Ayak Tırnağı Mantarı İçin 3 Basit Yöntem

12096114_1018069214905211_7491516416161498442_n[1]

Tırnak mantarı, ister elinizde olsun ister ayakta olsun can sıkıcıdır. Mantar büyüyen ve yayılan bir hastalıktır. Özellikle nemli ve karanlık ortamları çok sever. Bunun için ayaklarda çok daha fazla görünür. Ayakkabı içinde sıkışan ve terleyen ayaklar, mantarın üremesi için mükemmel bir zemin hazırlar.

Nasıl görünür?

Tırnak mantarları bir enfeksiyondur. Tırnağın ucunda beyaz veya sarı nokta olarak başlar. Ardından tırnak üzerinde yayılmaya başlar ve tırnak kalınlaşır. Tırnak kırılmaya, donuk bir renk almaya başlar. İleri aşamalarında tırnak, tırnak yatağından ayrılarak havaya kalkmaya başlar. Tedavi edilmemesi halinde tırnak mantarı sizinle ömrünüzün sonuna kadar kalır.

Tırnak mantarı için evinizde yapabileceğiniz basit yöntemler

1. Çay Ağacı / Portakal Yağı

Çay ağacı yağı tırnak mantar tedavisinde çok popüler bir üründür. Anti-bakteriyel özelliklere sahip olduğundan doğal bir dezenfektantır. Portakal yağı ise mantarı kurtulmak için çok iyi sonuçlar vermektedir. Ancak tırnaklarınıza uygulamadan önce yağı sulandırmak gerektiğini unutmayın.

Malzemeler

Çay ağacı yağı -1 tatlı kaşığı

(isteğe bağlı) turuncgil bir yağ -1/2 çay kaşığı

üzüm çekirdeği ya da zeytin yağı -1/2 kaşığı

Pamuk

Tırnaklarınızda mantar işaretlerini görür görmez hemen harekete geçmeniz gerekir. Çay ağacı yağı ile portakal yağı ½ çay kaşığı karıştırın Portakal yağı yerine üzüm çekirdeği ya da zeytinyağı da kullanabilirsiniz. Karışıma bir pamuk batırın sonra bu pamuğu tırnaklarınızın üzerine bastırarak sürün. Bütün tırnaklarınıza sürdükten sonra kuruması için bekleyin. Alternatif olarak, suyun içine 4-5 damla çay ağaçı yağı ilave edin ve tırnaklarınızı bu suya batırın. 15-20 dakika tırnaklarınızı suyun içine bekletin. Her iki tedavi sabah ve akşam sadakatle yapılmalıdır.

2. Karbonat ve sirke

Karbonat, mantarı öldürmez ama yayılmasını önler. Ayrıca PH dengesini sağladığı için tırnak üzerinde deformasyon görüntüsünün düzelmesine yardımcı olur. Sirke ise mantarı öldürür. Sirkenin içinde zayıf asit bulunmasına rağmen, mantarı yok edir.

Malzemeler

Karbonat 4-5 yemek kaşığı

-1 fincan beyaz sirke veya elma sirkesi

-Su

Ayaklarınızı koymak için yeterli miktarda su ile sirkeyi karıştırın. Ayaklarınızı 15 dakika bekletin, sonra kağıt havlu ile ayaklarınızı kurulayın. Ardından yine suyun içine birkaç kaşık karbonat ekleyin. Yine tırnaklarınızı karbonatlı suyun içinde 15 dakika bekletin. Ardından kağıt havlu ile yine kurulayın. Bu uygulamayı günde iki kez yapın. Faydasını göreceksiniz.

3. Hindistan Cevizi Yağı

Tırnak mantarını yok etmek için sert kimyasallar kullanmak yerine doğal yönetmelirn tercih edilmesi çok daha faydalıdır. Yağ asitleri doğal mantar öldürücüleri olarak çalışırlar. Bunun için hindistan cevizi yağı, doğal mantar öldürücü olarak mucizevi bir şekilde işe yarar.

Malzemeler

Bir miktar Hindistan cevizi yağı

Eldiven

Eldivenlerinizi giyin tırnaklarınızı hindistan cevizi yağı ile iyice ovun. Tırnaklarınızın hindistan cevizi yağını iyice emmidğinden emin olun ve kuruması için bekleyin. Bu uygulamayı günde 2-3 kez tekrarlayın.

Ayak mantarını önlemek için ayaklarınızın her zaman kuru ve temiz olmasına dikkat edin. Giydiğiniz çorabı, yıkamadan asla giymeyin. Eğer ayağınızda mantar varsa, parmaklı çorapları tercih edebilirsiniz. Mantar tedavisi uzun ve sabır isteyen bir tedavidir. Tedaviye başlamadan önce mutlaka tırnaklarınızı kısaltın. Mantarlı bölümleri mümkün olduğu kadar kesmeye çalışın. Tırnak makasınızı kesme işleminden sonra dezenfekte edin.

Aklınızda Bulunsun

Bitki Alemi kategorisinde yayınlandı. Leave a Comment »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: