Bu yaşanmış bir evlilik öyküsü ve ben bayıldım…

13612253_10210039440723244_4607300543474522133_n[2]

“Bu fotoğrafta anneannem 16 yaşında, dedem 33.
Tarih 26. Şubat 1938. Yani 77 sene önce bugün. Nişanlandıkları gün.

Anneannem dedemi hayatında ilk defa o gün görmüş.

Düşünsenize, evleneceksiniz ve hayatını paylaşacağınız adamı nişan günü görüyorsunuz. Beğendin, beğendin, beğenmedinse hayat boyu çek dur.. smile ifade simgesi:)

Bizimkilerin hikayesi ise tam bir “Onlar ermiş muradına , biz çıkalım kerevetine..” hikayesi. Sonu gerçekten mutlu olan şahane bir masal yani..

Anneannem kendisinden 17 yaş büyük dedeme resmen aşık olmuş.
Dedemse o yıllardaki genel davranışın aksine, o gencecik kıza, ömür boyu, hem aşkla, sevgiyle, hem de “saygıyla” bağlanmış..

Ben onların evinde hiç yükselen ses , hiç kavga gürültü duymadım.

Evlendikleri ilk gün, dedem uzun bir konuşma yapmış. Üç şey istemiş gencecik karısından :

Bir : Bana İhsan Bey değil, İhsan demeni rica ediyorum. ( ki o devir için müthiş bir adım..! )Evde kıyametler kopmuş, sen kocana, koskoca adama nasıl ismiyle hitap edersin diye..
Aile büyüklerini sakinleştirip ikna etmek yine dedeme düşmüş..:)Anneannem öbür boyu hep İhsan’cığım dedi. “Cığım”sız bir hitap hiç duymadım ağzından..

İki : Dedem hakimdi benim. Bak demiş, mesleğim gereği eve senden torpil isteyenler gelebilir.
Asla , katiyen kabul etmeyeceksin. Hediye asla kabul etmeyeceksin.
Hakim demek, tarafsızlık demektir.
Böyle bir şeyi mesleğim adına şerefsizlik addederim.
Bu ricaları reddetmeyi ayıp sayabilirsin , asıl bunu teklif etmek ayıptır, bilesin.
Sonraları ikisi bir olup, güzel bir reddetme cümlesi bulmuşlar, anneannem çok ısrarcı olanlara :
– “Dosyanızı titizlikle tetkik edeceğini söyledi” derdi.

Üç : Benim demiş, “küsme” huyum vardır. Kızarsam tartışmam, sadece küserim. Ben sana küsersem , sen bana küsmeyeceksin. Yoksa evlilik gemisi yürümez. Sabır rica ediyorum senden..
Bir şey diyeceğim, inanmayacaksınız : “Ömür boyu hiç küsmediler.”

Diyeceksiniz ki, e kadın her şeye uyum sağlarsa evlilik elbet yürür. O dönemin evliliklerinde bir kere, çok keskin kadın-erkek ayırımları var. Kadın asla çalışmıyor, evin bakımı, çocuklar vs ile ilgili, erkek ise çalışıp evi geçindiren . Bu kadar net. Bugünkü gibi herkes her şeyi paylaşır durumu yok. O yüzden değerlendirirken hep bunu düşünürüm aslında..

Yani ben hayatımda dedemi mutfakta görmedim. Bir tabağı içeri taşıdığını bilmem. Kalkıp bir bardak su aldığını bilmem. Anneannem getirirdi her şeyini..

Ama mesela su mu istedi, anneannemin elinden bardağı alır, öbür eliyle, onun suyu getiren elini tutar öper, gözlerinin içine bakarak
“ Eline sağlık, zahmet oldu Münevver’ciğim” derdi.
Anneanneme aniden bir enerji gelir, gözleri parlar, genç kız gibi seke seke , uça uça dönerdi mutfağa..

Anlayacağınız, “Görevi tabii, elbette yapacak! ” zihniyetinde hiç olmadı dedem. Teşekkürü , takdiri hiç ihmal etmedi bir ömür boyu.

Annemler küçükken, dedem öğlenleri işten mutlaka eve gelirmiş, alel acele yemek yiyip, bir tek de tavla atarlarmış, öyle dönermiş dairesine.. O bir saate hepsini nasıl sığdırırdık diye konuşup gülerlerdi..

Evlilik diye oya gibi işlenmiş, inci gibi dizilmiş anılar gördüm ben.. Fedakarlık, sabır, özen, ve minnet gördüm. İçinde hastalıklar da oldu elbet , ölümler de, acılar ve hayal kırıklıkları da.. ..Ama bütün bu gerçekler nasıl taşınır, nasıl her bir korku, her bir hüzün, sevgiyle harmanlanıp akide şekeri gibi ağızda eritilir gider, işte onların masalı bunu da anlatır.

Dedeciğim, sayısız hastalıkla mücadele etti, ama etrafına en ufak bir rahatsızlık vermedi. Anneannem ona hep canı gönülden sevgiyle , bir melek gibi baktı.

Dedeme şeker teşhisi konduğunda, insülin iğnelerini bile iğneciye bırakmadan kendi yapmak istemişti mesela..

O zamanın iğneleri şimdiki gibi değil, kocaman metal enjektörler vardı, ucunda kalın, dehşetengiz iğneler olan. O verev kesimli iğne uçları hala gözümün önündedir.

O enjektör her sabah ocakta, çayın yanında kaynardı..
Fonda radyoda Türk Sanat Müziği, mesela “ Benzemez kimse sana “ çalar, enjektörün tıkır tıkır kaynama sesi, çaydanlığın fokurtusuna, limon kolonyasının kokusu, kızarmış ekmek kokusuna karışırdı. Anneannem seve okşaya karnından yapardı iğneleri dedeme..

Nasıl öğrenmiş iğne yapmayı derseniz, normalde portakala batırarak öğretirler, ama anneannem “kendine batırarak” öğrenmişti iğne yapmayı..
Dedemin canını yakmasın diye..

Ne bir gün anneannem bıktı her gün bunu yapmaktan, ne de dedem bir gün şikayet etti, her Allah’ın günü iğne olmaktan…Anlayacağınız, o dana kadar iğneleri yapmayı bile keyif haline getirmişlerdi.

Anneannem bir şey öreceği zaman yünleri alır, dedemin yanına getirirdi. Dedem hemen gazetesini, kitabını bırakır, kollarını anneanneme uzatırdı. O çilenin iki ucuna ellerini geçirir, anneannem çabuk çabuk hareketlerde yünü top haline getirdikçe, son derece uyumlu hareketlerle, bir sağ, bir sol elinden kaydırırdı yün çilenin iplerini..
Gülüşüp sohbet ederlerdi. Anneannem ona uzun uzun ne öreceğini anlatırken, ilgiyle dinlerdi.

Televizyonun olmadığı o güzel zamanlarda, annemle dayımın okuduğu şiirleri dinlemeye bayılırlardı.
Akşam oldu mu çay demlenir, yaz ise bahçeye açılır kapanır sandalyeler atılır, cır cır böceklerinin sesi eşliğinde, yıldızların altında uzun uzun , tatlı tatlı sohbet edilirdi.

Televizyon geldikten sonra ise çocukluğuma ve onlara dair en net anım, kanepede dedemin koltuğunun altına yaslanıp uyuklaşım, ayıkladığı kabak çekirdeklerini bir bir ağzıma verişi.. Anneannemin soyduğu portakalın kabuğunun kokusu.. Usulca uykuya teslim oluşum.. Ve sonra alnımdan öpülerek uyanmak.. “Hadi yavrum, İstiklal Marşı başladı.”

Dedemle yan yana, son derece ciddi ayakta beklemek, marş bitene kadar. Askerler rap rap yürüyene kadar. Sonra sanki memleketi emin ellere teslime etmişcesine güvenli hissederek uykuya dalış.. Sabah puhu kuşlarının seslerine uyanmak..

Onların nişan günü bugün.

77 sene önce parmaklarına taktıkları o yüzüğü ömür boyu sevgiyle taşıdılar.

Tıpkı o yün çilesini sıcacık bir kazak haline getirmek gibi bir evlilik.

İlmek ilmek, emek, emek..

Dedem tuttu, anneannem ördü.

Dedemin ellerinden ilmek ilmek anneannemin ellerine kaydı..

İlmek ilmek.. Oya oya..

Ruhları şad olsun.”

Bige Güven Kızılay

Hayal Ağacım Adlı Sayfadan Alınmıştır

Ruhsal Büyüme... kategorisinde yayınlandı. 15 Comments »

15 Yanıt to “Bu yaşanmış bir evlilik öyküsü ve ben bayıldım…”

 1. Demet Says:

  Aşkla okudum aşklarını ve feyz aldım , sonsuz teşekkürler Sevgilerimle ,

 2. Mustafa Akın Gülesen Says:

  Şimdiki Zaman’da Nerede O Saygın Evlilikler.? Şimdiki Genç Kızlar Önce Yakışıklılık,Bol Para ” Banka Cüzdanın’da Bol Sıfırlı Rakkamlar../ Kendilerine Hediye Edilecek Asgari BeşBin TL.Limitli Kredi Kartları.. ” ve Son Model Araba ,Villa Tipine veya Rwzistans Olarak Daire, Buda Yetmiyor,Liman’da Bağlı Alyı Kişilik Yat Tarzında Tekne…! Peki Sormazlarmı Adama SEN Ne Vereceksin Adama,Genç Kızlığın’dan ” Cinsellik Olarak ” Başka..! Ha..İşte Kendilerini Bulunmaz Hint Kumaşı Sanıyorlar….Halbuki O Genç Kızlığın Masumiyeti Saflığı ve Aileden Yetiştirilmesi ve Aldığı Terbiye Okuduğu Okulda Aldığı Mesleki Eğitim ve Kariyer Kuracağı Yuvanın Temellerinde Harç Olacaktır..Malesef Gençliğin Büyük Bir Bölümü Bu Sorumsuzlukta Yaşam Sürmektedir….

  • Nejla Says:

   Agzina saglik. Cok iyi soyledin..Eee medya sagolsun. Dizilerle mizilerle filmlerle sartlayarak insanlari bu hale getirdiler. Bundan sonra eskiye donus coooook zor. Yazik oldu, yazik.

  • Adile harman Says:

   Hep kızları sorumlu tütmüşsünüz. Erkeklerin hiç mi suçu yok. Tembel, sorumsuz, havadan para kazanma hevesi, yalan dolan. Böylesi erkekler çoğaldıkça, o özlenen evlilikler hiç bir zaman olmaz…

 3. Şükran Uysaler Says:

  Yazınızı çok sevdim,evlilik böyle olmalı diyorum.Çok güzel anlatmışsınız ayrıca bir solukta okudum.Teşekkür ediyorum.

 4. Seda Says:

  Ruhları şad olsun, nur içinde uyusunlar. Sizin de kaleminize sağlık.. İçim ısındı gerçekten..

  Sevgiler..

 5. Ayshel Says:

  Evlilikte önce saygı sonra sevgi geldiği kanıtlanmış. . Keşke günümüzde de böyle olsa.. Eşler saygılarıni yitirip yuzgoz oldukları için boşanmalar çok fazla. Beraber yaslanmak hayal oldu

 6. Nihal Çakır Havalan Says:

  Yaşanmış gerçek bir hayatı biliyor olmanızı gıpta ile okudum. Geçmişte buna benzer evlilikler çoktu. Şimdilerde ise (ben de dahil) hep acelemiz var. Hep çok meşgulüz. Ama kendimizle. Biraz hız kesip yavaşlasak daha huzurlu olabiliriz. Sevgilerimle.

 7. Güray Tekçe Says:

  Gözlerim yaşardı okurken…Eşime de okudum…Çok etkilendi…Ben babaannemle dedemle yaşadığım çocukluk anılarımı yaşadım, eşim de kendi anne babasıyla yaşadığı çocukluk günlerini… Zaten aramız iki yaş, o 1937’de doğmuş, ben 1939’da… Çağ aynı çağ, anılar benzer… Bilmiyorum herkesin o yıllarda böyle benzer yaşantıları mı olmuş, yoksa ortak bir yöre ve töre, eğitim düzeyi yaşama bakış açısı vb gibi nedenler mi var…Nedeni her ne olursa olsun, bu güzel anıları gözyaşlarıyla yıkayarak yeniden yaşamak içimize ılık birşeyler akıttı…hele günümüzdeki iç acıtıcı umut kırıcı ortamlar içinde…😊💖

 8. Olcay Sağ Says:

  Ben de hikayeniz de adeta kendi yaşantımı buldum 1934 doğumluyum .Eşimde 1928 li idi bizde aşağı yukarı görücü usulü evlendik sayılır .Eşimin şeker hastalığından tutunda bir bardak suyu benden istemesi .Sevgi saygı güzel şeyler Cinsellik bitince olay sevgi ve saygıya dayanıyor .Ben de eşimi 3 sene önce kaybettim .Hepsinin ruhları şad olsun .🎄🎄🎄

 9. Zehra Says:

  Süperrrrrr o günleri istiyorum :((((

 10. Müfit erdoğan Says:

  Çok güzel bir öykü çok hoşuma gitti.

 11. Mürvet Says:

  Çok güzel bir öykü şimdiki gençlerde nerde o sevgi saygı 👍🏻❤️💐

  • Zuhal Says:

   İstanbul Adliyesi mensuplarından Ali SEVAL ve Münevver Seval benim değerli Anneannem ve Dedem…onların yaşamını Okudum sanki..Hele {Eline sağlık zahmet oldu Münevver’ciğim!.. } isim de aynı olunca tüylerimi diken diken etti.Bu hikayeyi okuyunca tarihler açısından da içinde daha ne ince detaylar var diye düşünmeden edemedim..1939-1945 İkinci Dünya Savaşının izleri.. siz iyi olsanızda; ülke de Endişe Yokluk Karneler aradaki sevgi saygı ve sadakati hiç de etkilememiş gözüküyor..Onların torunları olarak bize kalan en değerli miras bu değerlerimiz..Kaybettiğimiz tüm büyüklerimizin ruhları şad olsun..Mekanları Cennet Olsun..

 12. Aynur Gökbörü Says:

  Anacığımla rahmetli babamın hayat hikayesine benziyor.Ama benim babam annemi beşikde gözü e kestirmiş ve büyü kızım seninle evleneceğim diyerek annemin beşiğini sallarmış.yaşsnan bir gerçek benden


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: