Mutsuz musunuz? Bu 8 İpucunu Deneyin…

 

 

Sizi yenilgiye uğratmasına izin vermeyin ve bu ipuçlarını gerçek hayata uygulayın.

1. Yürüyüşe Çıkın

Kilo-vermek-için-yürüyüş

Yapmanız gereken en son şey, evde oturmak ve yalnızlık sığınağınıza saklanmaktır. Bunu asla yapmamalısınız. Bunu yapmak yerine, eski spor ayakkabılarınızı, rahat bir eşofmanınızı giyin, ev anahtarlarınızı yanınıza alın ve… yürüyün!

Hızlı tempoda, tüm gücünüzle yürüyün ve her adımda, yaşamınızdaki problem ağını çözümleyin ve içinizdeki kötü hissi yok edin. Terlemek iyidir ve kalbinizin atması ile vücudunuzun hareket etmesi harikadır. Bu şekilde, kalbinizin yeniden endorfin, yani mutluluk hormonu, salgılamasını sağlayabilecek ve bu defa kafanızdaki düşüncelerin önem düzeyini düşürebileceksiniz. Bunu deneyin!

2. Güneşte Oturun ve Gözlerinizi Kapayın

güneşlenmek

Huzur ve sükunet anı, cildinize güneşin değmesine izin vereceğiniz on beş dakika ile sınırlı bir süreç olmalı. Yeterli dozda D vitamini, memnuniyet ve huzur duymanızı sağlayacaktır. Kendinizi mutsuz hissettiğiniz günlerde, yatağınızda, yorganın köşesinden bakıp gölgeler aramamalısınız.

Normalde, depresyonda olan kişiler, gün ışığından kaçınma eğilimindedirler. Siz bunu yapmak yerine, sıcaklığın vereceği o güzel anın tadını çıkarmalısınız.

3. İki Saatliğine de Olsa, Tüm Zorunluluklarınızı Bir Kenara Bırakın

yoga-rahatlamak

Hepimiz biliyoruz ki bu bazen hiç de kolay değildir. Yapacak işleriniz, sorumluluklarınız, mesleğiniz, zorunluluklarınız… Mutsuz olduğunuz zamanlarda, etrafınızda bir duvar belirir ve neredeyse hiçbir şeyi doğru yapmanıza izin vermez. Hiç motivasyonunuzun veya enerjinizin olmadığını hissedersiniz.

Çözüm nedir? Bir anlığına durmak ve kendinize, kişisel alanınızdan ve zamanınızdan keyif duyabileceğiniz ve hiçbir kaygı veya baskı hissetmeksizin geçirebileceğiniz iki saat vermektir. Kendiniz olun!

4. Yazın

yazmak

Günlük tutar mısınız? Eğer yanıt hayır ise, belki de başlamanın zamanı gelmiştir. Bu; terapi niteliğinde ve fikirlerinizi düzenleyebilmenize olanak sağlayan, kendiniz ifade edebilmenize, kendinizle konuşmanıza ve yazmaktan kaynaklanan o özel hisse kapılmanıza imkan tanıyan bir aktivitedir.

Bir günlük yazabilmek için, Gabriel García Márquez veya Daphne Du Maurier olmanız gerekmez: Kendinizi, kendi kaynaklarınız, kelimeleriniz ile ifade edin, kendinizle tartışın, kime istiyorsanız ona hakaret edin… Özellikle duygularınızı tarif edecek kelimeler kullanmaya özen gösterin.

5. Eğer İhtiyacınız Varsa, Ağlayın

ağlamak

Ağlamak, gerginliği atabilmek ve duyguları rahatlatmak açısından doğal ve gerekli bir eylemdir.

Bazen, ağlamaya ihtiyacınız olabilir ve bu yapılacak doğru bir harekettir. Mutsuzluk, bazen bir yürüyüşün veya en iyi arkadaşınızla dertleşmenin işe yaramadığı durumlarda, gerginliği atabilmek için bir kaçış mekanizmasına ihtiyaç duyar. Bu durumda, gözyaşlarınızı serbest bırakmalı ve kendinizi rahatlatarak gerginliğinizi azaltmalısınız. Bu; sağlıklı ve gerekli bir eylemdir.

6. Aynada Kendinize Bakın ve Neyin Yanlış Gittiğini Sorun

ayna-efekti

Haydi, bir tanıma egzersizi yapalım. Aynadaki kişi siz misiniz? Hayır, bu aynı çekici ve pozitif kadın değil. Mutsuzluk sizden yaşam enerjinizi çalıyor ve eminiz ki kendinizi bu şekilde görmekten memnun değilsiniz.

Kendinize, kalbinize umut verebilmek ve üzüntünüze çözüm bulmak amacıyla, ne yaparsanız daha iyi hissedebileceğinizi sorun. Aynadaki kadına, ne yaparsa yüzüne yeni bir gülümseme yerleşebilir sorusunu sorun.

7. Kendinize Sizi Nasıl Dinlemesi Gerektiğini Bilen Birini Bulun

aşk-11

Herkes, bunun nasıl yapılacağını bilmez. Çevrenizde mutlaka, sizi desteklemektense, her zaman kendisi hakkında konuşmayı tercih eden ve size nasıl olduğunuzu dahi sormayan bir akraba veya bir arkadaş vardır. Gözünüzün içine nasıl bakması gerektiğini bilen, anlatacaklarınızı ilgi ve samimiyetle dinleyebilecek birini bulun.

Hissettiklerinizi paylaşabilmenin sizi nasıl rahatlatabileceğini ve bu negatif duygunun bir yerden dağılmaya başladığını farkedeceksiniz. Destek aramaktan asla vazgeçmeyin.

8. Kendinizi Tedavi Edin

deniz-4

Neden olmasın? Mutsuz günler, üzüntünüzden kurtulabilmeniz adına biraz baskıya ihtiyaç duyarlar. Eğer tüm dikkatinizi duyduğunuz endişelerinize verirseniz problem gittikçe daha büyük hale gelecektir. Bu durumda biraz rahatlamak en iyisidir. Neden sinemaya gitmeyesiniz? Neden bir yoga kursuna başlamayasınız? Neden parka veya sanat müzesine doğru bir yürüyüşe çıkmayasınız? Neden bir reiki kursuna bir Access bar bilinçaltını temizleme kursuna gitmeyesiniz?

Bazen, eve gelip de en sevdiğiniz şarkıyı dinlemek gibi küçük şeyler, büyük mucizeler yaratabilir. Bu, problemlerinizi çözmez; ama kendinizi daha sakin ve daha iyi hissetmenize ve durumu farklı bir perspektiften ele alabilmenize yardımcı olur.

Kendinizi ne zaman mutsuz hissederseniz, bu basit ipuçlarını denemekten tereddüt etmeyin.

Kaynak: Sağlığa bir adım

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: