Mutlaka Gidip Havasını Solumanız Gereken 20 Ege Köyü

Ege dediğimizde kimin aklına hemen doğal ve tarihi güzellikler gelmez ki. Daha çok büyük turizm merkezleri biliniyor olsa da çok az bilinen doğayla iç içe olan köylere de sahip. Bu köylere gittiğinizde sakinliği ve doğal yemekleri ne kadar özlediğinizi anlayacaksınız. Üstelik çoğu köy gezisi cebinizi de yormayacaktır. O zaman bu köyleri ilk fırsatta gezi rotamıza eklemekte fayda var.

1. Şirince Köyü, Selçuk/İzmir

Şirince Köyü, Selçuk/İzmir

O kadar güzel ki kıyamet bile dokunmaya kıyamıyor. 21 Aralık 2012’de bu sayede Dünya’ya kendini duyuran bir köy ve inanılmaz bir ziyaret akınına uğruyor. Şaraplarıyla da ünlü bir köy. Üstelik köyü gezdikten sonra çok yakınındaki Efes Antik Kenti de ziyaret edilebilir.

2. Adatepe Köyü/Çanakkale

Adatepe Köyü/Çanakkale
Bol bol çiçeklerle bezeli rengarenk pencereleri olan taş evlerle dolu bu köy hem göz zevkinize hitap ediyor hem de dinginlik veren bir atmosfere sahip.

3. Bademli Köyü, Dikili/İzmir

Bademli Köyü, Dikili/İzmir
İzmir‘in cenneti andıran bir başka köyü. Eğer gideceğim köy deniz kıyısında olsun diyorsanız berrak kumsalları olan bu köyü mutlaka ziyaret etmelisiniz.

4. Çamlıbel Köyü, Edremit/Balıkesir

Çamlıbel Köyü, Edremit/Balıkesir
Köy, Balıkesir merkeze 109, Edremit’e 17 km mesafede. Bol bol oksijene hasret kalanlarin gidip görmesi tavsiye edilmekte, ne de olsa Kaz Dağları’nda olacaksınız. Kamp kurmak için ideal ortamlar barındırıyor, birkaç günlüğüne kalmak isteyebilirsiniz. Fotoğraf makinenizi almayı sakın unutmayın, karelere girmeyi hakeden çok fazla manzara göreceksiniz.

5. Mordoğan, Karaburun/İzmir

Mordoğan, Karaburun/İzmir
Mordoğan, özellikle Çatalkaya, Ayıbalığı kayalıkları ve plajı, Ardıç Plajı, amatör balıkçılığı ve 70 çeşit mor çiçeği ile ünlü. Ege Denizi’ne kıyısı olup da sıradan bir yer olması zaten düşünülemez.

6. Yeşilyurt Köyü/Muğla

Yeşilyurt Köyü/Muğla
Muğla‘nın her karışı ayrı bir güzel olduğu herkes tarafından bilinmekte. Yeşilyurt Köyü de bunlardan biri, tabi öne çıktığı özellikleri de bulunmakta. Dokumacılık konusu ilginizi çekiyorsa ziyaret etmeniz gereken köylerden biri.

7. Doğanbey Köyü, Söke/Aydın

Doğanbey Köyü, Söke/Aydın
Eski Rum mimarisine ilginiz varsa gezilecek yerler listenizin üst sıralarına ekleyebileceğiniz bir köy. Mimarisine artı olarak doğal güzellikleriyle de ziyaretçilerini çekmesini biliyor.

8. Kayaköy, Fethiye/Muğla

Kayaköy, Fethiye/Muğla
Yunanistan ile yapılan mübadele zamanlarında terkedilen köyde yüzlerce taş ev bulunuyor ve ilgi çekici bir ortama sahiplik ediyor. Büyü adlı korku filmi de burada çekilmişti, bunu bilerek bu köyde bulunmak gezinizi daha farklı bir hava katacaktır.

9. Sığacık, Seferihisar/İzmir

Sığacık, Seferihisar/İzmir
Seferihisar’ın Dünya’nın en sakin yerleşim birimleri arasında yer aldığını duymuş olmalısınız. Sadece bu neden bile buralara gidip kafa dinlemek için yeterli olsa gerek. Buraya adımınızı atar atmaz bir daha geri dönmek istemeyebilirsiniz.

10. Mazıköy, Bodrum/Muğla

Mazıköy, Bodrum/Muğla
Doğanın bozulmadığı nadir yerlerden birisi Mazıköy. Deniz ve çam manzaralarına bir de tarihi kalıntılar eşlik ediyor.

11. Kaynarpınar, Karaburun/İzmir

Kaynarpınar, Karaburun/İzmir
Kaynarpınar’ın yollarında bile manzaraya doyacaksınız. Özellikle günbatımını izlemek için en uygun manzaralardan birine sahip.

12. Mehmetalan Köyü, Edremit/Balıkesir

Mehmetalan Köyü, Edremit/Balıkesir
Kaz Dağları’nın eteklerinde kurulmuş, doğayla kendinizi iç içe bulabileceğiniz şirin bir köy.  Fotoğraf: Otis Agabey

13. Kapıkırı Köyü, Milas/Muğla

Kapıkırı Köyü, Milas/Muğla

Bafa Gölü kıyısındaki bu küçük köyde doğal güzelliklerin yanında tarihi güzellikler de bulunuyor. Gez gez bitmeyecek bir köy Kapkırı.

14. Dalyanköy, Çeşme/İzmir

Dalyanköy, Çeşme/İzmir
Diğer köylere göre cebinizden daha çok para çıkacak olsa da bunu göze almaya değer bir ortam.

15. Koyunevi Köyü Sokakağzı Sahili, Aycacık/Çanakkale

Koyunevi Köyü Sokakağzı Sahili, Aycacık/Çanakkale
Kendi halinde denize kıyısı olan bir yer arıyorsanız Çanakkale’nin bu dinlendirici ortamı tam size göre.

16. Kavacık Köyü, Karabağlar/İzmir

Kavacık Köyü, Karabağlar/İzmir

İzmir‘in merkez köylerinden biri olan Kavacık, üzüm festivaliyle İzmirliler arasında epey ünlü. Festival zamanlarında çok sayıda ziyaretçisi oluyor, köy halkı da geçimini büyük ölçüde üzümcülükle sağlıyor. Bunun dışında yollarında dağ bisikletlerini sıkça görmeniz mümkün.

17. Selimiye Köyü, Marmaris/Muğla

Selimiye Köyü, Marmaris/Muğla
Denize sıfır konumdaki bu köy son yıllarda adından daha çok söz ettiriyor. Eskiden küçük bir balıkçı köyü iken şimdilerde daha çok turizme hizmet eden bir köy halinde.

18. Birgi, Ödemiş/İzmir

Birgi, Ödemiş/İzmir

Osmanlı esintilerini görmek istiyorsanız rotanızda olması gereken bir yerleşim birimi. Türbeleriyle, camileriyle, konaklarıyla göz dolduruyor. Ziyaretçi sayısı bakımından en meşhur köylerden biri.

19. Güzelçamlı, Kuşadası/Aydın

Güzelçamlı, Kuşadası/Aydın
Kuşadası’nın önemli turistik bölgelerinden biri olan Güzelçamlı, yaz aylarında kıpır kıpır bir tatil yöresine dönüşerek yeşil ve mavinin buluştuğu bir konumda ziyaretçilerini karşılıyor.

20. Kaplan Köyü, Tire/İzmir

Kaplan Köyü, Tire/İzmir
Tire ilçesinin sırtını yasladığı dağda kurulmuş olan Kaplan, Küçük Menderes ovasının manzarasını size sunuyor. Hem doğası hem de Osmanlı ve Bizans dönemi kalıntılarına rastlayabileceğiniz bir bölge. Aynı zamanda meşhur restoranları için çevre illerden epey ziyaretçisi bulunuyor.

12 Yanıt to “Mutlaka Gidip Havasını Solumanız Gereken 20 Ege Köyü”

 1. ülker gehrke. Says:

  MUHTEŞEM YERLER.

 2. ülker gehrke. Says:

  şirince unutamadığım.mehmetalan köyü. alabalığıyla doğasıyla bilnur buz suyu unutulmaz.karaburub ve seferi hisar ingilizlerin elinde olsada tam bir eylence yeri.kaya köy esrarengiz havasıyla beni üzmüştür hep. ve yetkili,lere sorarım bu yerleri turizime kazandırsak.onarsak.yazık bu muteşem yapılar yok olmakta.adatepe köyü bana her seferinde ben toskanadayım sanırım dedirtir herkulade bir yer. ancak bu kadar güzel zeytin ürünleri yetişir.her sok.ğında destanlar yazar halkının samimi içten davranışları beni çeker.görülesi yerler. görmeden yaşıyorum denemez.

  • Ahmet Tahir Says:

   15 yıldır karaburun ve seferihisarda 12 ay gezerim yaşarım ingilizlerin elinde olduğunu şimdi öğrendim sanırım didim ile karıştırdınız…

 3. lale alperen Says:

  seçim farklı olabilirdi. ayrıca önemli yanlışlar da var… söz gelimi kaynarpınar’dan günbatımı asla izlenemez. Çünkü doğu yönüne bakan bir köydür… sıralamayı yapanın buraları ne kadar gezip gördüğünden kuşkuluyum…

 4. Kivanç Karataş Says:

  Hepsı cok güzel kayapınardan da gun batımı izleniyor ayrıca dikiliyi ozellikle tavsiye ederim yazlık evim var orada oksijen oranı çok yüksek imkan bulan herkese iyi tatiller ..

 5. süleyman yapan Says:

  AYDIN İLİ KARACASU ilçesini görmemişler sanırım .karadeniz havasına eşdeğer yaylası, tarihi afrodiasas antik kenti ve karabağlar kanyonu ,mermer, deri ve toprak seramik ocakları ile gezip görmeye değer bir yerdir

 6. Emel Yamantürk Says:

  Adatepe ve Doğanbey Köyleri için Panoramio’da yayınlanan resimlerimi kullandığınız için teşekkür ediyorum. Amma, hiç olmazsa resimlerimin altına yorum yapsaydınız bir başka teşekkür ederdim…

 7. Turan Gökmenoğlu Says:

  Gerçekten güzel bu Ege köylerine Ayvacık Babakale Köyü Akliman Koyu’nu da eklemek lazım. Gözlerinizin önüne uzanan ve en büyük ressam Tanrının bu büyülü tablosu görülmeye değer en güzel Anadolu köylerinin başında gelir…

 8. sadecedilara Says:

  Reblogged this on sadecedilara and commented:
  Yeni keşfettiğim bir blogger. Sizlerin de beğeneceğinizi umuyorum.

 9. Tuncay Demirkir Says:

  Çok güzeller.Bu yaz tümünü dolaşmak istiyorum.

 10. Vildan Gültekin Says:

  AYVACIK BALABANLI KÖYÜ SİVRİCE KOYU KARŞINIZDA MİDİLLİ ADASI MÜSSELİM BOĞAZI PIRIL PIRIL DENİZİ BOL OKSİJENLİ KAZ DAĞLARI HAVASI MÜTHİŞ DOGASI VE BİR ÇOK ÖREN YERİNE YAKINLIĞI İLE GÖNÜL VERECEĞİNİZ BİR YER BEN TATİLİMİ GEÇİRMEK İÇİN BİRKAÇ KEZ GELDİM SONUNDA BURAYA YERLEŞTİM ZATEN GELEN KESİN TEKRAR GELİYOR DOĞADA SAKİN TATİL YAPMAK İSTİYENLERE TAVSİYEMDİR ÇANAKKALEYE 1 SAAT MESAFEDE


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: