil yapraklı bitkiler karotenoid açısından zengindir. Böylece kanser ve Alzheimer için koruma sağlarlar. Ancak, bu gıdalar yağsız tüketildikleri zaman, karotenoidin emilimi sıfıra iner. Sağlıklı bir yağ olarak kabul edilen zeytinyağı ile birleştirildiğinde ise istenilen karotenoid seviyesine ulaşılabiliyor.

Fasulye + Domates
Faydasi: Bakır ve demir emilimini artırmak.
Bilimsel açiklama: Fasulye besin deposu olsa da içinde barındırdığı ‘fitik asit’ bakır ve demir gibi önemli minerallerin emilimini engelliyor. Bu minerallerin emilimini kolaylaştırmak için, fasulyeleri
C vitamini içeren gıdalarla birleştirmenizde fayda var. Zira C vitamini fitik asidin negatif etkilerini yok ediyor.

YAZI : SEDA ÖZDEMİR

Bitki Alemi kategorisinde yayınlandı. Leave a Comment »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: