Böbrek Taşı Dökmenize Yardımcı Olacak 13 Şifa Kaynağı

3847-bobrek-tasi-dokmenize-yardimci-olacak-13-sifa-kaynagi-450x01

 

Böbrekler insan vücudunun sağlıklı çalışabilmesi için çok önemli organlardır.
Böbrekler sayesinde vücutta bulunan vücudun ihtiyaç duymadığı atıkların çıkarılması sağlanır. Bu sebeple böbreklerin doğru şekilde çalışması çok önemlidir. Böbreklerin bir diğer görevi ise, kan basıncını, hormonları ve vücuttaki asit-bazı dengelemesidir. Dolayısıyla böbreklerin işlevini yitirmemesi ve düzenli çalışması büyük önem taşımaktadır.
ediğimiz besinler yoluyla böbreklerin düzgün çalışması bazı koşullarda engellenebilmektedir. Özellikle sodyumun ve potasyumun gereğinden fazla tüketilmesi böbreğin çalışma fonksiyonlarına olumsuz etki edebilmektedir. Böbrek hastalıklarının pek çok farklı belirtisi vardır. Ancak bunlardan en sık görülenleri; mide bulantısı, kusma, kilo değişiklikleri, iştahsızlık, uzun süren kanamalar, kaşıntı ve az idrara çıkmadır.
Ayrıca böbrek hastalıklarının düzenli yapılan testler ile erken teşhis edilmesi oldukça büyük bir önem taşımaktadır. İlave olarak böbrek hastalıklarına yakalanma riskini azaltmak ve böbrekleri korumak için tüketilen besinlere dikkat edilmeli ve beslenme alışkanlıkları bu yönde düzenlenmelidir.
Böbreklere İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?
1. Pirinç
Pirinç düşük içeriğinde düşük potasyum bulunduran bir besindir. Bu yönüyle pirincin böbrek için iyi geldiğini söyleyebiliriz. Aynı şekilde pirinç bir çeşit karbonhidrat olarak vücuda ihtiyacı olan enerjiyi sağlayabilmektedir.
Dolayısıyla içeriğinde yüksek oranda potasyum bulunduran diğer karbonhidrat gıdalara oranla pirinç tüketmek böbrekler için daha faydalı olacaktır. Çünkü aşırı potasyum zaman zaman böbrekleri yorabilmektedir.
2. Soya Proteini
Hemen hemen tüm hayvansal gıdalar içeriğinde fosfor mineralini bulundurur. Fosfor minerali elbette ki insan sağlığı ve vücudu için oldukça faydalıdır. Fakat vücuda fazla miktarda fosfor minerali alındığında çeşit sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Çünkü böbrekler vücutta aşırı miktarda bulunan bu fosforu atmakta zorlanmaktadır.
Böbrekler bu fazla miktarda vücutta bulunan fosfor mineralini atmak için fazla çalışmakta ve kendisine birtakım zararlar verebilmektedir. Bu sebeple soya proteini tüketmek faydalı olacaktır. Çünkü soya proteini içeriğinde süt ürünlerinde bulunan faydalı mineralleri barındırmaktadır. Sağlıklı beslenmek için tüketilecek soya proteini böbrekler için oldukça yararlı olacaktır.
3. Meyveler
Meyveler her daim böbrekler için oldukça faydalı besinlerdir. Çünkü vücutta bulunan üreyi vücuttan atmaya çalışan böbreklerin yorulmasını üre miktarını azaltan meyveler engellemektedir.
4. Sebzeler
Sebzeler de aynı şekilde meyveler gibi böbrekler için oldukça büyük faydalara sahip besinlerdir. Aynı şekilde böbreklerin vücuttan bazen atmakta zorlandığı üre miktarını sebzelerin azaltmasıyla böbrekler daha sağlıklı ve kolay çalışır hale gelmektedir.
Bu sebeple beslenmenizde sebzeleri muhakkak düzenli olarak kullanmalısınız. Bu böbrekleriniz için oldukça iyi olacaktır.
5. Yoğurt
Yoğurt bilindiği üzere probiyotik bir besindir. Probiyotik besinler böbrekler için oldukça iyi gelmektedir. Uzmanlar da düzenli olarak ve yeterli miktarda tüketilen yoğurdun böbrek sağlığı için oldukça faydalı olacağını söylemektedir.
6. Bal Kabağı
Bal kabağı ülkemizde yoğun olarak tüketilmese de aslında böbrekler için çok faydalı bir besindir. Bu sebeple günlük beslenmenizde bal kabağını da tüketmeniz böbrek sağlığınız için iyi olacak ve böbrek hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltacaktır.
7. Maydanoz
Maydanoz da özellikle böbrekler için çok faydalı bir bitkidir. Böbreklerin çalışmasını kolaylaştırmak için destek olan maydanoz, aynı şekilde böbrek taşı tedavisinde de sıklıkla kullanılmaktadır.
Bu sebeple beslenmenizde maydanoza yer vermeniz böbrek taşlarını tedavi etmek için de oldukça işe yarayacaktır.
8. Kabak Çekirdeği
Kabak çekirdeğinin böbrekleri serbest radikallerden koruduğu bilinmektedir. Bu sebeple düzenli olarak ancak aşırıya kaçmadan böbrekleriniz için kabak çekirdeği tüketebilirsiniz. Fakat bu noktada kesinlikle aşırıya kaçmamak gerekmektedir.
9. Çavdar
Özellikle herkesin bildiği gibi çavdar ekmeği her daim beyaz ekmeğe oranla daha faydalıdır. Bunun sebebi çavdarın çok daha sağlıklı bir besin olmasıdır. Çavdar içeriğinde bol miktarda lif içeren bir besindir. Bu özelliğiyle çavdar metabolizmayı hızlandırmakta, sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlamakta ve dolaylı olarak böbreklere iyi gelmektedir.
10. Su
Herkes bilir ki su böbreklere çok ama çok iyi gelmektedir. Çünkü vücuttaki su eksikliğinde böbreklerin çalışması zorlanmaktadır. Bu sebeple düzenli olarak muhakkak su içilmeli ve vücut susuz bırakılmamalıdır.
Su vücuttaki zararlı maddelerin böbrek yoluyla vücuttan atılabilmesine büyük katkılar sağlamaktadır. Dolayısıyla hiç çekinmeden her gün düzenli olarak belirli bir miktarda su içmek hem böbrekleriniz için hem de vücudunuzun genel sağlığı için oldukça faydalı olacaktır.
11. Zerdeçal
Pek bilinmemekle birlikte zerdeçal aslında antiseptik özelliği taşımaktadır. Hatta bu özelliği sebebiyle pek çok ilacın içerisinde de bulunmaktadır. Zerdeçal böbreklere oldukça iyi gelmektedir.
12. Zencefil
Zencefil tüketmek de böbreklere çok iyi gelmektedir. İster pişmiş olarak, ister çiğ olarak isterseniz de toz halinde zencefil tüketmeniz böbrekleriniz için oldukça faydalı olacaktır. Özellikle diyabetli hastaların böbreklerini koruması da zencefil sayesinde olabilmektedir. Bu yüzden zencefil böbrek sağlığı için oldukça önemli bir yiyecektir.
13. Isırgan Otu
Isırgan otunun böbrekler için oldukça faydalı ve şifalı bir bitki olduğu bilinmektedir. Çünkü böbreklerde fazla toksin birikmesini ısırgan otu önleyebilmektedir. Isırgan otunu dilerseniz böbrekleriniz için çay yaparak içebilirsiniz. Bu sayede böbrekleriniz daha hızlı çalışacaktır.

KAYNAK: http://yemek.mynet.com/bobrek-tasi-dokmenize-yardimci-olacak-13-sifa-kaynagi-1153164

Bitki Alemi kategorisinde yayınlandı. 1 Comment »

Bir Yanıt to “Böbrek Taşı Dökmenize Yardımcı Olacak 13 Şifa Kaynağı”

  1. thesunrise133 Says:

    Reblogged this on thesunrise133 and commented:
    şifa kaynakları


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: