Yeni Delhi’deki kuşlar özgürlüklerini mahkeme kararıyla kazandı

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de bulunan Delhi Yüksek Mahkemesi, kafesleri yasaklayarak, kuşların bundan sonra istedikleri yere özgürce uçabilme ve temel yaşam haklarını, zulümden koruyabilmek adına resmen tanıdı.

Delhi Yüksek Mahkemesi’nden Yargıç Manmohan Singh yaptığı açıklamada, “Kuşların özgürce uçma ve temel yaşam hakları konusunda oldukça net bir düşüncem var. Aynı zamanda, insanlar, kuşları küçük kafeslerde ticaret amaçlı ya da başka bir şekilde tutamaz” dedi.

Kafeslenmiş Kuşlar

Mohazzim isimli kuruluşun idari müdüründen kurtarılan pek çok kuşun, küçük kafeslerde satılmak üzere esaret altında tutulduğunu belirten People for Animals isimli STK, bunun bir suç teşkil ettiğini ve hayvan hakları ihlali olduğunu mahkemeye bildirdikten sonra kafesler içindeki kuşlar kurtarıldı; ancak daha sonrasında, mahkeme, kuşları Mohazzim isimli kuruluşa geri verdi. 

Mohazzim’in 28 Mayıs’a kadar, kuruma yöneltilen suçlamalara cevap vermesi bekleniyor.

Hayvanların duygusal varlıklar olarak tanımlanması, Hindistan’da ilk kez yaşanmış bir olay değil. 2013 yılında ulusal mahkeme, esaret altında tutulan yunusları, yüksek seviyede zekaya sahip olmalarından dolayı bu canlıları insan olmayan bireyler olarak değerlendirme kararı vermişti.

Kaynak: The Huffington Post, Ecorazzi

Kaynak: Hülya Tokdemir Reis’in sayfası…

Ortaya Karışık kategorisinde yayınlandı. Leave a Comment »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: