RUHSAL KURALLAR…

11146608_488130004725475_218688760623430672_n[1]

 

Dr.Deepak Chopra

1. Saf Güç Kuralı

Bizlerin asıl hali saf bilinçliliktir; bu da saf güç demektir. Saf bilinçlilik ruhsal özümüzdür, sonsuz ve sınırsızdır, saf coskudur, saf bilgidir, sonsuz sessizliktir, kusursuz dengedir, yenilmezliktir, basitliktir, mutluluktur.

“Saf Güç” Kuralının uygulanması:

A. Sessiz olmak için her gün zaman ayırın. Günde iki defa meditasyon yapın.
B. Dogayla basbasa kalabilmek ve her varlıgın içindeki zekâya şahit olmak için her
gün zaman ayırın.
C. Yargılamayın. Güne “Bugün hiçbir seyi yargılamayacagım.” sözüyle baslayın.

2. Verme Kuralı

Evren dinamik alısveris ile var olmaktadır. Vermek ve almak evrendeki enerji akısının  degisik görünüsleridir. Aramakta oldugumuz seyi istekli olmakla, evrenin bereketinin
yasamımıza yansımasını saglarız. Cosku istiyorsanız baskalarına cosku verin; sevgi  istiyorsanız sevgi vermeyi ögrenin; ilgi ve takdir istiyorsanız ilgi ve takdir göstermeyi ögrenin;  maddi zenginlik istiyorsanız zengin olmalari için yardımcı olun.

“Verme” Kuralının uygulanması :

A. Nereye gidersem, kime rastlarsam onlara bir hediye vereceðim. Bu hediye hos bir söz, bir çiçek veya dua olabilir.
B. Bugün yasamın bana verecegi bütün hediyeleri sükranla alacagım. Doganın hediyelerini alacagım; bunlar, günes ısını ve kus sesleri…
Baskalarından gelecek madde, para, kompliman veya dua seklindeki hediyeleri almak için  açık olacagım.
C. ınsanlara her rastlayısımda onlara mutluluk ve cosku dileyecegim.

3. “Karma” veya Etki ve Tepki Kuralı

Her hareket bize aynen geri dönen bir enerji gücü yaratır…. Ne ekersek onu biçeriz. Baskalarına mutluluk ve basarı getiren hareketlerde bulundugumuz zaman, “karma”mızın
meyvasýıda mutluluk ve basarı olacaktir.

“Karma” Kuralının Uygulanması:

A. Bugün yaptıgım bütün seçimlerin sahibi olacagım. Gelecekteki herhangi bir ana hazırlık  yapmann en iyi yolunun simdiki anın tam olmak oldugunu bilecegim.
B. Her seçim yaptıgımda kendime su iki soruyu soracagım: “Yapmakta oldugum bu  seçimin sonuçları neler olacaktır?” ve “Bu seçim bana ve bu seçimden etkilenen diger
insanlara doyum ve mutluluk getirecek midir?”
C. Yapmıs oldugum seçim bana rahatlık veriyorsa, o seçimi tamamen teslim olarak  uygularım. Yasmıs oldugum seçim bana rahatlık vermiyorsa, hareketimin sonuçlarını
içgörümle görürüm. Bu yol gösteris kendim ve çevremdeki bütün insanlar için kendiliğinden  dogru seçimler yapmamı saglayacakır.

4. En Az Çaba Kuralı

Doganın “zekâsı” islevlerini en az çabayla yerine getirir… Kaygısızca, uyum içinde ve sevgiyle.  Otlar büyümeye çalısmazlar, sadece büyürler. Balıklar yüzmeye çalısmazlar, sadece yüzerler.  Hareketleriniz sevgi tarafından yönlendirildiginde en az çaba harcanir; çünkü doga, yaşamını sevgi enerjisiyle sürdürür. Egoya önem vermek çok fazla enerji tüketir.

“En Az Çaba” Kuralının Uygulanması:

A. “Kabul etme”yi uygulayacaıım. Bugün, insanları durumu, sartları ve olayları oldugu gibi  kabul edecegim. Bu anın olması gerektigi gibi oldugunu biliyorum, çünkü bütün evren olması gerektigi gibi.
B. ıçinde bulundugum durumun sorumluluğunu kabul edecegim. Sorumluluk almanın,  içinde bulundugum durum için hiç kimseyi ve hiçbir seyi suçlamamak oldugunu biliyorum.
C. Görüşlerimi savunmak alıskanlıgından vazgeçecegim. Baskalarını benim görüşlerimi  kabul için ikna etmeye çalismayacagım. Bütün görüslere açık olacagım ve hiçbir görüşe  kaskatı baglı olmayacagım.

5. Niyet ve Arzu Kuralı

Saf güç alanında niyet ve arzu sonsuz düzenleme gücüne sahiptir. Dikkat, enerji verir,  niyet dönüstürür. Dikkatinizi neye yogunlastırırsanız, onun, yasaminizda daha önemli bir yeri  olacaktir. Diger ruhsal basari kurallarina uymak kaydiyla, dikkatinizi üzerinde yogunlastirdiginiz  seye ilginiz, niyet edilen sonucun alinmasi için sonsuz uzay-zaman olaylari yaratir.  Bunun gerçeklesmesi için, niyetiniz insanligin iyiligini gözetmelidir.

“Niyet ve Arzu” Kuralinin Uygulanmasi :

A. Arzularımın listesini yapacagiım. Bu listeyi her zaman yanimda tasıyacagım.  Sessizlik ve meditasyona geçmeden önce bu listeye bakacagım.  Gece uyumadan önce bu listeye bakacagım. Sabah uyandıgımda bu listeye yine bakacagım.
B. Olaylarin istedigim gibi gelismedigi zamanlarda, bunun için bir neden bulunduguna ve  kozmik planın düsünebildigimden çok daha büyük olduguna inanarak, arzularımın listesini  serbest bırakıp onu yaradana teslim edecegim.
C. Bütün hareketlerimde, simdiki anın farkındalıgının gerekliliðini kendime hatırlatacagım.  Engellerin dikkatimi dagıtmalarına izin vermiyeceğim. şimdiki zamanı oldugu gibi kabul  edecegim ve gelecegi, el üstünde tuttugum niyetlerim ve arzularımla gerçeklestirecegim.

6. “Ayri Olmak” Kuralı

Belirsizligin hikmeti “ayrı olmak”tır. Belirsizligin hikmeti, geçmisten, geçmiste yaşanan  sartlanmadan ve bilinenden kurtulmakta yatar. Bilinmeyene ve saf güç alanına dogru
yönelmekteki istekliligimizle, evrene güzel hareketlerini yaptıran yaratıcı zekâya kendimizi  teslim ederiz. Fiziksel evrende herhangi bir þeyi elde etmek için, o şeye olan bağımlılığınızdan  vazgeçmeniz gerekir. Bu, arzunuzu gerçekleşirmek için gerekli olan niyetten vazgeçmeniz  gerektiği anlamına gelmez. Niyetinizden vazgeçmiyorsunuz; arzunuzdan da vazgeçmiyorsunuz.  Sonuca bağımlılıktan vazgeçiyorsunuz. Ayrı olmak kuralı, evrimin oluşmasını hızlandırır.  Bu kuralı anladığınızda, kendinizi çözümü zorlamaya mecbur hissetmezsiniz.
Sorunun çözümünü zorlarsaniz sadece yeni sorunların oluşmasına sebep olursunuz.  Halbuki, dikkatinizi belirsizliğin üzerinde yoğunlaştırır ve -kaosun içinden çözümün çıkmasını beklerken- belirsizliği yaşarsanız, ortaya harika ve heyecan verici seyler çikar.

“Ayrı Olmak” Kuralının Uygulanması:

A. Bugün, kendime ve çevremdekilere oldukları gibi olmaları özgürlüğünü tanıyacağım.
B. Belirsizliği kabullenme arzumdan dolayı, sorunların, kaosun ve karışıklığın çözümü  endiliğinden oluşacaktır. Belirsizliğin özgürlüğe giden yol olmasından dolayı, belirsizlik ne  kadar fazla olursa kendimi o kadar güvende hissedeceğim. Belirsizliğin hikmetiyle güvene  kavuþacağım.
C. “Tüm olasılıklar alanı”na girerek, sonsuz seçime açık olduğumda yasayabilecegim  heyecanı öngörecegim. Tüm olasılıklar alanına girdigimde yasamın tüm macera, gizem ve  büyüsünü yaşayacagim.

7. “Dharma” veya “Yasamın Amacı” Kuralı

Herkesin yasamda bir amacı ve baskalarına verecek özel bir hediyesi veya yetenegi vardir.  Bu özel yetenegi baskalarına hizmetle birlestirdigimizde, kendi ruhumuzun coskusunu ve  sevincini yasarız. Yaşam da bütün amaçlarn esas ve nihai amacıdır.

“Dharma” veya “Yasamın Amacı” Kuralının Uygulanması :

A. Ruhumun derinliklerinde olusmakta olan Tanrı’yı sevgiyle besleyecegim.  Dikkatimi hem bedenimi hem de aklımı hareketlendiren ruha yönlendireceğim.
B. Özel yeteneklerimin bir listesini yapacagım. Özel yeteneklerimi ifade ettigimde ve  onları insanlıgın hizmetinde kullandıgımda zamanın nasıl geçtiginin farkında olmadan
hem kendi hayatımda hem de baskalarının hayatların da bolluk yaratacagım.
C. Her gün, kendime, “Nasıl hizmet edebilirim?” ve “Nasıl yardım edebilirim?”  diye soracagım. Bu soruların cevapları insanlara sevgiyle yardım ve hizmet etmemi
saglayacaktır.

Dr.Deepak Chopra ©

Ruhsal Büyüme... kategorisinde yayınlandı. Etiketler: . Leave a Comment »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: