Kaygı için 12 Doğal Tedavi

Düzenli egzersizin endorfin üretimi sayesinde kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olduğunu unutmayın. Kendinize daha çok güvenecek ve daha sağlıklı hissedeceksiniz.

Sürekli olarak anksiyete (kaygı) sorunu yaşıyorsanız, doğrudan ilaç kullanmak istemeyebilirsiniz. Kaygı için zihin-beden teknikleriyle başlayan birçok güvenli ve doğal tedavi ile beraber sizi sakinleştirecek takviyeler ve çaylar bulunmaktadır. Bazıları hemen etki gösterirken diğerleri uzun vadede endişenizi giderebilir. Aşağıda 12 tane doğal kaygı tedavisi bulacaksınız.

1. Papatya çayı

Belli aralıklarla gerginlik yaşıyorsanız papatya çayı sakinleşmenize yardımcı olabilir. Papatyanın içindeki bazı bileşenler Valium gibi belli ilaçlarla aynı şekilde beyin alıcılarınızla etkileşime geçebilmektedir.

Pennsylvania Üniversitesi’nde yaygın anksiyete bozukluğu hastaları üzerine yapılan bir çalışmada sekiz hafta boyunca papatya çayı içenlerin kaygı belirtilerinde yalnızca plasebo kullananlara göre kayda değer bir azalma gözlemlenmiştir.

2. Yeşil Çay

yeşil-çay

Araştırmaya göre yeşil çay kalp atışını kontrol etmekte ve kan basıncını düzenlemektedir. Yapılan diğer çalışmalar ise yeşil çayın insanlarda kaygıyı azalttığını tespit etmiştir. Bir çalışmada, anksiyeteye meyilli test deneklerinin önceden 200 miligram yeşil çay içtiklerinde daha sakin ve daha odaklı oldukları görülmüştür.

3. Şerbetçiotu

Evet, biranın içindeki şerbetçiotu. Ancak bira içerek şerbetçiotunun sakinleştirici etkilerinden faydalanamazsınız. Şerbetçiotunda bulunan sakinleştirici bileşen uçucu bir yağ olup aromaterapide kullanılanlar gibi yalnızca ekstrakt ve çözeltilerin içinde mevcuttur.  Şerbetçiotu genelde sakinleştirici olarak kullanılıp rehavet ve uyku getirir.

4. Kediotu Kökü

kediotu

Kediotu kökü sakinleştirici bir bitkidir. Uykusuzluk tedavisine büyük katkı sağlar. Hatta Almanya hükümeti uyku bozuklukları için kediotu kökü kullanılmasını onaylamıştır. Kediotu kökünün hoş bir kokusu olmadığı için çoğu kişi kapsül halinde tüketir. Kediotu kökü genelde şerbetçiotu, papatya ve limonotu gibi diğer sakinleştirici otlarla beraber kombine edilir.

5. Egzersiz

Egzersiz güvenlidir ve zihne iyi gelir; aynı zamanda hem kısa hem uzun vadede depresyon ve kaygya karşı güçlü bir panzehirdir. Düzenli olarak egzersiz yaptığınız takdirde özgüveniniz artacak ve kendinizi daha sağlıklı hissedeceksiniz. Anksiyetenin temel sebeplerinden biri de sağlık ve hastalık konusunda endişelenmektir; bu da şekle girdiğinizde kendiliğinden azalacaktır.

6. Çarkıfelek

çarkıfelek-çiçeği

Bu çiçek Alman hükümeti tarafından anksiyete tedavisinde kullanılması onaylanmıştır bir sakinleştiricidir. Bazı çalışmalar reçete ilaçları kadar etkili bir şekilde kaygı belirtilerini azaltabileceğini göstermiştir. Çarkıfelek genelde uykusuzluk tedavisinde kullanılmıştır. Diğer sakinleştiriciler gibi rehavet getirebilir. Tek seferde birden fazla sakinleştirici bitki kullanırken dikkatli olun ve çarkıfeleği bir aydan uzun süre devamlı kullanmayın.

7. Lavanta

Lavantanın güçlü kokusu iltihap sökücüdür. Bir çalışma; diş doktorlarının bekleme odasındaki hastaların, odaya lavanta yağı kokusu sıkıldığında daha az gergin olduklarını ortaya çıkarmıştır. Florida’da yapılan başka bir çalışmada sınavdan önce lavanta koklayan öğrenciler sınav sırasında daha az gergin hissetmişlerdir.

Almanya’da yapılan bir çalışmada, özel formülasyonlu bir lavanta hapının yaygın anksiyete bozukluğu hastalarının kaygı belirtilerini azaltmada, Valium ile aynı sınıftan bir anksiyete giderme ilacı olan Lorazepam kadar etkili olduğu tespit edilmiştir.

8. Derin Nefes Alma

Yoga sırasında alınan derin nefesin stres ve anksiyeteyi azaltmada etkili olduğu kanıtlanmıştır. İşe yaramasının bir sebebi aynı anda hem derin nefes alıp hem de gergin hissetmenin imkansız olmasıdır. Derin nefes almak için, tüm nefesi ağzınızdan verip dörde kadar sayarak burnunuzdan nefes alın. Nefesinizi tutarken yediye kadar sayın. Şimdi sekize kadar sayarak yavaşça nefesi burnunuzdan verin. Bunu günde en az iki defa tekrarlayın.

9. Açsanız yiyin

fındık

Genelde insanlar acıktıklarında gergin ve huysuz olurlar. Bazen gerginlik nöbeti geçirdiğinizde bunun sebebi kan şekerinizin düşmüş olmasıdır. En iyi tedavi ise bir avuç fındık ya da bir parça bitter çikolata eşliğinde bir bardak su veya bir fincan sıcak çay içmektir.

Uzun vadede iyi beslenme kaygıdan kurtulmanın anahtarıdır. Az et ve deniz ürünü, folik asit için yeşil yapraklı sebzeler ve çeşitli bitkisel besin maddeleri (bitkisel gıdalarda bulunan doğal kimyasallar) ile sebzeye dayanan bir beslenme anksiyeteden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

10. Kahvaltı

Anksiyete bozukluğu yaşayan birçok insan kahvaltıyı atlamaktadır. İdeal olarak, tok tutan ve doğal protein ve kolin kaynağı içeren gıdalarla beslenilmelidir. Düşük kolin düzeyleri kaygının artmasıyla bağdaştırılmaktadır.

11. Omega-3

Balık yağları kalp sağlığına iyi gelir ancak aynı zamanda kaygıyla mücadelede de yardımcı olur. Yapılan bir çalışmaya göre, 12 hafta boyunca her gün 2.5 miligram Omega-3 yağ asidi tüketen öğrenciler plasebo kullanan öğrencilere göre sınavdan önce daha az gerginlik yaşamışlardır.

Uzmanlar genelde Omega-3’ün mümkün olduğunca gıda yoluyla alınmasını önermektedir. Somon gibi soğuk su balıkları en iyi yağ asidi kaynaklarıdır; hamsi ve sardalyalarda da bol miktarda yağ asidi bulunmaktadır.

12. Vücudu ısıtın

Sauna veya buhar banyosundan sonra neden kendinizi bu kadar rahatlamış hissettiğinizi hiç düşündünüz mü? Vücudunuzu ısıtmak kaslarınızı gevşetir ve kaygıyı azaltır. Sıcaklık hissi sinir taşıyıcısı serotonini (duygusal dengeyi koruyan temel sinir taşıyıcısı) etkileyenler dahil olmak üzere ruh halini kontrol eden sinir devrelerini değiştirebilir. Vücudun ısıtılması egzersizin ruh halinize de iyi gelmesinin sebeplerinden biridir.

kaynak: sağlığa bir adım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: