Zayıf Kan Dolaşımı Nasıl Hızlandırılır?

 

 

Zayıf kan dolaşımının; yüksek kolesterol, yeterince lifli yiyecek tüketilmemesi, çok tuzlu yiyecekler tüketmek ve yeterince sıvı almamak gibi birçok nedeni olabilir.

 

Çok fazla doymuş yağ tüketmek yüksek kolesterole yol açabilir, bu da kan damarlarının zarar görmesine ve kanın tüm arterlerden rahatça geçebilmesi için gerekli olan esnekliğini yitirmesine neden olur. Bunun sonucunda da doğal olarak çeşitli dolaşım bozuklukları ortaya çıkar. Bu makalede, zayıf kan dolaşımından doğal yollarla nasıl kurtulabileceğinizi göstereceğiz.

Masaj

İyi bir kremle, ayaklarınızdan başlayıp yukarı doğru çıkarak kaslarınıza nazikçe ve biraz bastırarak masaj yapabilirsiniz. Bu şekilde, kan dolaşımınız hızlanır ve tüm dolaşım bozuklukları gözle görülür derecede azalır.

Kan Basıncını Düşüren Yiyecekler Tüketin

Dolaşım bozukluklarını gideren ve kan basıncını düşüren birçok yiyecek vardır. Bazıları şunlardır:

 • Ispanak
 • Kereviz
 • Ay çekirdeği
 • Muz
 • Soya
 • Patates
 • Çikolata
 • Avokado
 • Yağsız süt
 • Balık
 • Turunçgiller

Sigarayı Bırakın

9-reasons-to-stop-smoking

Sigaranın, insan sağlığının en büyük düşmanlarından biri olduğu yıllar önce kanıtlanmıştır. Sigara, ciddi dolaşım bozukluklarına yol açar ve kan basıncını büyük ölçüde yükseltir.

Hidroterapi Yaptırın

Hidroterapi, sıcak ve soğuk suyun birbirinin ardından kullanılarak yapıldığı bir masaj tekniğidir. Bu şekilde kan dolaşımı anında etkinleşir ve normal kan akışı gerçekleşmeye başlar. Bu terapinin iki günde bir uygulanmasında bir sakınca yoktur.

Kırmızıbiber Yiyin

cayenne-pepper

Kırmızıbiber, kalp-damar sistemini uyarma ve etkinleştirme özelliğine sahip olan kapsaisin maddesi içerir. Bu madde, kan basıncını ve kolesterol değerlerini büyük ölçüde düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca, arterlerin sertleşmesi olarak bilinen ve tüm dolaşım sisteminde birçok soruna neden olan ateroskleroz riskini etkili bir şekilde azaltır.

Bacaklarınızı Kaldırın

Eve geldiğinizde, rahatlamak için kendinize birkaç dakika ayırmalısınız. Uzun bir iş gününün ardından, bacaklarınızı biraz kaldırıp dinlenebilirsiniz. Böylece, kan akışının kolaylaşmasına ve kan dolaşımının hızlanmasına katkıda bulunmuş olacaksınız.

Ayak Banyosu

foot-bath-Intercontinental-Hong-Kong

Kan dolaşımını harekete geçirmenin çok basit bir yolu; ayaklarınızı zencefilli, sıcak su dolu bir kabın içine koymaktır. Buna bayılacaksınız!

Ginkgo Biloba Çayı Hazırlayın

Kan damarlarını genişletme ve damar duvarlarının çok daha esnek olmasını sağlama özelliğine sahip olduğundan, zayıf kan dolaşımını hızlandırmak için en çok tavsiye edilen doğal ilaçlardandır.

Bir Kadeh Kırmızı Şarap İçin

şarap

Her gün ana öğünde bir kadeh kırmızı şarap içmek, kan dolaşımınızın hızlanmasına yardımcı olacaktır, ancak günde yalnızca bir kadeh içilmelidir.

Kahve İçin

Günde bir veya iki fincan kahve içenlerin, zayıf kan dolaşımı ile karşılaşma riski daha düşüktür. Bunun nedeni, kahvenin içindeki flavonoidlerdir.

Fazla Tuz Tüketmeyin

tuz

Tuz; yüksek kan basıncına ve ödem oluşumuna yol açtığı için, tuzlu gıdaları mümkün olduğunca az tüketmelisiniz.

Orta Zorlukta Düzenli Spor Yapın

Kan dolaşımını hızlandırmak ve daha büyük sorunların önüne geçmek için her gün yapabileceğiniz en iyi ve en basit spor, yürüyüştür. Günde en az yarım saat yürüyün. Genel sağlığınız için, yeteri kadar sıvı almanız da çok önemlidir.

– Sağlığa bir adım

Bitki Alemi kategorisinde yayınlandı. Leave a Comment »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: