İşte çikolatanın yararları;

Neden Çikolata?

İşte çikolatanın yararları;

– İçeriğinde bulunan flavonoidlerden ötürü nitrik oksit seviyesini yükselttiği ve bundan dolayı kan basıncını düşürdüğü bilinmektedir.

– 2009 yılında yayınlanan bir çalışmaya göre, günde 10 gr civarında tüketilen çikolatanın yaşa bağlı olarak hafıza kaybını engellediği belirtilmiştir. Kakaoda bulunan polifenol bileşiklerinin beyne giden kan akışını hızlandırdığı ve bu sebepten hafızanın güçlendiği düşünülmektedir.

– Flavonoidlerden zengin olan kakao enflamasyonu azaltabildiği ve bu durumun aterosklerozdan koruyucu etkisi olduğu belirtilmektedir. Flavoidler çikolatanın dışında en çok elmada da bulunmaktadır.

– Total kolesterol seviyesini azaltıcı, iyi kolesterol seviyesini yükseltici ve insülin direncine faydalı özelliğe sahiptir.

– Bitter çikolatanın kalp sağlığının yanı sıra endorfin hormonunun salınımını arttırarak kendimizi mutlu hissetmemize neden olmaktadır.

– Çikolata bakır bakımından da zengin bir yiyecek olduğundan, cilt ve saç sağlığı açısından yararlıdır.

– Sürekli, düzenli olarak bitter tüketen orta yaş ve üstü kadınlarda kalp rahatsızlığı görülme riski daha az olmaktadır. Daha önce 2008 yılında yapılan bir araştırmanın sonucuna göre, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azalttığı belirtilmiştir.

Çikolatanın birçok çeşidi bulunmaktadır, ancak bütün çikolataların faydalı olmadığını da bilmekte yarar var. Tüketilen çikolatanın kakao değerinin önemi büyük, kakao değeri ne kadar yüksekse o kadar faydası bulunmaktadır. Bu yüzden alacağınız çikolatanın kakao değeri yüzde elli olmasına ve diyabetik olan ürünleri tercih etmeye özen göstermeliyiz. Yapılan çalışmalara göre çikolatanın içeriğinde bulunan şeker ve karamel faydalı etkilerini azaltmaktadır.
alintidir

Bitki Alemi kategorisinde yayınlandı. Etiketler: . Leave a Comment »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: