Kansere Karşı En Etkili Sebzeler

J_patlıcan1[1]

 

Kanser, artık normal şekilde fonksiyonlarını yerine getirmeyen hücrelerin anormal büyümesi ile tanımlanan bir hastalıktır. Bu anomali vücudun doğal proseslerinde bozulmaya yol açar, etkilenen organ veya sistemin performansını etkiler. Kanser dünyada ölümlerin bir numaralı sebebidir ve genetik, hormonal bozukluk, alkol veya tütün kullanımı, yetersiz beslenme, duygusal faktörler ve diğer sebepler gibi birçok faktör nedeniyle ortaya çıktığına inanılmaktadır.

Milyonlarca araştırmacı kariyerlerini kansere çare bulmaya adamışlardır ve her gün yeni bir tedavi yöntemi keşfedilmektedir. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki, yeterli beslenme kanserin gelişimi, önlenmesi ve tedavisinde çok önemli bir yere sahiptir. Daha da fazlası, bazı besinlerin kanser tedavisinde yardımcı olan doğal özellikler içerdiği belirlenmiştir. Kansere karşı etkili besinler arasında vitamin, mineraller, antioksidanlar ve diğer faydalı elementler içeren çok çeşitli sebzeler yer almaktadır. Bu besinler herhangi bir önleme rutini için harika bir kaynaktır. Kansere karşı sebzeler hakkında daha fazla bilgi aşağıda yer almaktadır.

Havuç

Havucun kansere karşı etkili olan özellikleri güçlü bir antioksidan olmasının yanı sıra hücre yenilenmesinde de etkili olan betakaroten ve karatenoid maddelerini yüksek miktarda içermesinden ileri gelmektedir.

Domates

Çiğ domatesler onlara kırmızı rengini vermesinin yanı sıra prostat kanserinin önlenmesine de yardımcı olan güçlü özellikleri barındıran bir karoten olan likopen içerirler. İlave olarak, domates içerdiği A, C ve E vitaminler ve ayrıca içerdiği yüksek miktarda antioksidanlar ile diğer kanser türlerini önlemede de etkilidir.

Kırmızı dolmalık biber

Kırmızı dolmalık biber, kansere karşı çok güçlü bileşenler olan betakaroten, kapsaisin ve likopen barındırmasının yanı sıra birçok farklı faydası da olduğu bilinen bir sebzedir. İlave olarak, kırmızı dolmalık biber A ve C vitaminlerini içerir ve diğer doğal elementler ile bir araya geldiğinde tesirli bir antioksidan oluşturur.

Kırmızı pancar

İçerdiği flavonoid ve betanin ile kırmızı pancar sebzeler arasında anti-kanser özellikleri ile öne çıkan bir sebzedir. Birçok araştırma göstermektedir ki, kırmızı pancar domates, soğan ve salatalık gibi diğer sebzeler ile bir araya geldiğinde hastalık üzerinde güçlü bir önleme etkisi göstermektedir. Pancar vücut sistemlerini arındırma, kanseri önleme ve kalp damar hastalıklarının önüne geçmeye de yardımcı olmaktadır.

Patlıcan

Menekşe tonundaki diğer sebzeler gibi patlıcan da içerdiği antioksidanlar, A, C ve E vitaminleri, lif ve selenyum ile kansere karşı özelliklerle dolu bir sebzedir.

Sarımsak ve soğan

Bu iki sebze bol miktarda içerdikleri faydaları ile bilinmektedir; bunların arasında antibiyotik özellikler, bağışıklık sistemini kuvvetlendirme ve doğal arındırma yer almaktadır. Her iki sebze de içinde sülfür barındıran ve doğal karaciğer temizleyicisi olarak görev yapan allisin maddesi açısından zengindir ve kansere sebep olan kan ve dokularda biriken toksik maddelerin uzaklaştırılmasında yardımcı olurlar.

Lahanalar

Lahanalar (brokoli ve Brüksel lahanası), karnıbahar, turp ve su teresi besinleri kansere karşı etkili kılan flavonoid, glükozinolat ve bisülfat gibi fitokimyasal (bitki kimyası) içerikleri ile bilinmektedirler. Bu sebzeler bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, sisteminizdeki serbest radikalleri elemine eder ve hücreleri korur.

Sağlıklı alışkanlıklarla kanseri önleyin

Yukarıda bahsettiğimiz sebzeler bilinen kansere karşı etkili besinlerdir. Yapılan araştırmaların gösterdiği üzere, bu sebzelerin özellikleri vücudu korumaya, hücre azalmasını önlemeye ve mevcut kanser hücreleri ile mücadele etmeye, vücut savunmasını aktif hale getirmeye ve genel sağlığınızı korumaya yardımcı olmaktadır.

Fakat, “kansere karşı etkili” olmaları bunların mucize tedavi yöntemleri olduğu anlamına gelmez; basitçe tanımlamak gerekirse, bu sebzeler vücut sağlığınızı korumaya yardımcı olurlar ve bu sebzelerden en iyi şekilde faydalanmak için diğer sağlıklı alışkanlıklar kombine etmeniz gerekmektedir.

1. Besleyici gıdalar tüketin

Her zaman yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller ve sağlıklı nişastaları diyetinizde bulundurun, çünkü bu besinleri içeren diyetlerin kanser gelişmesi riskini azalttığı ispatlanmış bir gerçektir.

2. Egzersiz

Kanseri önlemede uygulayabileceğiniz en sağlıklı alışkanlık egzersiz yapmaktır. İlave olarak kilonuzu korumaya, kalp damar hastalıklarını önlemeye ve diğer kanser riskini arttıran durumları önlemede yardımcı olmaktadır.

3. Kırmızı et tüketiminizi sınırlayın

Yapılan çalışmalar çok fazla kırmızı et tüketen kişilerin pankreas, prostat, böbrek ve meme kanserine yakalanma riskini arttırdıklarını göstermektedir.

kaynak: sağlığa bir adım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: