ÖN YARGI HATALI KARAR VERMENİZE NEDEN OLUR…


Bir zamanlar 4 Oğlu olan bir adam varmış. Çocuklarının çok erken karar vermemeleri ve ön yargılı olmamaları için onları bu konuda eğitmek istemiş. Böylece her birini uzak bir yerde duran bir Ağacın yanına gidip ona dikkatle bakıp incelemelerini ve yanına gelerek gördüklerini anlatmalarını istemiş.
İlk çocuğunu ağacın yanına Kışın göndermiş, İkincisini İlkbaharda, üçüncüsünü yaz ayında ve sonuncusu sonbaharda ağacın yanına göndermiş.
Geri döndüklerinde hepsini bir araya çağırarak ne görüklerini sormuş.
İlk çocuk Ağacın çok çirkin, yaşlı, cansız ve kuru olduğunu anlatmış.
İkinci çocuk ağacın çiçekleri olduğunu, kokusuyla görüntüsüyle çok muhteşem olduğunu anlatmış. Üçüncü çocuk ağacın yeşil, meyvelerle dolu, çok canlı ve hayat dolu olduğunu izah etmiş. Dördüncü çocukta hepsinin yalan söylediğini ağacın yapraklarının sarı olduğunu, yerlere döküldüğünü ağacın çıplak ve meyvesiz olduğunu belirtmiş.
Yaşlı Adam çocuklarına gülümseyerek hepsinin haklı olduğunu çünkü her birinin ağacın yanına farklı mevsimlerde gittiğini izah ederek, onlara bir ağacı veya bir insanı kısa bir süre gördükten veya tanıdıktan sonra kesinlikle yargılamamaları gerektiğini anlatarak bir görüşte karar vermek ön yargılı olmak sizi hataya düşürür.
Bu nedenle bir insan yada bir olayı iyice inceledikten sonra karar vermelisiniz dedi.
Nasıl ki bir ağacı tanımak için ancak 4 mevsimi gördükten sonra bilgi sahibi oluyorsanız, bir insan yada bir olay hakkında karar vermek için bir süre onu ön yargısız değerlendirip öyle karar vermelisiniz dedi.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: