Bir Büyük Sözü Dinleyin: Efsanevi Sanatçı Leonard Cohen’den Hayat Dersi Niteliğinde 17 Söz

Leonard Cohen 40 yılı aşkın müzik hayatında bilgelik, aşk, hüzün dolu şarkı sözleriyle, şiirleriyle ve bir de kitabıyla adeta bizi şekillendirdi. Cohen’i ilah belleyen 3 nesil yanılıyor olamaz!

Cohen’in tecrübesinden sual olunmaz. Aşk, hayat, felsefe, onun işi!

1. “Genellikle melankolik ve karanlık olmakla suçlanıyorum. Oysa dünyanın en neşeli adamıyım. Karamsar da değilim. Karamsarlık sürekli yağmurun yağacağını hissetmektir. Oysa ben üstümün başımın çoktan sırılsıklam olduğunu biliyorum.”

 

2. “Şiir hayatın kanıtıdır. Eğer hayatın alev alev yanıyorsa, içinden dökülen şiir, bu hayatın külleridir.”

3. “Aşk bir ateştir. Herkesi yakar, herkeste iz bırakır. Dünyanın çirkinliğinin bahanesi budur.”

4. “Biz deli değiliz. Biz insanız. Sevgi istiyoruz. Sevilmek için seçtiğimiz yollardan dolayı birileri bizi affetmeli… Çünkü o yollar karanlık ve zalim!”

5. “Bana ‘aşk adamı’ lakabı takılması, beni yapayalnız geçirdiğim yüzlerce gece yarısında acı acı güldüren bir şaka… ”

6. “Bir yarayı göstermek kolaydır. Hele hele görkemli, büyük bir savaş yarasını. Fakat ufak sıyrıkları göstermek, işte bu cesaret ister.”

 

7. “Zenginler ve fakirler arasında bir savaş var. Kadınlar ve erkekler arasında bir savaş var. ‘Bir savaş var’ diyenler ve ‘Savaş yok’ diyenler arasında bile bir savaş var.”

8. “Bir kadının tüm ihtiyaçlarını karşılayan ve ruhuna hitap eden erkek, dünyada sadece bir tane olabilir; fakat her erkek, herhangi bir kadının varlığı karşısında kendisini mutlu hisseder. İşte kadınların ve yaratıcımızın yüceliği buradadır.”

 

9. “Erkeklerin yaradılışındaki en orijinal özellik huzursuz olmalarıdır. Bu yüzden dünya üzerinde sürekli yeni sistemler kurulur ve değişim sağlanır. Eğer Hitler, Nazi Almanyası’nda doğmuş olsaydı, yine sistemi değiştirmek isterdi.”

10. “Mükemmeliyeti boşver. Her şey kusurludur. Her şeyin üzerinde çatlaklar vardır. Işık da bu çatlaklar ve kusurlar sayesinde görünür.”

11. “Şair olmak bir meslek değildir, kaderdir.”

12. “Reenkarnasyon kavramını tam olarak anlamıyorum; fakat dünyaya bir daha geleceksem, kızımın köpeği olarak gelmek isterim.”

 

13. “İnsanların açlıktan kırıldığı, kurşunlandıkları, zindanlarda tırnaklarının söküldüğü bir dünyada yaptığım ‘şarkı yazmak’ mesleğimi pek de önemseyemiyorum. Evet, çok çalışıyorum, ama ne için?”

14. “Çocuklar yaralarını bir madalya gibi gösterirler. Sevgililer ise yaralarını verilecek kıymetli bir sır gibi kullanırlar. Yaralar, kelimelerin gerçeğe dönüşmesidir. Yaralar konuşur.”

15. “Biz müziği eğlenmek için yapardık. Şimdiki gençler ise eğer para kazanamayacaklarsa, gitarı ellerine bile almıyorlar.”

16. “Kadınlar kendi vücutlarına pek beğenmeden uzun uzun bakarlar. Sanki bedenleri, aşk denilen bu savaşta pek de güvenmedikleri bir müttefikmiş gibi.”

17. “İngiliz gazeteciler bana karşı çok zalimdi. Sadece 3 akor bildiğimi yazdılar. Oysa ben 5 akor biliyorum.”

kaynak: listeliste

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: