İnsan Psikolojisine Meraklıysanız Mutlaka Göz Atmanız Gereken 2 Deney

be-the-best-student-in-your-class[1]

 

Bilim insanları ve büyük markalar insan doğasını gerçekten anlayabilmek için sosyal deneyler yapmayı sever. Bazen, katılımcılar normları yıkarak ve mantık dışı hareketler sergileyerek, psikologların bile onları anlayamamasına yol açıyor.
Filoji, beklenmedik sonuçlar doğuran birkaç sosyal deneyi sizler için seçti.
1- Herhangi bir işte çalışmayan belli bir kesime karşılıksız olarak aylık 560 Euro verilseydi?
Deney: Finlandiya’da 2 bin işsiz bu deney için seçilir ve 1 yıl boyunca bu kişilere aylık 560 Euro para ödenir. Bu para işsizlik parası adı altında ödenir ve insanlar üzerinde bu parayı aldıkları süre boyunca bir iş aramaları konusunda bir baskı oluşturulmaz. Bir iş bulsalar ve ya kursalar dahi bu parayı hala almaya devam edecekleri söylenir. Yani denekler tamamen özgür bırakılır.

Sonuç: Katılımcıların hemen hepsi iş bulma konusunda üzerlerindeki stresin büyük ölçüde azaldığı belirtti. 560 Euro Finlandiya için çok yüksek bir gelir olmamasına rağmen, insanların sevdiği işi seçebilecekleri, kendi işini kurabilecekleri ya da sahip oldukları eğitim düzeyini daha üst seviyeye taşıyabilmeleri için onlara nefes aldıran bir gelir.

Sonuç olarak katılımcıların hemen hepsi, bir yıl boyunca hiç çalışmadan gelir elde edeceklerini bilmelerine rağmen, sadece 6 ay sonra önceki gelirlerinden çok daha yüksek bir gelir elde etmeyi başardı ve girdikleri işlerde daha yüksek performans sergiledi. Bu deney gösteriyor ki, iş bulma konusunda kişiler üzerinde oluşan baskı kalktığında ve karşılıksız olarak gelir elde edeceklerini bilmelerine rağmen, bireyler iş aramayı bırakmıyor tam aksine iş bulma konusundaki motivasyonları artıyor.
2- Yetişkinlerin desteği çocukları nasıl etkiler ?
Deney: Bir öğretmen aynı sınıftaki çocukları onların göz rengine göre 2 gruba böler. Deneyin ilk gününde, mavi gözlü çocuklar diğerlerine göre daha fazla ayrıcalık, övgü ve destek görürler. Kahverengi göz rengine sahip olan çocuklar ise boyunlarına kurdele takmak zorunda olmaları gibi diğer çocuklara nazaran ayrıcalık ve ilgiden mahrum bırakılır. İkinci safhada ise gruplar yer değiştirir.

Sonuç: Ayrıcalıkları olan çocukların grubu ilk etapta beklendiği gibi öğretmenin desteğini hisseder ve çalışmalarında daha verimli sonuçlar alırlar. Ancak bununla beraber aynı zamanda diğer gruba karşı kibirli hale gelirler ve bir süre sonra derslerindeki ilerleme diğer sınıflara oranla geride kalmaya başlar. Diğer grup ise aşağılanmış hissedip en basit ders konularını dahi halledemez hale gelir.

 

Sonuç olarak kısa vadede övgü alıp ayrıcalık gösterilen çocuklar başarı sağlasa da, uzun vadede bu yöntem işe yaramıyor. Bu deney gösteriyor ki, eğitimde başarılı olan çocukları ödüllendirirken, başarısız çocukları gözardı ederek rekabet oluşturmak iyi bir model değil.

Bu 2 basit deney bize gösteriyor ki, ceza, ödül ve baskı gibi kavramlar üzerine bldiğimizi sandığımız birçok şey aslında tamamen yanlış olabilir.

kAYNAK: FİLOJİ

Ruhsal Büyüme... kategorisinde yayınlandı. Leave a Comment »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: