Dünya Sağlık Örgütü: İşlenmiş etler kanserojen maddedir

Dünya Sağlık Örgütü’nden dünyayı sarsan açıklama! Örgüt, salam, sucuk, sosis gibi işlenmiş etleri kanserojen maddeler listesine aldığını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü’nden dünyayı sarsan açıklama! Örgüt; salam, sucuk, sosis gibi işlenmiş etleri kanserojen maddeler listesine aldığını belirtti.

İki gün önce açıklama yapacağını duyurmuştu

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), iki gün önce işlenmiş et tüketimiyle ilgili sağlık riski uyarısı yapacağını duyurmuştu. O açıklamanın satır aralarında salam, sosis, sucuk, jambon, pastırma gibi işlenmiş etlerin, sigara ve asbest gibi kansere yol açma ihtimali olduğu belirtilmişti.

15-10/26/sosis.jpg

Kırmızı et bile!

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı bu konudaki raporunu açıkladı. Kırmızı et de kanserojenler arasında listenecek; ancak bu işlenmiş etten daha az tehlikeli sayıldığı anlamına gelecek. Açıklamanın et ve hazır gıda sektöründe şok dalgası yapabileceği belirtiliyor.

İngilizlere göre bağırsak kanserinde önemli rol oynuyor

İngiltere Ulusal Sağlık Hizmeti sitesinde de kırmızı ve işlenmiş et tüketmekle bağırsak kanseri arasında muhtemelen bağlantı olduğuna dair uyarı yer alıyor. Uyarıda, “Bu tür etleri çok fazla tüketen insanların daha az tüketenlere göre bağırsak kanserine yakalanma riski daha yüksek” ifadesi yer aldı.

15-10/26/cancercellsdividing.jpg

Dünya Kanser Araştırmaları Fonu da (WCRF) kırmızı et tüketiminin kişi başına haftada 500 gramı aşmaması gerektiğini tavsiye etti. Kırmızı etin rengini veren ve tıp literatürüne ‘hem’ adı verilen bileşiğin bağırsağın astarına zarar vererek kansere yol açtığı sanılıyor.

salam_sucuk[1]

kaynak: karar gazetesi

Bitki Alemi kategorisinde yayınlandı. Leave a Comment »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: