Bu Yiyecekleri Sakın Birlikte Tüketmeyin

Bazı yiyecekleri bir arada yemeniz sağlığınız açısından tehdit oluşturabilir. Sağlıklı yaşama ter düşen ve birlikte yememeniz gereken besinleri ve onlara alternatif olabilecek besinleri galerimizde yer alan görsellere tıklayarak, resimlerin altında bulabilirsiniz.

Beyaz ekmek ve reçel
Beyaz ekmek ve reçeli birlikte tüketmeyin. Sabah kahvaltısında protein içermeyen şekerle ve beyaz ekmekle güne başlamayın.
Bunun yerine tatlı niyetine sabah kahvaltısında fıstık ezmesi ve tahıllı ekmek tüketmeyi tercih edebilirsiniz

70651-bu-yiyecekleri-sakin-birlikte-tuketmeyin_d620

Hamburger ve patates kızartması
Fast food’un en iyi ikilisi olarak gösterilen hamburger ve patates kızartması oldukça lezzetlidir evet, ancak büyük sorunlar çıkarabilir. İçinde bulunan koruyucu maddeler, pişmiş yağ, kömür gibi oluyor. Kızarmış patatesler ise sitokin maddesi üretiyor. Bu madde de hücrelerin iltihaplanmasına ve ölmesine neden oluyor. Bunun yerine sebzeli burger ve turşu yiyebilirsiniz.

Domates çorbası, ekmek ve kaşar rendesi
Domates çorbası, ekmek ve kaşar rendesi üçlüsü gayet lezzetli bir üçlü değil mi? Bilhassa hazır çorbalarda bol miktarda mısır şurubu eklendiğinden şeker bulunur. Çorbanın içindeki kaşar rendesi ve yanındaki kızarmış ekmeğin sağladığı protein oldukça azdır. Domates çorbasını kendiniz yapın ve yanında tam tahıllı ekmeği tercih edin.

70655-bu-yiyecekleri-sakin-birlikte-tuketmeyin_d620

Köfte ve patates püresi
Hem çocukların hem de yetişkinlerin bayılarak yedikleri köfte ve patates püresi aslında çok iyi bir ikili değil. Köfte bol proteinli olsa da yağ ve kalori bakımından yüksektir. Patates püresinin ise lif oranı düşüktür. İçine eklediğiniz krema, yağ ve süt gibi malzemeler ise doymuş yağa dönüşür. Bu ikili yerine size önerimiz hindi ve karnabahar püresi.

Kahvaltılık gevrek ve süt
Genelde tercih edilen kahvaltılık gevrek ve sütü birlikte tüketmek midenizi bozabilir. İkisinde de karbonhidrat bulunuyor.Kahvaltılık gevrek ve süt
Her ikisinde de karbonhidrat bulunduğu için çabuk sindirilip kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltir ve sonrasında düşürür. Mısır gevreğinizi yoğurtla yemeye çalışın

70664-bu-yiyecekleri-sakin-birlikte-tuketmeyin_d620

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: