Astım Bitkisel Tedavisi

5-mayis-dunya-astim-gunu-21322[1]
Astım hastalığının oluşumundaki en yaygın nedenleri olarak sigara dumanı, hayvan tüyleri, kimi besinler, aspirin ve benzeri reçetesiz ve doktorların kontrolünde alınmayan ilaçlar gibi birçok olası maddeler astım hastalığının oluşmasına yol açabilmektedir. Alerji ile bağlantılı olarak meydana gelen astım hastalığı genellikle kalıtsal olmaktadır. Aynı zamanda hava kirlilikleri, düzensiz ve bilinçsiz yapılan egzersizlerde astıma neden olan dış etkenlerden sayılmaktadır.

Bu hastalık solunum yoluna bağlı olarak kendisini daha çok geceleri göstermekte ve özellikle nefes alış verişlerinde zorluk çekmemizi sağlamaktadır. Solunum yollarında meydana gelen krizlerle kendisini gösteren astım hastalığı tedavi edilmediği sürece astım krizleri, ödemler, aşırı salgılamalar ve bronşlarda spazm etkileri yaratmaktadır. Bu konuda tedavi yöntemlerinde kullanılan ilaçların yan etkilerinden dolayı hastalar hem sağlıklı hemde hastalıklarından tamamen kurtulabilmek adına bitkisel tedavi yöntemlerine meyil almaktadırlar. Astım hastalığı’na iyi gelen ve aynı zamanda yemekleriniz de de rahatlıkla kullanabileceğiniz havuç, semizotu, maydanoz, sarımsak, çam fıstığı, nane, soğan, çörek otu, limon, lahana, kereviz yaprağı ve nar gibi bitkisel besin kaynakları bulunmaktadır.

Astım Hastalığına İyi Gelen Bitkiler

Astım hastalığına bitkisel tedavi adı altıda kullanılan bitkiler sadece havuç, semizotu, maydanoz, sarımsak, çam fıstığı, nane, soğan, çörek otu, limon, lahana, kereviz yaprağı ve nar’dan ibaret değil aynı zamanda aşağıda belirttiğimiz doğal ve şifalı bitkiler de astım hastalığı zerinde oldukça büyük etkilere sahip olacaklardır.

Ada Çayı
Nane Çayı
Limon ve Bal
Kekik ve papatya
Kahve, çay ve kakao
Isırgan otuAkciğer ile bağlantılı ve kronik bir hastalık olan astımın tedavisi ömür boyu sürmektedir. Kesin tedavisi bulunmayan astım hastalığı, düzenli beslenme ve çevre koşullarını düzenleme gibi önlemler ile kontrolde tutulabildiği gibi; sigara ve egzoz dumanı, aşırı soğuk hava ve yüksek efor gerektiren ağır egzersizler astımı tetikleyebilmektedir. Sürekli olarak astım ilacı kullanılarak kontrol altında tutulabilen hastalık, zaman zaman yatışsa da; stres gibi psikolojik etkenler paralelinde tetiklenebilir. Bu nedenle astım hastaları düzenli olarak ilaç kullanmak zorunda olduğu gibi, astıma iyi gelen bitkiler ile de beslenerek, bu hastalığın nöbetlerinden kurtulabilmektedir.

Astım hastalarının tüketmemesi gereken yiyecekler arasında; cips ve kuruyemiş gibi tuzlu besinler, trans yağ içeriğine sahip olan kek, çikolata gibi gıda maddeleri ve kuru fasulye, karnabahar gibi gaza neden olan besinle gelir. Bununla birlikte astıma iyi gelen bitkiler; sarımsak ve keten yağı başta olmak üzere, selenyum ve kolin bakımından zengin olan gıda maddeleridir. Astım hastalarının sigara kullanmaması çok önemli bir kıstas olduğu gibi kronik bronşit hastalığı bulunan bireylerin de tüm tütün maddelerinden ve bunları solumaktan uzak durmaları gerekmektedir. Stresin astım üzerindeki etkisi de belirgin düzeyde olduğu gibi, hastaların havadar alanlarda bulunması ve yorucu olmayan egzersizler yapması son derece önemlidir.

Astıma İyi Gelen Bitkiler:

Maydonoz suyu: Maydonozun tohum ya da yapraklarının kaynatılması ve bir süre dinlendirildikten sonra tüketilmesi astım hastaları için şifa niteliğindedir.

Andız otu kökü: Balgamı gideren ve nefes darlığına iyi gelen andız otu, balla karıştırılarak tüketilebildiği gibi, kaynatılarak çay şeklinde de içilebilir. Astıma en iyi gelen bitkiler arasında bulunan andız otu, sindirim yollarına da iyi gelen bir bitkidir.

Nane Suyu: Nefes açıcı olarak birçok farklı üründe kullanılan nane, kaynatılarak içilmesi durumunda astım hastalarına iyi gelir. Özellikle sabahları nane suyu içmek astım hastaları için şifa niteliğindedir.

Ispanak, avokado, ay çekirdeği gibi sebze ve meyveler de astıma yararlı bitkiler arasında yer aldığı gibi; astım hastalarının nöbet geçirmemesi için düzenli bir hayat yaşamaları şarttır. Temiz hava bakımından zengin alanlarda yaşayan astım hastaları daha az nöbet geçirdiği gibi; beslenme alışkanlıklarını kontrol altında tutan, astım ve bronşit hastaları da uzun ve sağlıklı bir hayat sürebilmektedir

Bitki Alemi kategorisinde yayınlandı. Leave a Comment »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: