Hangi izi bırakıyoruz, ayak izi mi akıl izi mi?

c2067f38b1e881fed2f4f8e5ae7c5848_1314784020[1]

Bazıları hayatta herkes gibi ayak izibırakır ve kumsaldaki ufak bir dalga siler süpürür. Sürüden biri daha gitti derler.

Bazıları da akıl izi bırakır. Bu akıl izleri ya cennetten bir parçadır ve dostluklarıyla, iyilikleriyle o kadar şey öğretir ki; onlar her an aklınızda ve kalbinizde yaşar. Ne mutlu ki haberi olmadan bu şekilde bir insanın duasında yer alabilenlere.

.Bazıları ise cehennemden bir ateş parçası; yakarak, altüst ederek öğretir. Kişi eğer yeterince kamil ise, elinden geleni yaparken oluşumlardaki hikmeti yorumsuz seyreder. Ne nefret eder ne de beddua, ama içinde yaşadığımız sistemin de bumerang şeklinde işlediğini bilir ve kişiden çıkan herşeyin kendisine döneceğini de görür.Hepsi parmak izi kadar özeldir.
Özdeki birlikten dolayı sevilir her yaratılan, yaratandan ötürü. Ancak ne var ki özü aynı karbon atomu olmasına rağmen bazılarında kapkara odun kömürü olarak işlevini yerine getirir, aynı karbon bazılarında da pırıl pırıl elmas olarak parlar.
Bazıları sobalara kömür olur, bazıları da kıymetini değerli ellerde bulur. Herkes bir şekilde kendisinden çıkanla layığını oluşturur.
Hayat ne kariyer davası, ne ekmek kavgası, ne de aşk meselesidir; hayat tüm bunları yaşarken ve tüm bu izleri birbirimize bırakırken, ‘insan’ kalabilme mücadelesidir!

Nükhet Kalmuk..

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: