Apapacho;Duygusal Yakınlık Kurmak İçin Ruhtan Kucaklama…

Ruhtan gelen bir kucaklama tam, bütün ve kendimizi içeriden yeniden toparlamamıza yardımcı olan o dev kucaklamayı veren kişilerle bağlantılı hissettirir.

Apapacho, yıllar boyunca kazandığı çağrışımdan ötürü var olan en güzel kelimelerden biridir. “Apapacho” kelimesi Nahuatl kökenlidir, ancak bu duygusal ve dokunaklı kelime yıllar içinde İspanyolca diline dahil edilmiştir.

Kelimenin aslı yoğurma, masaj yapma veya yavaşça ovma eylemi anlamındadır.

Zamanla da, bugünkü anlamını kazanmıştır: saf duygu ile ruhtan okşamak.

yakinlik

Apapachoyla yaşanan duygusal alışveriş

Apapacho bir kucaklaşmadan daha fazlasıdır. Kompleks duygusal bir bağlantıdır, sarılmaktan daha fazla bir etkileşimdir.

Bahsettiğimiz duygusal açıklık herhangi birisiyle elde edilemez, çünkü ruhu kucaklamak, dinlemek, hissetmek için istek, zaman ve çaba gerekir.

Bu anlamda, iyi bir apapacho kendinizle başlar desek şaşırtıcı olmaz. Duygularımızı dinlemek, birleştirmek ve anlamak için korkularımızın, çatışmalarımızın, güvensizliklerimizin, başarılarımızın ve bilgeliğimizin üzerinde düşünmemiz gerekir.

Yalnızca “giydiğimiz zırhı” gördüğümüz ve hissettiğimiz zaman, ve ancak doğru zaman geldiğinde kendimizin bu bölümünü açığa çıkarabiliriz.

Duygusal zafiyetlerimizin farkında olmak onların yok olmasını sağlamaz, fakat onlarla daha derinden bir bağ oluşturmamızı sağlar. Bu da, hayatımızda her yüzeye çıktıklarında onları tanımlayabiliriz, buna göre davranabiliriz, duygusal bağlarımızı mahvetmemeleri için onları uzak tutabiliriz demektir.

cocuklar

Duygu yoluyla bütünlük

Gerçek çekim kelimelere veya beden temasına ihtiyaç duymaz. Duygularımızın ve hislerimizin kalbimizden gelen dili konuşmalarına ihtiyacımız vardır.

Duyguların dili ile düşünen duygusal varlıklarız, çünkü gerçek bağlantılar yaşamamızın yolu da budur.

Sorunlar saniyeler içinde kaybolur, içeride bir şey yeniden başlar, zaman ve mekanın ötesinde bir şeye bağlanırken umutsuzluk erir. Başka bir deyişle, bir “apapacho” şifa veren bir krem gibi çalışır.

 

kucaklasma

Sevildiğini hissetmek, dünyadaki en iyi hislerden birisi

Sevildiğinizi hissetmek yaşayabileceğiniz en iyi hislerden birisidir. Rahatlatıcı, enerji verici ve iyileştiricidir.

Birisinin gerçekten sizi takdir ettiğini bilmek harika bir şeydir. Aşk, her zaman zor zamanlarda arzuladığımız dengeyi tekrar kazanmamıza yardımcı olur.

Aşkın bir can yeleği gibi davrandığını söyleyebiliriz, nefes alabilmeniz için sizi yüzeyin üstünde tutacak bir şeydir. Hatta bağlarımızın nefes almamızı sağlayan psikolojik oksijen olduklarını söyleyebiliriz.

Bu kavramın güzel bir tanımı, Paul Auster‘in Ay Sarayı adlı romanının bir bölümünde bulunmaktadır. Başkalarının sevgisi bizi düştüğümüz ve kaçamayacağımız kuyunun derinliklerinden kurtardığında ne hissettiğimizi mükemmel bir şekilde tanımlamaktadır.

O zamanlar cahildim. Ama şimdi bildiklerimle, o günleri arkadaşlarımla ilgili bir nostalji dalgası hissetmeden düşünemiyorum. Belli bir anlamda, bu yaşadığım şeyin gerçekliğini değiştiriyor.

Bir uçurumdan atlamıştım ve dibe vurmak üzereyken olağanüstü bir şey oldu: Beni seven insanların var olduğunu öğrendim. Sevildiğini bilmek her şeyi değiştirir.

Atlamayı daha az korkutucu yapmaz, ancak bu korkunun ne anlama geldiğine dair yeni bir bakış açısı getirir. En uçtan atladım ve son anda havada, bir şey beni yakaladı. Ve bu bir şey ise sevgiydi.

Bir insanın yere düşmesini engelleyebilecek tek şey budur. Yerçekimi kurallarına meydan okuyacak kadar güçlü olan tek şey bu.

sarilma

Duygusal olarak bağlı olduğumuz insanların, hayatlarımızı kontrol altına almamıza, hislerimizi, düşüncelerimizi ve duygularımızı daha iyi yönetmemize yardımcı olduklarını söyleyebiliriz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, yalnızca sezgi yoluyla elde edilebilen bu özel duygusal açıklığa erişmeliyiz ve kendimize karşı tamamen dürüst olmalıyız.

Duygusal ve sosyal gelişimin canlanmasına izin vermek için, ruhumuza sarılmak ve onu beslemek şarttır.

Bu şekilde, korkularımızı atabilir ve kendimize apapachos aracılığıyla yuvamızın sıcaklığını hatırlatabiliriz.

Bu samimi duygusal değişim ise, “apapacho” kadar güzel bir kelimeyi hak eder.

Kaynak: Sağlığa bir adım

Ruhsal Büyüme... kategorisinde yayınlandı. 1 Comment »

Bir Yanıt to “Apapacho;Duygusal Yakınlık Kurmak İçin Ruhtan Kucaklama…”

  1. Kutsi Kemal TOPAL Says:

    Beni mailing listenizden çıkartırmısınız


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: