Geçenlerde bir grup arkadaşımızla bir şeyler paylaşıyorduk, aklıma şunlar geldi:

gokkusagi-resimleri-31

 

 

Geçenlerde bir grup arkadaşımızla bir şeyler paylaşıyorduk, aklıma şunlar geldi:
1. Yaşam hedefleriniz berrak olsun. Büyük olsun, ve sık sık hatırlayın, inceleyin.
2. Her gün bu büyük hedefleriniz doğrultusunda bir iki adım atın, ufak olsa da sürekli olsun bu adımlarınız. Vazgeçmeyin, bir adım daha atın.
3. Aktif olun, yaşamla iliişkinizi hiç kesmeyin. “Amaaan şimdi kim yapacak ya” yerine “hadi başlayayım” deyin ve başlayın.
4. Yeni kişilerle temaslar kurun. Bu kişiler özellikle sizden farklı, sizin gibi düşünmeyen, inanmayan, farklı bakan kişiler olsun.
5. Öte yandan, hayata sürekli olumsuz bakan, umutsuz, hareketsiz insanlarla ilişkinizi de fazla derinleştirmeyin. Onları olumlu düşünmeye, harekete geçmeye teşvik edin, ancak baktınız olmuyor, vaktinizi harcamayın.
6.Yeni yerler keşfedin. İlla çok uzaklara gitmenize gerek yok. Mahallenizde, semtinizde, şehrinizde keşfedecek çok yerler vardır. Oraların tarihi ile ilgilenin. Bu yüzeysel bir ilgilenme olmasın, derinlemesine inceleyin. Yapabiliyorsanız daha da uzakları keşfedin.
7. Bir bakkala, markete, seyyar satıcıya, garsona, minibüs şoförüne kısacası küçük anlar paylaştığınız kişilere laf atın, onlarla ufak ama canlı sohbetler yapın.
8. Yeni farklı yemekler deneyin.
9. Farklı müzikler dinleyin.
10 Farklı düşünceleri, inançları öğrenin, bakış açınızı geliştirin. “Ama öğrenirsem ya yanlış bir düşünceye ya da inanca kapılırım” diye endişeleniyorsanız, kendi düşünme tarzınızı ve inancınızı iyi bilmiyorsunuz demektir. Farklı düşünceleri öğrenin, kendi düşüncelerinizi de öğrenmeye devam edin.
11. Kesinlikle TV, tablet, bilgisyar, cep telefonuna ayırdığınız zamanı azaltın. Unutmayın, bunlar beyninizin faaliyetlerini yavaşlatıyor, öğrenme güçlükleri yaratıyor.
12. Her gün çok sevdiğiniz bir kaç şeyi mutlaka yapın.
13. Her gün çok sevdiğiniz bir iki kişi ile sohbet edin, arayın, konuşun.
14. Önce kendinize, sonra eşinize, sevgilinize, sevdiklerinize küçücük sürprizler yapın. Onlarla güzel şeyler paylaşın. Güzel anılar biriktirin.
15. Bir dil daha öğrenin -şimdi bedavaya çok güzel olanaklar var. Faydalanın.
16. Gülün, hayatın komik yanlarını bulun, bunları paylaşın. Gülmenin ve komiklğin beyni geliştirdiği kanıtlandı.
17. Kendi özeleştirinizi gerçekçi biçimde yapın. Eksiklerinizi ve hatalarınızı dürüstçe kabul edin. Ve bir daha tekrarlamamak için ne yapabileceğinizi sakince inceleyin. Kendinize kızmayın, kendinizi affedin.
18. Kendinizin olumlu ve güçlü yanlarını bol bol hatırlayın, kendinize söyleyin.
19. Başkalarının olumlu ve güçlü yanlarını bol bol farkedin ve bunu onlarla da paylaşın.
20. Şükredin. Evet bir dolu sorununuz var, güçlükler var, onlarla harekete geçerek ve hedef koyarak mücadele edin. Ancak öte yandan, olumlu olanları ve sizi mutlu eden şeyleri de görün ve onların da hakkını verin.
21. Size emeği geçenlere, size bir şey katmış olanlara, sizin gelişmenize olumlu etki etmiş olanlara annenize, babanıza, eşinize, arkadaşlarınıza, öğretmenlerinize, çocuklarınıza, komşunuza, iş arkadaşınıza teşekkür edin. Bazı durumlarda en sevmediğiniz olay bile sizin hayatla ilişkinizi olumlu biçimde geliştirmiş olabilir, onlara da teşekkür edin.

Kaynak: Nurdoğan Arkış

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s