Baş Ağrısı ve Karaciğer Arasındaki İlişki

Karaciğerimiz sağlıklı olduğu zaman, yaşam kalitemiz de iyileşir ve bu organ hakkında düşünmeyiz bile. Ancak bazen hazım problemleri, yorgunluk ve baş ağrısının yanı sıra başka belirtiler de yaşamaya başlarız. Bu da orta derece veya ciddi bir rahatsızlığı işaret edebilir, ancak belirtiler göz ardı edilmemelidir.

Peki baş ağrısının hastalanmış bir karaciğer ile ne gibi bir ilgisi olabilir? Bu ağrı gidip gelen bir ağrı olacaktır, şiddeti şakaklar veya başın arkasında kendisini gösterecektir. İnsanlar çoğu zaman bunu gerginliğin neden olduğu baş ağrısıyla karıştırırlar, ancak gerçek sebebini bulmak için baş ağrısının yanı sıra karında bir ağrı, şişkinlik hissi, ağızda acı bir tat, dilin üzerinde beyaz veya sarı bir kaplama ya da bulantı belirtilerinin görülüp görülmediğine bakılmalıdır.

Doktorlar aynı zamanda gece uykusuzluk ve sabahları da uyanmakta zorlanmanın da yaygın rastlanan belirtiler olduğunu söylemektedir. Kadınlar da oldukça şiddetli PMS (adet öncesi sendromu) yaşayabilirler.

Genelde yaşanan durum baş ağrılarının karaciğer sağlıksız ve toksikken, beyne ve uzuvlara ihtiyacı olan enerjiyi gönderemeyip normal fonksiyonlarını yerine getiremediğinde ortaya çıkmasıdır. Bu yüzden de ağrı ve yorgunluk belirtileri beraberinde gelir.

Karaciğerinize daha iyi nasıl bakabilir ve bu baş ağrılarından nasıl uzak kalabilirsiniz?

yürüyüş

1. Beslenme kuralları

 • Büyük porsiyonlar yemekten kaçının: Doyana kadar yemek yemenin bir sakıncası yoktur. Ancak bunu gün içinde birkaç öğüne dağıtmalısınız. Sağlıklı bir metabolizmanın gereği olan kahvaltıyı asla atlamamalısınız.
 • Yağ, kızarmış gıda, işlenmiş şeker, süt ve süt ürünleri ile tuz tüketiminizi kısıtlamalısınız.
 • Günlük taze sebze meyve alımınızı arttırmalısınız. Besin maddelerini kaybetmemek için en iyisi sebzeleri buharda pişirmektir.
 • En iyi sebzeler vücut üzerinde “yenileyici” bir etkisi olan, acımsı tatlı yeşil yapraklı sebzeler gibi sebzelerdir. Peki neden? Çünkü bu sebzeler karaciğerin sakinleşmesine yardımcı olurlar; diğer bir deyişle fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olan iltihap sökücü bir etkileri bulunur. Bu kategorideki en iyi gıdalardan biri enginardır.
 • Boğa dikeni, hindiba ve yeşil çay gibi bazı bitkiler çok faydalıdır. Boşaltımı ve iyi çalışan bir karaciğeri teşvik eden arıtma özellikleri bulunur.

2. Davranışsal ve duygusal kurallar

Sizin de bildiğiniz gibi, günlük alışkanlıklarınız doğrudan karaciğer sağlığınızı etkilemektedir. Herhangi bir fiziksel aktiviteye günde en az yarım saatinizi ayırmanız veya 15 dakika boyunca koşmanız, daha doğrusu kalp atışınızı hızlandırması koşuluyla herhangi bir aktiviteyle uğraşmanız önerilmektedir.  

Ayrıca, duygusal durumunuza da dikkat etmekte fayda var. Stres ve anksiyete seviyenizi düşürün ve önceliklerinizi hatırlayın: sağlığınız, mutluluk ve günlük yaşamdan zevk alma. Bir parkta düşüncelerinizle baş başa kalmak ya da birkaç arkadaşla kahve içmek (unutmayın, kahve karaciğere iyi gelir) bile olsa basit şeylerden zevk almak için günde birkaç saati kendinize ayırmaya çalışın. Etrafınızı sizi seven, sayan ve sizin için en iyisini isteyen insanlarla doldurun. Belli insanlardan uzak kalmaya ihtiyacınız varsa, sağlığınız olumsuz etkilenmeden önce bunu yapın!

Bütün bunlar görünüşte ne kadar küçük gözükse de toplamda karaciğerinize zarar verebilir ve vücudunuzun doğal dengesini bozabilir. Bunu unutmayın.

Baş ağrılarından kurtulmak için uygun bir beslenme örneği

enginar-limon

Uygun bir zamanda denemeniz için size basit bir örnek vereceğiz. Aşağıdaki gıdalar hem karaciğerinize bakacak hem de karaciğerin yeterli çalışmamasından kaynaklanan baş ağrılarından uzak kalmanıza yardımcı olacaktır.

1. Kahvaltı

 • Yarım limonun suyu ile bir bardak ılık su
 • Şekersiz yabanmersini reçeli ile bir dilim tam buğday ekmeği
 • Yarım elma ve birkaç fındık

2. Öğle öncesi

 • 1 elma veya 1 armut
 • Kızarmış tam buğday ekmeği ve birkaç parça zeytinyağı ile beraber bir bardak yeşil çay

3. Öğle yemeği

 • Izgara sebzeler (brokoli, Brüksel lahanası)
 • Izgarada pişmiş beyaz balık
 • Küçük bir kase dilimlenmiş papaya

4. Atıştırmalık

 • Bir kase yulaf ezmesi ve çilek ile bir bardak su

5. Akşam yemeği

 • Zeytinyağı ve sirke ile haşlanmış enginar
 • Zeytinyağı, az miktarda tuz ve defne yaprağı ile pişirilmiş esmer pirinç pilavı
 • Kivi
 • Marulun hazmı için bol enerji gerektiğinden, salataların  akşam yemeği için uygun olmadığını unutmayın. Salatayı öğle yemeğine ayırın.

6. Yatmadan bir saat önce

 • Limon, nane veya kekikle bir çay yapın. Uykunuzu daha iyi alacağınız garantidir.kaynak: sağlığa bir adım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: