Beyne Zarar Veren 10 Tehlikeli Davranış

15390851_1298449240227157_617604104881744323_n1
Beyin vücuttaki en büyük birimdir, ve ana kontrol merkezidir. Vucüdün en önemli parçasıdır. O kadar çok bilgiyi depolar ki sorumlulukları çok fazladır.
Hassas yapısı kolay zarar görebilir ve bu nedenle ciddi sağlık sorunlarına, bazı yan etkilere neden olabilir.
Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, bunlar Günümüzde Beyin Hasarına yol açan 10 alışkanlık (hemen hemen hepimiz yapıyoruz)
1.Kahvaltı Etmemek
Kahvaltı günün en önemli öğünü olduğunu sürekli duyuyoruz. Kan şekeri azaltmak isteyenlerde dahil olmak üzere birçok insan bunu biliyor.  Ancak, geceden yenilen yemekten sonra kahvaltıyı atlama beyin için yeterli besinlerin sağlanmasını engelliyor. Bu şekilde beyin fonksiyonlarının bozulmasına neden olabilir.
2.Uykusuzluk
Uzun süren uykusuzluklar hücrelerinin ölümünü hızlandırdı. Uyku stres gün boyunca uygun dinlenme ve onarım vücut sağlar. Bu nedenle, uyku her zaman öncelikleri arasında olmalıdır.
3.Yüksek Şeker Alımı
Vücuda yüksek şeker alımı olursa,  besinlerden  gelen yararlı vitamin ve mineralleri organların emmesini engelliyor.Böylelikle kötü beslenme sonucu beyin rahatsızlıklarının gelişmesin yol açacaktır.
4.  Aşırı yorulma(zihnen ve bedensel)
Aşırı yeme, kilo artışı, şişkinlik, düşük benlik saygısı  (Düşük benlik saygısı kişinin kendini değersiz, etkisiz, yetersiz, başarılı hissetmemesi, kendini sevmemesidir) Bu gibi etkenler beyindeki atardamarların sertleşmesine neden olur.
Yatmadan önce yatakta telefon kullananlar Dikkat Devamını okumak için tıkla

5. Sigara içmek

Bu en zararlı alışkanlıklardan biridir ve diğer tüm yan etkilere rağmen Alzheimer hastalığı gibi erken bunama hastalıkların yanı sıra “çoklu beyin küçülmesine” neden olur.
6. Uyurken Kafayı Örtmek
Garip gelebilir, ama bu alışkanlık gece boyunca oksijen alımını azaltır, ve uyurken, baş dönmesi veya hava eksikliği hissetmeyiz. Ayrıca, fazla karbon dioksit Solunması riski vardır.
7. Hava Kirliliği
Oksijen maskesi ile tüm gün boyunca ortalıkta gezemeyiz! Beynin etkin çalışması için son derece yüksek miktarlarda oksijen gerekir. Kirli havanın sürekli solunması oksijeni azaltıp, Beynin etkin olmasını engeller
8.Hasta olduğumuz sırada beyni yormak
Herkesin zamanından yoksun olduğu ve sürekli acele ettiğimiz bir dünyada yaşamaktayız, Çok sayıda insan hasta olduğu sürece dinlenmek yerine, çalışmaya devam etmeyi tercih eder. Bununla birlikte hastalık, Vücudumuzun biraz yavaşlaması gerektiğinin işaretidir. Ve beynin dinlenmesi gerektiğinin işaretidir!Bu nedenle hastalıkta çalışmak, beyni zorlamak beyinde hasara neden olabilir ve etkinliğini azaltabilir!
Telefonu hangi kulakta kullanmalıyız Devamını okumak için tıkla
9.Az Konuşmak
Şaka değil gerçek. Konuşarak beyinnin gelişimi ve büyümesini destekleyen, zihni geliştiren konuşmalar yapmalıyız. Müzik, sinema, fotoğraf gibi. Hayal gücümüzü geliştirmeliyiz. Bu da beynin etkiniliğini arttırıyor..
10. Uyarıcı Düşüncelerin Eksikliği
Düşünme beyni genişletir ve işlevini arttırır, bu yüzden bu güçlü araç beyni önemli derecede geliştirir ve akılda yeni ufuklar açar. Beynin nevoplastikliği ya zihninizi geliştirmenizi ya da beyin küçülmenizi ve ilgi eksikliğinizin azaltılması ve azaltılmış çabalar becerilerinizi ve yeteneklerinizi düşürmenizi sağlar. Dolayısıyla beyin etkili bir araçtır, bu yüzden onu daha da nasıl geliştireceğinizi öğrenmelisiniz ve sizin için mucizeler yapabilir!
Bu yazıyı arkadaşlarınızla paylaşın. Sağlıklı mutlu günler dileriz..

Kaynak: Bayanlar Bilir

4 thoughts on “Beyne Zarar Veren 10 Tehlikeli Davranış

 1. Telefonu az kullanmak baba uymuyor isim gereği telefonla çok vakit geciriyorum. Bunu nasıl azaltabilirim. Ne isle ugrasiyorsunuz derseniz habersaglikcilar.com kurucusuyum

  • Anestesia en guzeli Kulaklik takin ve telefonu kalbinizden uzak tutun boylelikle hem sinyalleri daha az alirsiniz.

 2. Elli Yaşından 80 yaşıma kadar elden geldiğince bilinçli ve disiplinli SAĞLIK SPORU Yaptım. En BAŞAK vasfın Kenneth H. Cooper MD, MPH. Harvard Public Health Sağlığı ihtisaslı Amerikalı doktorun 11 adet kitabı elimden düşmedi (doktoru internet sayfasından tanıyabilirsiniz) bendeniz 80/84 YAŞ kategorisinde Balkan 2009 atletizm şampiyonası 5’000 Metre birincisi ve yıllar yılı uluslar arası pamuk ticaret ile uğraştım.

  Kendimi tanıtmam, beyin sağlığı konusunda kendimce en önemli husustan bahsetmem karşısında “Quelle alaka?” Dediğinizi duyar gibi olmamdır. Konuyu elden geldiğince üç beş kelime ile belirtmeye çalışacağım.

  Insanın beyni takribi bir/birbucuk kilodur ve soluduğu zaman aldığı tüm oksijenin yüzde yetmiş beşbini yalnız beyin ? Tüketir. Seksek kilo olan şahsın beyni yüzde bir buçuk iken tükettiği oksijen yüzde yetmiş beş ve kalan yetmiş sekizbucuk kiloluk beden vücuda giren oksijenin yüzde yirmi beşini kullanabiliyor.

  YORUM: oksijen beyin için böylesine önemli ise vücudun olabileceğinin azami kapasitesinde nefes alabilecek güçte olması o derecede beynin rahat çalışmasını ve kapasiteli Olmasını Sağlar. Dolayısı ile beyin kapasitesini arttırmak bilmece çözme antrenmanları yapmakla değil, beynin çalışma potansiyelini üst düzeyde tutmakla mümkündür. SAĞLIKLI YAŞAM SPORU yapmakla, halk tabiri ile Ciğer, kalp damar fonksiyonlarını kondisyonda tutmakla mümkündür.

  Kalın Sağlıcakla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s