“Can taşıyor!”

26219381_1874306199547259_1634989901163045288_n[1]

 

 

BÜYÜK BÜYÜKANNEMİN ANILARINDAN 40’lı senelerin sonları, İstanbul Bakırköy’de eski bir köşk… Şayan Hanım bir kış günü bahçedeki odunluktan odun alırken, içlerinden bir tanesini elinden düşürür. Düşen odunu almak için uzandığında ne görsün, yerde yaralı bir fare yatmakta! Odun farenin üzerine düşmüş ve bacağını kırmıştır. Hayvanı can acısıyla kıvranarak yatıyor görünce o kadar üzülür ki, masmavi gözleri yaşlarla dolu olarak eve koşar.
Kızına; “Nevzat, ben böyle böyle bir iş yaptım” diye anlatır. Kızı Nevzat Hanım, çoğumuz gibi, “İyi anne, atarız gider” der. Şayan Hanım asla kabul etmez. Hemen odasına koşar, bez parçaları alır. Kibrit çöplerini ve bir tasa koyduğu zeytinyağını da alıp tekrar odunluğa koşar. Damadı Nuri Bey, eşine “Valide Hanıma söyle lütfen, çocuklar veba olursa ne yaparız” diye endişesini dile getirir ama nafile! Şayan Hanım odunluğa gittiğinde fare olduğu yerde kımıldamadan yatıyordur.
Bu arada unutmadan yazayım; kış olduğu için fare üşümesin diye zeytinyağını ocakta biraz ısıtır. Farenin kırık bacağına on gün süreyle, her sabah ve her akşam zeytinyağı sürerek masaj yapar. Sonra her gün yeniden kibrit çöplerini bez parçasıyla farenin bacağına destek yaparak bağlar ve kırığın kaynamasını bekler. Tabii, peynir, süt ve su ikramları da yapılmaktadır fareye…
Sonunda bir akşam Şayan Hanım, hadisenin başından beri kendisine yardım
etmekte olan torunu İnci’ye; “Bu gece bacağını bağlamayalım. İyileştiyse gitsin” der. Son kez zeytinyağlı masajını yapar ve odunluktan çıkarlar. Sabah geldiklerinde farenin gitmiş olduğunu görürler. Şayan Hanım yaptığı bu işe hayret edenlere çok basit bir cevap verirmiş: “Can taşıyor!”
Zeynep İnan – Dünya Bizim dergisi 2012

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s