Kavunun Faydaları Nelerdir?

11870917_486292811537336_4156171242467323881_n[1]
Latince adı cucumis melo olan ve tek yıllık otsu bitki olan kavun, sülükleri olan tırmanıcı bir bitkidir. Kazık kökü bulunan bu şifalı meyve, soğuk havalardan hoşlanmaz. Gövdesi sık tüylerle kaplı otsu bir yapıdadır. Gövde tutunacak bir yer bulamazsa sürünerek gelişir. Bitki yapraklarının alt ve üst yüzeyleri tüylerle kaplıdır. Halk arasında meyve olarak bilinmesine rağmen, zirai anlamda meyvesi yenen bir sebzedir. Tınlı topraklarda iyi gelişme gösteren kavun, en iyi bitki gelişimini 20-30C’ler arasında gösterir. Kavun, A, B, B1, C vitaminleri, potasyum, iyot, brom içerir.

KavunKavunun Faydaları ve Tıbbi Etkileri Nelerdir?

Kavun yaz mevsiminin vazgeçilmez gıdalarındandır. Yüksek oranda su içerir. Ayrıca su içeriği böbreklerde bulunan kum ve taşların da dökülmesinde büyük fayda sağlar. Uykusuzluk ve stres gibi sorunlara karşı da fayda sağlayan kavun, aynı zamanda vücudu toksin maddelerden arındırır. Damar tıkanıklığı ve kansızlık gibi sorunlara kavunla çözüm bulunabilir. Göz nezlesini de iyileştiren kavun, aynı zamanda romatizma ağrılarının da dinmesine yardımcı olur. İdrar sökücü özelliğinin olması da kavunu mutlaka tüketilmesi gereken gıdalar arasına sokar. Basur yani hemoroid rahatsızlığına fayda sağlar. Sinir sistemine iyi gelir. Egzama gibi cilt rahatsızlıklarına da büyük faydası vardır. Oldukça iyi bir potasyum kaynağıdır. İçerdiği potasyum sayesinde felç yada kalp krizi geçirme riskini azaltır, kan basıncı yada kalp hızını kontrol etmeye yardım eder. Yaşlılığa bağlı oluşan göz bozukluklarını önlemeye yardım eder. Hücreleri yeniler. Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır.

Kansere Karşı Da Etkili!

Yazın susuzluğun giderilmesi amacıyla bol miktarda kavun tüketilebilir. Yaklaşık olarak %95 oranında su içermesi sebebiyle kanı temizler ve kansere karşı koruyucu etki sağlar. Ayrıca iyi bir likopen kaynağıdır. Bu yüzden anti kanser özelliği vardır. Özellikle akciğer, meme, kolon, prostat, göğüs ve pankreas kanserine karşı koruma sağlar.

Kavun Çekirdekleri İle Şifa Bulun!

Kavun çekirdekleri de en az kavunun tatlı ve sulu kısmı kadar faydalıdır. Kavun çekirdekleri kurutularak dövülüp, suda kaynatılarak içildiğinde öksürük, bronşit ve göğüs ağrısı gidi hastalıklara iyi gelir.

Cilde Birçok Faydası Vardır!
Birçok şifası bulunan kavun içerdiği kollajen maddeler sayesinde cilt için de çok faydalıdır. Özellikle kuru ciltler için bu meyvenin tüketimi cildi nemlendirir. Kavunun diğer bir faydası ise deride oluşan hafif yanıkları iyileştirmesidir. Karaciğer hastalarının da tüketmesi önerilir. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudu dışarıdan gelebilecek enfeksiyonlara karşı korur. Kemikleri güçlendirir.

Kavunun FaydalarıKavunun Zararları Veya Yan Etkileri!

Hazmı zor olduğu için fazla tüketilmesi bağırsak sorunu oluşturabilir. Ayrıca şeker oranı yüksek olduğundan şeker hastalarının aşırı miktarda kavun tüketmesi önerilmez. Ülser gibi mide rahatsızlıkları ve sindirim sistemi hastalıkları olan kişilerin kavun yemesi önerilmez.

Kavunun Halk Arasındaki Adı (Diğer İsimleri)

Olgunlaşmadan koparılan kavun halk arasında kelek olarak da adlandırılır.

Kavun – MelonHerhangi Bir Hastalığımız Olmadan Kavunu Hastalıkları Önlemek İçin Nasıl Kullanabiliriz?

Özellikle yaz aylarının vazgeçilmez gıdası olan kavun, sıcak havalarda ölçülü bir şekilde tüketilmelidir. Yüksek su içeriği sayesinde vücudun susuz kalmasını engelleyen kavun, aynı zamanda vücudun toksin maddelerden de arınmasını sağlar. Daha birçok faydası bulunan kavunun çekirdekleri de oldukça faydalıdır. Derideki yanıklar, öksürük, bronşit gibi hastalıklar için kavun çekirdekleri kullanılabilir.

Bitki Alemi kategorisinde yayınlandı. Leave a Comment »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: