Uyuşturucu bağımlısı bir evsizi bağımlılığından kurtarıp trilyonlarca servet yapmasını sağlayan sokak kedisi Bob…

Uyuşturucu bağımlısı bir evsizi bağımlılığından kurtarıp trilyonlarca servet yapmasını sağlayan sokak kedisi Bob

Sokak kedisi Bob ve sokak müzisyeni James Bowen

Hayvanlar ile insanlar arasındaki dostluğun en güzel örneklerinden biri İngiltere’nin başkenti Londra’da Bob isimli bir sokak kedisi ve James Bowen adlı bir evsiz arasında yaşandı.

Genç yaşta uyuşturucu kullanmaya başlayan Bowen’a ilerleyen dönemde dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu ve manik depresif bozukluk (bipolar bozukluk) teşhisleri konuldu.

Uyuşturucu bağımlılığının pençesinde zor zamanlar yaşayan Bowen, kimi zaman sokaklarda kimi zaman da hayırsever kurumların barınaklarında kalıyordu.

sokak-kedisi-bob.jpg

Bu süreçte sokakta müzik çalarak para kazanmaya çalışan Bowen, eroin satın alabilmek amacıyla kendisi gibi uyuşturucu bağımlısı olan arkadaşı Hannah ile hırsızlık bile yapmış. Bowen kendi ifadeleriyle o zamanları şöyle anlatıyor:

Birimiz eski püskü elbiseler giyerek bir dükkâna girerdik, diğerimiz ise temiz ve düzgün kıyafetler ile… O esnada eski püskü elbiseler içindeki karışıklık çıkarıp market çalışanlarının dikkatini dağıtırdı. Diğeri de eline geçirebildiği kadar yiyeceği çantasına doldurup oradan uzaklaşırdı. Daha sonra çaldığımız yiyecekleri satıp elde ettiğimiz parayla uyuşturucu satın alırdık.

sokak-kedisi-bob-ve-sokak-muzisyeni-james-bowen-2.jpg

Dibe vuran Bowen’ın hayatı 2007 yılında değişti. O yıl Bowen’ın yolu, kaldığı barınağın önünde karşılaştığı sarı bir kediyle, nam-ı değer Bob ile kesişti. Bowen sevimli kediyi ilk gördüğünde kiracının sanarak yanından öylece geçip gitti. Ancak kaderleri bir şekilde kesişmek zorundaymış gibi, Bowen ertesi gün de aynı kediyi aynı yerde gördü. Kedinin tasmasının olmadığını fark eden Bowen, diğer kiracılara kedinin onlara ait olup olmadığını sordu. “Hayır” cevabını alan Bowen, patisi iltihaplanan kediyi bir hayvan barınağının veterinerine götürerek tedavi ettirdi.

sokak-kedisi-bob-ve-sokak-muzisyeni-james-bowen-3.jpg

İki haftalık tedavisinin ardından sağlığına geri kavuşan kediyi, bulduğu yere bırakan ve işe gitmek için otobüs durağına giden Bowen, otobüs beklediği esnada arkasından gelen “miyav” sesiyle irkildi. Bowen, arkasını döndüğünde sarı kediciğin kendisine boncuk boncuk baktığını gördü ve o an kendisi gibi gidecek bir yeri olmayan, “evsiz” kediyi sahiplenmeye karar verdi.

sokak-kedisi-bob-ve-sokak-muzisyeni-james-bowen-5.jpg

Bowen sevimli kediye Bob ismini verdi ve ona ayakkabı bağcıklarından bir tasma yaparak o günden sonra beraberinde Covent Garden ve Piccadily’de müzik çaldığı yerlere götürmeye başladı.

sokak-kedisi-bob-ve-sokak-muzisyeni-james-bowen-8.jpg

Kısa bir süre sonra Bowen ve Bob oldukça popüler oldular ve insanlardan olumlu tepkiler almaya başladılar. Müthiş bir iki olan Bowen ve Bob’un videoları sosyal paylaşım sitelerinde milyonlarca insan tarafından izlenilmeye başlandı.

Bob ile beraber yaşamında olumlu yönde bir değişim baş gösteren Bowen, hayata tutunmaya ve yeni bir başlangıç yapmaya yönelik umutlarını arttırmaya başladı. Bowen bu süreçte Bob’dan aldığı güçle uyuşturucuyu bıraktı, artık Bowen’ın hayatında sevimli kedi Bob’dan öncesi ve sonrası vardı.

sokak-kedisi-bob-ve-sokak-muzisyeni-james-bowen-10.jpg

James Bowen, sevimli kedi Bob ile hayata tutunuşlarını konu alan ve onlarca dile çevrilen “Sokak kedisi Bob (A Street Cat Named Bob)” isimli bir kitap kaleme aldı. Kısa süre içerisinde 4 milyondan fazla satan kitap Bowen’a 500 bin pound (yaklaşık 2 trilyon) kazandırdı. 2012 yılında satışa çıkan kitap, İngiltere’de 2 yıl boyunca en çok satanlar listesinde yer aldı.

sokak-kedisi-bob-ve-sokak-muzisyeni-james-bowen-9.jpg

2017 yılında Bowen ve Bob’un hikâyesi beyaz perdeye yansıyacak. Böylelikle bir kedi milyonlarca insanın hayatına dokunarak onlara umudu ve sevgiyi aşılayacak. Kim bilir? Belki de pek çok insanın hayatını değiştirecek. İşte Fragman…

Bowen, Bob’un kendisine bir amaç verdiğini, sorumluluk duygusu yüklediğini ve onunla beraber sevgiyi tattığını ve en önemlisi de kendisine hayatını yoluna koyacak umudu aşıladığını söylüyor, “Bob benim hayatını kurtardı.” diyor.

Bir insan ve hayvanın dostluğundan doğan sinerji ihtiyaç sahibi başka insanların ve hayvanların yaşamlarına dokunan büyülü bir enerjiyle büyümeye başladı. Bowen bir röportajında kazandığı parayla uyuşturucu bağımlılarının ve evsizlerin rehabilite edilmesi için hizmet veren kurumlara yardım ettiğini, ayrıca hayvanları koruma derneklerine de bağışta bulunduğunu, ancak artık bu konuda kendi projelerine yöneleceğini söyledi.

Sigmund Freud’un dediği gibi, “Kedilerle geçirilen zaman asla ziyan edilmemiştir”.

İşte James ve Bob…

Sokak kedisi Bob ve sokak müzisyeni James Bowen

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s