Beklenti her zaman mutsuzluk demektir.

hqdefault1

 

 

Beklenti her zaman mutsuzluk demektir. İster seçimle ister başka bir şeyle olsun… Zaman zaman öğrencilerim bana gelip hayatlarının çok kötü bir döneminden geçmekte olduklarını söylerler. Ben de onlara bunun harika bir şey olduğunu söylerim. Bu bir fırsattır. Normal koşullarda asla fark edemeyeceğimiz zayıflıklarımızı ve kusurlarımızı ancak canımızı çok yakan koşullar altında görebiliriz. Koşullar iyiyken zayıflıklarımız ve kusurlarımız, zamanı geldiğinde bizi çürütmek ve yok etmek için saklanırlar. Bu sebeple hastalığımızı anlamak için belirtilere ihtiyacımız vardır. Bu belirtiler ise yalnızca kötü zamanlarda ortaya çıkar.
Zor zamanların sağladığı keşfetme, öğrenme, çözüm bulma, değişme ve iyileşme süreçlerini teker teker kullanabilmenin koşulu ilk olarak ıstırap çekerken sakin sakin beklemek, tahammül etmek, korkularımıza karşın kıpırdamadan durup olmakta olanı gözlemlemektir. Sakın ola kendinizi rahatlatacak geçici çözümlere baş vurmayın. Biliyorum ki bu koşullar altında bir an önce acıyı geçirmek için geçici bir çözüme kaçmak isteyeceksiniz. Sakın bunu yapmayın. Durun. Sabredin. Gözlemleyin. Anlayın. Geçici çözümlerin hiçbiri kolay değildir. Geçici çözümlerin yaptıkları şey o an için acıyı bir miktar hafifletmek ama temelde acının şiddetini ve süresini artırmaktır. Cesaretle durmak ve durumu anlamak, ardından çözümü keşfetmek, hayalperestliği bırakmak ve sonra adım adım ilerlemek en hızlı ve etkili yoldur. Niçin adım adım? Çünkü karşınızda yapmanız gereken şey size devasa görünecektir. Sakın bunun sizi ürkütmesine izin vermeyin. Küçük adımlarla ilerlemeyi sürdürün. Mutlaka ama mutlaka ilerleyecek ve çözüme ulaşacaksınız. Hem de tahmininizden çok daha kısa bir sürede.
Bilgeliğe ve mutluluğa giden yol yalnızca güneşli günlerde yürüyerek kat edilemez. Eğer fırtınayı ve olumsuz koşulları görüp de geri dönerseniz hedefinize varamazsınız. Unutmayın ki bir sonraki yola çıkışınızda yolun bir noktasında kendinizi yeniden kötü koşullarda bulacaksınız. Bu yol uzundur ve yalnızca her koşul altında yürüme kararlılığında olanlar tarafından kat edilebilir. Her insan bu yolda yürümek için gerekli donanıma sahiptir. İnsanın anlamı ve işlevi yürümek ve ilerlemektir. Eğer yürürseniz anlamınızı bulursunuz. Durursanız anlamınızı yitirsiniz. Durmayın. Yürüyün.
En içten dostluk duygularımla

Cem Şen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: