10 maddede uzun ilişkilerin sırrı nedir?

uzun-iliskilerin-sirri-nedir-e1490692649616[1]

 

 

Nasıl olur da bazı çiftler birbirlerine olan sevgilerini koruyarak sürdürmeyi başarırken diğerleri bunu yapamaz? Herkesin aklını kurcalayan soru: Uzun ilişkilerin sırrı nedir?

Her ilişkinin kendine has özellikleri vardır. Bu açıdan her biri eşsiz deneyimlerdir. Fakat zaman içinde mutlu giden ilişkiler gözlemlenerek bazı ortak noktalar bulunmuştur. Aşağıda bu gözlemlerden yola çıkarak oluşturulan 10 maddelik bir liste bulacaksınız.
1- Mutlu çiftler yatağa küs girmezler.
Mutlu çiftlerin en önemli yaşam kurallarının başında yatmadan önce aralarındaki problemi çözümlemeleri gelir. Yani eski bir tabirle onlar yatağa küs girmezler.

İlişkilerinde mutlu olan 50-60 yıllık evli çiftler gözlemlendiğinde karşılıklı konuşmaktan asla vazgeçmedikleri ve günün sonunda daima problemlerini çözümleyerek günü kapattıkları görülmüştür.
İlişkinizde partnerinizle her akşam tartışarak günü sonlandırmak, ertesi güne çözümlenmeyen meselelerle başlamak demektir. Bu zamanla kötü bir alışkanlığa dönüşür ve ilişkiniz yıpranmaya başlar.
“Mutlu çiftler nasıl mutlular?” sorusunu yanıtlayan ilk madde bu: Bu nedenle yatmadan önce aranızdaki meseleleri karşılıklı oturup çözümlemek ilişkinizin selameti açısından oldukça önemlidir.
2- Mutlu çiftler birbirlerine sarılır ve öpüşürler.
Birçok çift zamanla, ilişkiyi güzel kılan ve onun özünde olan davranışları unutur. Oysa ilişkinin doğasında bu sıradan sayılabilecek ve güzel anlar vardır. Sarılma ve öpüşme çiftlerin birbirlerine sevgilerini gösterdikleri ve komplike olmayan davranışlardır.
Mutlu çiftlerin birbirlerine karşı bu davranışlar açısından cömert davrandıkları bilinmektedir. Güne öpücükle başlar ve günü öpücükle sonlandırırlar. Bu her gün mükemmel bir ortam yaratmasa da çiftlerdeki stresi ve gerginliği azaltır.
Sarılma ve öpüşmenin bilimsel olarak da faydaları kanıtlanmıştır. Bu esnada açığa çıkan oksitosin hormonu kişide güven ve bağlanma duygusunu perçinler. Bu da elbette daha sağlam ve mutlu bir ilişki demektir.
Partneriniz yorgun argın eve geldiğinde ona sarılın. Bu davranış hem sizin hem de onun gününü aydınlatacaktır. Unutmayın paylaşılan özel anlar ilişkinizi sağlıklı tutar.
3- Birbirleriyle anı paylaşırlar.

Bir ilişkide paylaşım oldukça önemlidir. Bu paylaşımlar çok zaman veya dikkat gerektirmezler. Aslında temelde oldukça basittirler. Partnerinizle güzel bir akşam yemeği yemek veya birlikte film izlemek birbirinize zaman ayırmanın ve anı paylaşmanın en güzel yollarındandır.
Bunun dışında ortak zamanı artıracak aktiviteler bulmak ve bunlara katılmak da ilişkinizi güçlendiren ve güzel anıları artıran durumlar olacaktır. açısından oldukça yararlı olacaktır.
4- Mutlu çiftler birbirlerini takdir ederler.
Mutlu çiftler birbirlerinin olumlu özelliklerine odaklanır. Çünkü olumsuz özelliklere durmadan odaklanmanın ilişkiyi yıpratacağının farkındadırlar. Bu nedenle mutlu çiftler birbirlerinin olumlu özelliklerini dile getirir ve bunu takdir ederler.
Partnerini olumlu ve olumsuz yönleriyle kabul etmek ve daha ziyade olumlu taraflara odaklanmak sağlam bir ilişkinin temelidir; çünkü kimse kusursuz değildir.
5- Mutlu çiftler gün sonunda birbirlerine zaman ayırırlar.
Mutlu çiftlerin uyumadan önce birbirleriyle konuştukları kutsal bir zamanları vardır. Birbirleriyle o gün olanlardan, hissettiklerinden konuşurlar. Bu zaman dilimi her iki tarafın da birbirine içini döktüğü saatlerdir. Bu da çiftleri yakınlaştırır dolayısıyla da ilişkiyi daha güçlü kılar.
6- Mutlu çiftler ufak şeylerin büyüsünü kullanırlar.
Günün birinde ufak gibi görünen şeylerin hiç de ufak olmadığının farkına varacağız. Bunun farkına varan çiftlerse mutlu beraberliklerini sürdürüyorlar. Çoğu zaman ufak şeyler büyük mutlulukları beraberinde getirir.
Sevgilinize veya eşinize öğle yemeği için bir sandviç hazırlamak ve içine güzel bir not yazmak ufak ama mutluluk verici bir şeydir. Ya da eşiniz bütün gün yemek yapıp yorulmuşsa bulaşıkları da siz yıkasanız bu harika bir jest olur. Bu ufak ama anlamlı hareketler ilişkinizdeki zarif davranışlardır.
7- Mutlu çiftler birbirleri ile hislerini paylaşırlar.
Sağlıklı bir ilişkinin başında gelen en önemli şey hislerin bütün açıklığıyla ifade edilebilmesidir. Her şeye katılmak zorunda değilsiniz veya partneriniz tamamen yanlış bir şekilde bunu ifade etmiş olabilir.
Yapmanız gereken yargılamadan, sakince dinlemek ve bir çözüme bağlamaktır. Önemli olan hisleri açıkça ifade edebilme cesaretinin kırılmamasıdır. Çünkü bu açıklığın yok olması ilişkiyi yapaylaştıracak ve çıkmaza sürükleyecektir.
8- Mutlu çiftler birbirlerine güvenirler.
Karşılıklı güven bir ilişkinin olmazsa olmazıdır. Zor zamanlarda partnerinize destek vermeli ve onu bu zor zamanların geçeceği yönünde cesaretlendirmelisiniz. Karşılıklı anlayış ve güven sağlam bir ilişkini temelidir.

9- Mutlu çiftler birbirlerinin başarılarını kutlarlar.
Başarının küçüğü büyüğü olmaz anlayışı hayata dair motivasyonumuzu artırır. Mutlu çiftler de birbirlerinin başarılarını tanır, takdir eder ve birbirleri için en iyisini dilerler. Bu kişiye değer vermenin ve bunu göstermenin en güzel yollarındandır. Partnerinizi başarısı dolayısıyla kutlamak ve cesaretlendirmek ilişkiniz açısından son derece önemlidir.
10- Mutlu çiftler tartışmayı bir haklı çıkma yarışına döndürmezler.
Mutlu çiftlerin en önemli özelliklerinden biri tartışmayı uzatmamalarıdır. Tartışma elbette her ilişkide olacaktır. Bir ilişkide tartışmanın hiç olmaması daha düşündürücüdür. Ancak mutlu çiftler bunu uzatmazlar ve birbirlerini alttan almayı bilirler. Bu da tartışmanın gereksiz bir şekilde uzamasının önüne geçer. Böylece ilişki yıpratıcı süreçleri daha kolay atlatır. Kaynak: Parlovs Partner-indigo

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: