Ayakta Kramp: Nasıl Saniyeler İçinde Kurtuluruz?

ayakta-kramp[1]

Ayağınıza giren kramptan kurtulmak için, yavaşça masaj yapıp ayağınızı esnetmelisiniz. Bu ayrıca diğer aktivitelerle uğraşırken önleyici bir egzersiz görevi de görebilir.

Ayak krampları, çok uzun süre oturduğunuzda ya da ayağınızı uzun süre boyunca koşmak gibi yoğun dozda egzersize maruz bıraktığınızda meydana gelir. Bu can sıkıcı kramp hissi kısa sürede geçebilir, ya da ayak parmaklarınızın içe doğru kıvrılmasına sebep olarak uzun süre boyunca devam edebilir. Kramplar genelde arada bir görülür, ancak bazı insanların ayaklarına düzenli aralıklarla kramp girebilir. Ayaklarında sıklıkla kramp problemi yaşayan insanların dolaşımla ilgili sorunları olabilir, yeterli su içmiyor olabilirler, yetersiz besleniyor ya da sinirsel problemlerden şikayetçi olabilirler.

Doktorunuza kramp şikayetiniz için gitmek nadir rastlanan bir durumdur; ancak, çok sık görülmeye başlar ve sizi endişelendirirse, sık sık tekrarlayan bu kramplara neyin sebep olabileceğini tespit etmek amacıyla bir uzmana görünmelisiniz. Bazı hastalıkların ayak ve dizlerde kramp gibi belirtileri olabilir. Ancak durumunuz çok ciddi olmasa dahi, gelecek sefer ayağınıza kramp girdiğinde uygulayabileceğiniz yöntemleri denemenizi tavsiye etmek isteriz.

Ayak kramplarını geçirmenin yolları

ayak-masajı

  • Yalnızca bir ayağınıza kramp girerse, tüm vücut ağırlığınızı birkaç saniye boyunca kramplı ayağınızın üzerine yükleyin. Diğer ayağı yüksek bir yere koyun, zemine dokunmasın.
  • Kapalı ayakkabı veya çorap giyiyorsanız, çıkartın ve ayağınızı birkaç dakika boyunca esnetin.
  • Parmaklarınızı esnetin, kramplı ayağı yüksek bir yere koyun ve yalnızca topuğunuzu kullanarak destekleyin. Hafifçe parmaklarınızı oynatın ve ağrı geçene kadar tekrarlayın.
  • Parmaklarınızı aşağı yukarı oynatın ve ağrı devam ediyorsa parmaklarınızı elinizle hareket ettirin.
  • Gelecekteki krampları önlemek için kramp geçer geçmez bir yürüyüşe çıkın.
  • Spazmlar birkaç dakika boyunca devam ederse, nemli ve sıcak bir bezi bu bölgeye uygulayabilirsiniz.
  • Yaklaşık 30 dakika boyunca üst dudağınıza bastırmak üzere başparmak ve işaret parmağınızı kullanarak krampı geçirmek için aküpresür uygulayabilirsiniz.
  • Saniyeler içinde sizi kramptan kurtaracak diğer bir aküpresür noktası da ayak başparmağınız ile yanındaki parmak arasında bulunan noktadır. Bu bölgeye 30-40 saniye boyunca basınç uygulayın.

Ayak kramplarını geçiren ev tedavileri

Yukarıdaki yöntemler ayak krampları konusunda size yardımcı olmuyorsa aşağıdaki ev tedavilerini deneyebilirsiniz.

Masaj

Fiziksel aktivitelerle dolu uzun bir gün geçirdiyseniz ya da ayaklarınız yorgun hissediyorsa, iyi bir ayak masajı herhangi bir krampı önlemenin ve azaltmanın harika bir yoludur. Bu durumda kasları gevşetmek ve spazmı azaltmak için ayaklarınızı sürtün. Ayağınızın ön kısmını kan akışını arttırmak ve tamamen rahatlamanıza yardımcı olmak üzere öne doğru getirin. Gece boyunca kramp yaşamaktan endişeleniyorsanız, yatmadan önce kendinize yapacağınız ayak masajı krampı önlemenin iyi bir yoludur.

Esneme egzersizleri

ayak-ovmaEsnemek saniyeler içinde kramptan kurtulmanın en güvenli yollarından biridir. Amerikan Ortopedi Cerrahları Akademisi’ne (AAOS) göre, ayak kasının yumuşak ve hafif bir şekilde esnetilmesi ve masaj yapılması kramplardan tamamen kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Esnemek aynı zamanda farklı egzersiz çeşitleriyle uğraştığınız zamanlarda krampların oluşmasını da önleyecektir.

Mabet ağacı

Mabet ağacından yapılan bu çayı içerek hızlı bir şekilde kramplarınızdan kurtulabilirsiniz. Üç yemek kaşığı mabet ağacı yaprağını bir bardak suyun içinde yaklaşık 10 dakika kadar kaynatın, beş dakika bekletip derhal tüketin.

Esans yağları

yağIsı, kramptan etkilenen bölgelerin rahatlamasına yardımcı olabilir ve ayağınızda hissettiğiniz o rahatsız hissi azaltmada genelde etkili sonuç verir. Isıtma pedi kullanmak istemiyorsanız, okaliptus, çam, çay ağacı, biberiye veya kekik gibi sıcaklık hissi veren esans yağlarından birini seçebilirsiniz. İdeal olarak, yağ sürdükten sonra en iyi sonuç için ayağınıza çorap giymelisiniz.

Arnika bitki çayı

Arnika, iltihabı azaltır ve kas ağrısı ile krampları geçirirken bir yandan da dolaşımı teşvik etmek gibi güçlü özelliklere sahip başka bir bitkidir. Bunun için arnika köküyle yapılmış bir çay hazırlamanız ve bu çayı kramplı bölgeye beş dakika boyunca sıcak bir kompres yardımıyla uygulamanız gerekmektedir. Diğer bir seçenek ise sıcak su dolu bir kabın içine birkaç damla arnika eklemek ve ayağınızı bu karışımın içinde 10 dakika kadar bekletmektir.

kaynak: sağlığa bir adım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: