Sol Tarafınızda Uyumanın Yararları

 uyku01[1]

Sol tarafınızda uyuduğunuz zaman organlarınızın işlevini kolaytırdığınız için çok sağlıklı bir şey yapıyorsunuz. Bu işlevlerin yanısıra kan dolaşımını ve sindirimi de geliştirir.

Genelde vücudunuzun hangi tarafında uyuyorsunuz? Ya da sırtınızda yatarak mı uyuyorsunuz? Uzmanlar en iyi uyuma şeklinin sol tarafınıza yatarak uyumak olduğunu söylüyor. Şimdi açıklayacağız. 

Sol tarafınızda uyumanın 5 Yararı

Bu makalenin başlığı sizi şaşırtabilir. Bugüne kadar herhangi bir pozisyonda uyumanın vücuda yararları olabileceğini hiç düşünmemiş olabilirsiniz. Ama durum şu ki, evet, yararları var.

Doğu tıbbı bize zaten sol tarafımızda uyumanın sağlıklı olduğunu söylüyor. Yakın zamanlarda Klinik Gastroenteroloji Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre Dr. John Doulliard bunu anlamamız için bize yardımcı oluyor. Şimdi sizlere bu öğüdü uygulamak üzerine kısa bir yazı sunacağız. Bunu okuduktan sonra ikna olacağınıza eminiz.

1. Düzenli Lenfatik Süzülme için

Dr. Doulliard bizlere sol tarafımızda uyumanın en doğal uyuma şekli olduğunu söylüyor. Bu taraf lenfatik sistemin baskın olduğu taraf. Burada lenfatik süzülme gerçekleşiyor ve lenfatik sistem protein, glukoz ve metabolit gibi öğelerin taşınmasını sağlayarak bunların lenf bezelerinde filtrelenmesini sağlıyor, ve doğal olarak bunların sol tarafta süzülmesi gerekiyor. Dolayısıyla unutmayın, ilk nedeni lenf sistemimiz.

2. Anatomi için

Şu an hatırlamayabilirsiniz ama mide ve pankreas vücudun sol tarafında yer alıyor. Eğer bu tarafa doğru uyursak sindirim sistemi daha iyi çalışıyor. Bu şekilde gastrik sıvılar daha kolay yönlendiriliyor ve pankreatik enzimlerin salgılanması kolaylaşıyor. Bu da sindirimin sağ tarafınızda uyuduğunuzda bir anda gerçekleşmesi yerine yavaş yavaş daha işlemesine yarıyor.

3. Kalp Sağlığı için

uyku02

Şaşırtıcı mı? Kesinlikle. Bu çalışma bizlere kalbin %80’inin vücudun sol tarafında olduğunu söylüyor ve sadece vücudun sol tarafında uyuyarak, kalbin bundan doğal ve basit bir biçimde yararlanacağını belirtiyor –bunu sağlayan da lenf sisteminin daha iyi süzülmesi. Düşünülmesi gereken bir diğer öğe de şahdamarının kalpten ayrılarak bir kıvrım ile karın bölgesine ulaşması. Eğer sol tarafımızda uyursak kalbimiz daha rahat ve kolayca kan pompalıyor. Not aldınız mı?

4. Şekerleme yapan birisi misiniz?

Eğer her zaman şekerleme yapan birisiyseniz veya çok yemek yedikten sonra şekerleme ihtiyacı duyuyorsanız sol tarafınızda uyumayı unutmayın. Bu hem sindirimize iyi gelecek hem de daha atik ve az yorgun biçimde karın ağrısı olmadan uyanacaksınız. Bir deneyin ve sol tarafınızda uyuyarak şekerlemenizden sonra ne kadar iyi hissettiğinizi gözlemleyin.

5. Dalağın Sağlığı için

uyku03

Dalak vücudun sağ tarafında yer alır. Bu organ aynı zamanda lenf sisteminin bir parçasıdır ve kanın temizlenmesi ve lenf fonksiyonlarının düzenli işlemesi için gereklidir. Sol tarafımızda uyuduğumuz zaman sıvılar dalağa daha kolay iletilir ve bu da vücudun yer çekimini doğallaştırır. Lenf sisteminin çoğunlukla işlevi sol tarafta gerçekleşir.

Şimdi, sağlığınız için sol tarafta uyumanın neden önerildiğini biliyorsunuz. Bu akşam deneyecek misiniz?

kaynak: sağlığa bir adım

Ruhsal Büyüme... kategorisinde yayınlandı. Leave a Comment »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: