Çin Tıbbında k ullanılan Ağrı Kesme Noktaları…

Günlük yaşantımız da, gerek stres kaynaklı olsun, gerekse hastalık kaynaklı olsun vücudumuzun çeşitli yerlerinde, farklı şiddetlerde ağrı hissedebiliriz. Mutlaka doktor tavsiyesi en önemli olan şeydir, fakat vücudumuz da bazı ağrıların kesilebileceği noktalar olduğunu biliyor muydunuz?. Cevabınız “hayır” ise, bu yazımız işinize yarayacaktır. Hepsinin Çin Tıbbında kullanılan yöntemler olduğunu belirtelim. Bilinçsiz ilaç kullanmak yerine, parmaklarınızın sihrine güvenebilirsiniz.

1) Baş Ağrısı için “Yindang” Noktasına Baskı

Yindang Noktası, tam olarak iki kaşımızın arasındaki boşluktur. Baş ağrısı hepimizin gerek stresten gerekse bazı hastalıklardan kaynaklı yaşadığımız bir durumdur. Gereksiz ilaç kullanmak yerine “ yindang” noktasına baskı uygulamayı denemelisiniz.

yintang[1]

2) Sırt Ağrısı için Belinizi Ovun

Yorucu bir günün ardından sırt ağrısı çekmeniz neredeyse kaçınılmaz. Eğer sırtınız ağrıyorsa günde iki defa böbrek hizanızdan kuyruk sokumuna kadar olan bölgeyi, belinizi ovmanız ağrınızı dindirecektir. Bunu her seferinde 50-100 defa yapmalısınız.

3) Diş Ağrısı için “Hegu” ve “Xiaguan” Noktalarına Baskı

Hegu Noktası, işaret ve Baş parmaklarımızın birleştiği noktadır. Xiaguan Noktası ise kulağınızın girişindeki kıkırdağın çukur kısımdır. Diş ağrısı çektiğiniz zaman bu iki noktaya baskı uygularsanız derdinize çare bulabilirsiniz.

xiaguan[1] 1212191840172518220[1]

4) Omuz Ağrısı için “Jianjing” Noktasına Masaj

Jianjing noktası, göğüs ucumuzdan yukarı doğru çıktığımızda omuz hizamızı kesen bölümdür. Bu noktaya yapacağınız baskılı masaj omuz ağrısı ve göz yorgunluğunun atlatılmasına yardımcı oluyor. Yüksek tansiyon, kalp ve beyin hastalıkları yaşayanlar bu noktaya uzun süreli baskı uygulamamalılardır.

thermi2[1]

5) Kalp Ağrısı için “Neiguan” Noktasına Baskı

Neiguan noktası, kolumuzun iç kısmında ve el bileğimizden 3-4 parmak yukarısıdır. Bu noktaya yapacağınız 5 dakikalık baskı kan akışınızı hızlandırıp kalp sıkışmasını azaltacağı için kalp ağrınıza iyi gelecektir. Bu uygulamanın sadece yardımcı ve ilk yardım uygulaması olduğu ve kalp ağrılarında mutlaka bir doktora başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.

G20078219362210[1]

6) Mide Bulantısı için “Neiguan” Noktasına Baskı

Neiguan noktasının vücudumuzun neresine denk geldiğinden bir önceki maddede bahsetmiştik. Bu bölgeye bir süre bastırmak mide bulantınızı kesecektir.

G20078219362210[1]

7) Adet Sancısı için “Taichong” Noktasına Baskı

Taichong noktası, ayağımızın üst kısmında baş ve ikinci parmaklarımızın V şeklinde birleştiği noktadır. Sağ elinizle sol ayağınızdaki Taichong noktasına ve sonra sol elinizle sağ ayağınızdaki TAichong noktasına yapacağınız 1 dakikalık baskı sancınıza iyi gelecektir.

Taichong[2]
* Alıntı

Ruhsal Büyüme... kategorisinde yayınlandı. Leave a Comment »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: