Papaya ve Çekirdeklerini Yemenin Faydaları

Papayadaki antioksidan ve vitaminler sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmanıza yardımcı olurlar. Buna ek olarak, içerdiği yüksek miktardaki lif sayesinde sindirimi kolaylaştırır ve kötü kolesterolün düşmesine yardım eder.

papaya suyu 3

  • Papaya antioksidan, karoten, C, E ve A vitaminleri, flovonoid ve besin değerleri yönünden çok zengindir. Ayrıca B vitamini, folik asit, pantotenik asit (B5 vitamini), ve potasyum, magnezyum gibi mineraller de içerir. Saydığımız bu maddelerin hepsi kalp sağlığına iyi gelir ve kansere karşı korunmaya yardımcı olur. Ayrıca güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturarak kulak enfeksiyonlarını engeller ve soğuk algınlığına karşı mücadele eder.
  • Bu harika meyve kötü kolesterolü düşürebilen özelliklere sahip lifler yönünden de oldukça zengindir. Lifler kalın bağırsağın kolon kısmında bulunan ve kansere yol açan toksinlerin üzerine tutunarak vücuttan atılmalarına ve böylece sindirime yardımcı olurlar.

Papaya çekirdeklerinin kullanımı

Papaya çekirdekleri meyvenin kendisinden bile daha faydalı olabilir. Çekirdeklerin yenmesini zor hale getirebilen baharatlı ve çok sert bir tadı vardır. Buna rağmen sağlık için önemli faydalara sahiptir. İşte bunlardan bazıları:

  • Onu koli, salmonella ve stafilokoka karşı etkile hale getiren anti bakteriyel özellikleri vardır.
  • Toksinlerin neden olduğu böbrek rahatsızlıklarına karşı sizi korur.
  • Bağırsak parazitlerinin atılmasını kolaylaştırır.
  • Karaciğerin arınmasına yardım eder.

Papaya günlük beslenme düzeninize eklemenize değecek bir meyvedir. Ya da en azından haftada bir defa yemeye çalışmalısınız. Sahip olduğu kendine has lezzeti sayesinde çorba, salata, yoğurt gibi birçok yemek tarifini de eklenebilir. Sağlığa olan inanılmaz faydalarından yararlanmak için bu fırsatı kaçırmayın.

Kaynak: sağlığa bir adım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: