Göze Faydalı Besinler…

10294359_884519081569003_5034011452232831238_n[1]

 

Göze faydalı besinlere kısaca göz attığımızda havuç, kırmızı(kapya) biber, brokoli, brüksel lahanası, kayısı, ıspanak, kara lahanayı görüyoruz. Şimdi göze faydalı besinleri kısaca göz atalım.

Göze faydalı besinler arasında birinciliği kimseye kaptırmayan havuç, Bugs Bunny sayesinde çocukların da en sevdiğin sebzelerden bir tanesidir. Bu turuncu renkli sebze, antioksidanlar arasında yer alıyor, katarakt ve makula gibi göz hastalıklarının oluşmasını önleyen beta karoten ihtiva ediyor. İsterseniz salatalara ekleyin, isterseniz tıraşlayıp çocuğunuzun eline verin, hatta bol bol smoothie içeceklerinin içine karıştırın ama bir şekilde günlük beslenme düzeninizin içine sokun.

Kırmızıbiber, diğer adıyla kapya bol C vitamini deposudur. Ayrıca gözlerinizi koruyacak antioksidanları içerir. Genellikle kırmızıbiberi kahvaltılık olarak kullanıyoruz ama aslında salatalara, soslara hatta tostların içine bile çok yakışıyor.

Yine geldik bir çizgi film karakterinin besinine, Popeye yani Temel Reis elinden düşürmediği ıspanağa. Ispanağın besin değerlerine baktığımızda içinde C vitamini, lutein, zeaksantin ve beta karotenleri görüyoruz. Göz rahatsızlıklarından makula dejenerasyonuna en faydalı sebzelerden birisi olan ıspanak, bu rahatsızlığı olanlara bedenin doğal pigmentasyon üretimi yapmasına fayda sağlıyor.

Tatlı patatesin içindeki etli turuncu kısmı yine beta karotence oldukça zengin. Tatlı ve ferahlık veren tadını çocuklar çok seviyor bu sebeple püresini yapabilir ya da dilimleyip, baharatlayıp çok az zeytinyağıyla fırına verebilirsiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: