“Hayır” Demesini Bilen İnsanların Daha Mutlu Bir Yaşam Sürdüğünün 14 Mutlak Kanıtı

 

Hayır demek size basit bir şeymiş gibi görünebilir, amma lakin ki öyle değildir. Bu basit kelime mutlu, huzurlu, kafanız rahat bir hayat sürmenizin anahtarı olabilir. Elbette ki beklentilere, insanların sizden isteklerine, vs. evet demek, onları mutlu etmek güzel bir şeydir, ancak öyle anlar vardır ki sırf “hayır” diyemediğiniz için gereksiz sorumlulukların altına girebilir, kendinizi baskı altında hissedebilirsiniz. O zaman ne yapacağız? Hayır demesini öğreneceğiz, hayır demenin kötü bir şey olmadığını, aslolanın mutlu bir hayat yaşamak olduğunu keşfedeceğiz.

Hayır diyebilmek sizin en doğal hakkınız. Küçük bir hayır sizi istemediğiniz şeylerden uzak tuttuğu kadar karşınızdaki insanı da zor durumlara düşmekten kurtarır. Hayır hakkınızı kullanmaktan çekinmeyin.

1. Hayır demek sizin sınırlarınızı belirlemenizde faydalıdır, insanlara nerede durmaları gerektiğini çok basit bir şekilde anlatmış olursunuz.

01 hayır

2. Aynı zamanda hayır demek sizin hayattaki önceliklerinizi belirleme konusunda da yardımcıdır, sizin için önemli olanı ifade etmenize yarar.

02hayır

3. Sıkça evet diyen biriyseniz hayır dediğinizde istemediğiniz tavırlarla karşılaşabilirsiniz, hayır demek insanların sizin hayır diyen biri olduğunuzu bilmelerini sağlar.

03hayır

4. Hayır demek yapamayacağınız, gereksiz, zorlayıcı yükümlülükler altına girmenizin önüne geçer, sizi zor durumlardan kurtarır.

04hayır

5. Aynı şekilde hayır demek hiç hesapta olmayan baskılardan kurtarır, hayatınızda gereksiz stres yaşamanızı engeller.

05hayır

6. Hayır demek size zaman kazandırır, var olan zamanınızı daha verimli, daha istediğiniz şekilde kullanabilmenizin önünü açar.

06hayır

7. Hayır demek kendinize olan saygınızı korumanız, prensiplerinizi belirtmeniz, kendinizi huzurlu hissetmeniz için bir anahtardır, kullanın.

07hayır

8. Hayır demek belki o an için sıkıntılı bir şey olabilir, ancak uzun vadede insanlarla olan ilişkilerinizi sağlamlaştıracaktır.

08hayır

9. Hayır demek kendinize olan güveninizi arttıracaktır, istemediğiniz şeyleri yapmak zorunda olmadığınız konusunda size güç verecektir.

09hayır

10. Küçük bir hayır size dünyadaki yerinizi hatırlatacak, kendiniz hakkında düşündüğünüz şeyleri daha net görme fırsatı verecektir.

010hayır

11. Hayır diyebilmek yaşantınızın dizginlerini kendi elinizde tutabilmeniz için önemlidir, kendi yaşantınızın dümeninde olmak için hayır diyebilmek gerekiyor.

011hayır

12. Çalışma hayatında da zamanı iyi yönetmek, verimli çalışmak, iyi bir takım oyuncusu olmak, vs. için hayır demek son derece önemli.

012hayır

13. İnsanları üzmemek, onları hayal kırıklığına uğratmamak, vs. için söylenen içi boş evet’ler zamanla size olan güveni zedeler, samimyetiniz konusunda insanların kafasında sorular oluşmaya başlar.

013hayır

14. Hayır demek hayatınızdaki birçok hatayı, yanlışı ve eksikliği ortadan kaldıracaktır, sadece hayır diyerek pek çok yanlışı önlemeniz mümkün.

014hayır

15. Dışlanmaktan, sevilmemekten, gerilimlerden, fırsatları kaçırmaktan korktuğunuz için evet mi diyorsunuz, aslında bunu yaparak tüm bu olumsuzluklara kapı aralıyorsunuz!

015hayır

Bonus – İnsanların size nasıl davranacaklarını onlara ancak siz öğretirsiniz, bunun en kesitrme yolu “hayır” diyebilmek.

Kaynak: liseliste

Ruhsal Büyüme... kategorisinde yayınlandı. Leave a Comment »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: