İlişkilerindeki Sorunları Adamakıllı Çözmek İsteyen Çiftler İçin 17 Uzman Tavsiyesi

kadin-ayakta-woman-standing(2)
Harvard, M.I.T. ve Yale profesörlerinin 2010’da yayınladıkları bir araştırmaya göre insanlar sert, tahta bir sandalyede otururken daha katı bir tutum içerisinde oluyorlar, yumuşak ve konforlu bir sandalyede oturduklarında ise daha uzlaşmacılar. Bu da daha hızlı ve kalıcı bir çözüme ulaştırıyor.
2. Konuşmalarınıza ‘sen’ ile değil ‘ben’ ile başlayın.
Konuşmayı ‘sen’ ile başlatmak bir suçlamanın habercisi olarak görülür. New York’tan bir terapist olan Irina Firstein’e göre karşınızdakinin savunma moduna girmesini istemiyorsanız ciddi bir tartışmaya her zaman ” Benim seninle paylaşmak istediğim bir konu var.” gibi bir şey ile başlayın.
3. Ara verin, bir süre belirlemek koşuluyla.
Psikoterapist, yazar ve “Couple’s Therapy” (Çiftler Terapisi) programının sunucusu Dr. Jenn Mann böyle durumlarda ara verebilmenin bir ilişkinin en önemli ögelerinden biri olduğunu söylüyor, ” Birbirinize, kan beyninize sıçradığında ara vereceğinize dair söz verin.” Kapıyı çarpıp çıktığınızı sanmaması için de ne kadar zamana ihtiyacınız olduğunu söyleyin. ” Söyleyeceğiniz şey şöyle bir şey olabilir, ‘Şu an fazla öfkeliyim, bunu biraz daha sakinleştiğimde konuşmak istiyorum, bu yüzden 5 dakikalık bir yürüyüşe çıkıyorum.'”
4. Tartışma sırasında elinizi kalbinizin üzerine koyun.
“Karşınızdaki insana bakarak bu hareketi yapmanız o an ne kadar duygusallaştığınızı gösteriyor bence.” diyor Firstein ve ekliyor, ” Havayı gerçekten yumuşatabiliyor.
5. Öfkenizden kurtulmak için birlikte koşuya çıkın veya spor yapın.
Terapist ve ilişki uzmanı Rachel A. Sussman ” Sonrasında, neler olduğu veya nasıl hissettikleri hakkında konuşmak isteyip istemediklerini sorun.” diyor.
6. Büyük konuşma öncesi el ele tutuşun.
“Fiziksel temas, oksitosin – aşk hormonu diye de bilinir- salgınmasına sebep olur.” diyor çift terapisti Lori Gottlieb. “Elinizi tutan bir kişiye sesinizi yükseltmenin ne kadar zor olduğuna şaşıracaksınız.”
7. Hissettiklerinizi bir isteğe çevirin.
Terapist Jean Fitzpatrick “‘Bütün dikkatin hep telefonunda’ demek yerine ‘Neden bugün akşam saat 10’da telefonlar olmadan birer kadeh şarap içmiyoruz?’ demeyi deneyin.” diyor.
8. Yatağa girmeden hemen önce büyük bir kavga etmeyin.
Sizi bütün gece düşündürecek ve uyanık tutacak ciddi bir konuşma kimseye yardımcı olmadı şimdiye kadar. Fitzpatrick, Partnerinizle konuşmak için zaman ayırmak istediğinizde ‘Seninle konuşmak istediğim bir konu var. Yemekten sonra birkaç dakikanı ayırabilir misin?’ gibi bir şey söylemeyi öneriyor.
9. Onlara cevap vermeden önce bir saniye bekleyin.
“Partnerinizin söylediği veya yaptığı bir şeye çok takıldıysanız bunu kelimelere dökmeden önce kendi içinizde hesaplaşın. Bu sayede birden parlamak yerine daha yapıcı ve sakin şekilde konuşabilirsiniz.” diyor Fitzpatrick.
10. Tartışmaya birkaç sınır koyun.
Tartışmalar hep olacak, ama adil bir şekilde tartışmanızı sağlayacak bir anlaşma yapın. Mann, ” Birbirinize hakaret etmek, dalga geçici sözler söylemek veya tehditkar hareketler olmamalı.” diyor ve partnerinize, onları özellikle sinirlendiren hareketler veya sözler olup olmadığını sormanızı öneriyor.
11. Uzlaşma dönemini sağ salim atlatmaya çalışın.
Mann’e göre, “Uzlaşma dönemi, cicim aylarından sonra gelir ve çift olarak kendinizi nasıl tanımladığınızı ve anlaşmazlık durumlarını nasıl idare ettiğinizi belirler, bu yüzden ilişki için oldukça ciddi bir aşamadır.” Uzlaşma aşamasında bazı çiftler diğerlerine göre daha çok tartışabilir, bu onların ilişkilerinin daha sağlıksız olduğu anlamına gelmez. ” İki taraf da bu dönemde kendi ihtiyaçlarını karşılarken karşıdakinin ihtiyaçlarını da karşılamanın yollarını arıyor.”
12. Birbirinize takma isimlerle hitap edin.
“Partnerinizin asıl adını kullanmak sizi daha ciddi gösterip aranızdaki uzaklığın artmasına sebep olabilir.” diyor Gottlieb. “Sesinizi alçaltıp, tabi isterseniz, ona değer verdiğinizi gösteren bir lakapla hitap edin.”
13. Kavgalarınızın sürekli hale gelmeye başladığını fark ederseniz yardım almaktan çekinmeyin.
Eğer aynı konular üzerinde yavaş yavaş artan ve bir süre sonra tıkanan tartışmalar yaşıyorsanız çift terapisi almayı düşünün. “Terapiye sadece ilişkinin bir tarafının gitmek istediği, diğerininse ‘Daha şu kadar aydır birlikteyiz!’ diye itiraz ettiği durumlarla karşılaşıyoruz.” diyor Mann. “Ancak çoğu çiftin ilişki sürdürmeyi öğrenmesi gerekiyor ve bunu ne kadar çabuk öğrenirlerse ilişkileri o hızda iyileşiyor.”
14. Duygularınızı bir şeyleri değiştirmek için kullanın.
“Duygularınız önemlidir, ancak en büyük öneme, onları bir işaret olarak algıladığınızda sahip olurlar.” diyor Fitzpatrick. “Herkes bazen duygularını dışa vurur. Ama sadece dışa vurmak için izin vermektense bu duyguların, sizi ilişkinizde yapmak istediğiniz değişikliğe götürmesine izin verin.”
15. Tartışmada biraz yol almadan arkadaşlarınıza partnerinizle ilgili içinizi dökmeyin.
“Yaşadığınız tartışma ile ilgili arkadaşlarınızla konuşmak sizi daha sert ve öfkeli bir hale getirebilir.” diyor Gottlieb. ” Arkadaşlarınıza konuyu bir şekilde çözdükten sonra daha da aydınlatmak için içinizi dökün.”
16. Evlilik öncesi terapilerini deneyin.
“İlişkisinde çok mutlu olup eskiden zamanlarda evlenmeden önce din adamlarına gidenler gibi bana gelip konuşan nişanlı çiftler oldu.” diyor Gottlieb. “Genellikle para, çocuklar, iş hayatı ve çatışmaların çözümü konularına odaklanıyoruz ve 4 seans yapıyoruz.”
17. Partnerinizi kendisiyle ilgili daha çok şey öğrenmesi için cesaretlendirin

Ruhsal Büyüme... kategorisinde yayınlandı. Leave a Comment »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: