Dik Durmak Çok Ama Çok Ama Çok Önemli

postur1[1]

 

Son zamanlar dik durmak konusun da kendimi çok kınıyorum.Sürekli kendimi eğilip büzülmüş yakalıyorum.Dik durmanın önemini biliyoruz ama bu konu da yeterli bilgiye sahipmiyiz acaba.Kendi adıma bu eksikliğimi gidermek için ve gerekli motivasyonu kazanabilmek için hemen google babaya sordum.Çeşitli kaynaklardan bu konuda ki önemli yazıları biraraya getirdim.Şu an da yastıklarla belimi destekledim.istesem de kambur duramıyorum.O derece etkili oldu diyebilirim.Okuyun bilgilenin derim.Bundan sonra hep dik duruyoruzzz!!!!

Pek çok insan dik durma, dik yürüme veya dik oturma konularından dert yanar. Bunların çoğu, bir başkası tarafından dik durmuyorsun sözü üzerine veya bir gün durup dururken fark eder. Peki dik durmak için neler yapabiliriz. Ne tür egzersizler yapmalıyız.

Başlayalım…

Aşadağıdaki görsellerde gördüğünüz hareketleri düzenli olarak yapınız. Her hareketi her gün günde 2 dakika yapmaya özen gösterin. Düzenli olarak yapılmayan egzersizler hiç bir işe yaramaz.

Peki bu hareketler ne işe yarayacak ?

Arkadaşlar bu hareketler dik durmanız için gerekli olan tüm kemik ve eklemlerin dik durmak için uygun olan pozisyona geçmesini sağlar. Düzenli olarak bu egzersizler yapılırsa dik durmak için gerekli olan herşey yapılmış sayılır.

1. DİK DURMA EGZERSİZİ
dik-durmak-1
2. DİK DURMA EGZERSİZİ
2
3. DİK DURMA EGZERSİZİ
3
4. DİK DURMA EGZERSİZİ
4

Görsellerdeki egzersizler dışında başka şeyler de yapmalısınız.

Gün içinde her yerde yapabileceğiniz bu egzersizler:

Yürürken, otururken veya ayakta sabit olarak dururken başınızın omuzunuz ile aynı hizada olmasına dikkat edin. Başın önde veya arkada olması boyunun bağlı olduğu omurganın sırt kısmındada eğilmeye sebep olacağından tedavisi zor bir eğrilik problemi çıkabilir.
Omuzlarınızı bir doğru boyunca hizadaymış gibi tutmaya özen gösterin. Öne doğru eğilmiş omuzlar eğri görünmenize sebep olacağı gibi daralan omuz uzunluğu daha estetik dışı bir görünüşe sebep olacaktır.
Göbeğinizi ve göğsünüzü yukarı doğru çekmeye çalışın. Bunu sık sık yapın ki o bölgedeki kaslarınız gelişsin, yeteri kadar düzenli yapıldığında bölgedeki kaslar artık siz onları dik durmaya uğraşmasanız bile dik durmaları için gerekli desteği sağlayacaktır.
Esneme hareketi yapın. Uygun olduğunuzda sık sık esneme hareketi yaparak sırt kaslarınızın kasılmasını sağlayın. Esneme hareketini ellerinizi havada birleştirerek hafif gerye doğru gerinme şeklinde yapın. Bu hareket çok önemlidir. Zira dik durmanız o bölgedeki kemiklerinizin dizilişine bağlıdır. O bölgedeki kasların güçlü olması kemiklerinizin bir hizada durmasını sağlayacaktır.
Evde başınıza kitap koyarak yürümeye çalışın. Öncelikle sabit dururken kitabı başınıza, düşmeyecek şekilde koyun. Kitabı düşürmeden yürümeye çalışın. Kitap ilk başlarda yavaş hareket edeceğinizden ötürü düşmeyecektir. Tamam ben bunu beceriyorum diye hemen bırakmayın. Daha hızlı yürümeye çalışın, gittikçe hızınızı arttırın.

DİK DURMANIN ÖNEMİ
70024
Boyu uzun gösterir. Kambur durulduğunda sırt yuvarlanır, omuzlar içe döner, kişi olduğundan daha kısa gözükür.

Kendine güvenin ifadesidir. Kendine güvenen kişiler kendilerini saklamak istemezler. Kambur duruş saklanmak ihtiyacını düşündürür.

Dik durmak doğal görünmektir. Zaten dik duruş doğamızda vardır ama kötü alışkanlıklar nedeni ile kaybedilir.

Güzellik kriterlerindendir. Göğüsleri ve kalçaları da dikleştirir. Kambur duruşta çene öne gider. Göğüsler sarkar, göbeğe yaklaşır. Karın bombeleşir.

Kasları ahenkli çalıştırır. Dik duruşun bozulması kas dengesinin bozukluğunu gösterir.

Dik duruş kişiye özel parmak izi gibidir; herkeste farklıdır.

Eklemlerin uzun ömürlü olmasında etkilidir. Düzgün duruş sırasında dengeli çalışan kaslar, eklemlere dengeli yük dağılımını sağlar. Eklemlerin yıpranmasını önler.

Solunum ve dolaşımın normale dönmesini sağlar.

Normal dik duruş, omurganın doğal eğriliklerini korur. Dik durmak çubuk gibi dümdüz durmak değildir.

Dik durmak insana disiplin kazandırır. İş yapma hevesini arttırır. Omuzları çökmüş bir insanlar dik duran bir insanın çalışma şevki aynı değildir. Dik duruş da disiplinli çalışmanın sonucudur. “Dik durmalıyım” demekle elde edilemez, çalışmakla elde edilir.

Dik durmak, çene, boyun, sırt ve bel eklemlerind aşınma sonucu oluşabilecek ağrıların önüne geçer. Karın kaslarını güçlendirir. Bel fıtığı oluşması riskini azaltır.

Kynk;
İnternethaber

Gıdım Gülşahın bloğundan alnmıştır

Ruhsal Büyüme... kategorisinde yayınlandı. Leave a Comment »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: