Limonlu Zencefil Çayı İçmek İçin 5 Sebep:

zencefilli-çay[1]

 

 

Bağışıklık Güçlendirici:
Ballı Limonlu Zencefil çayının faydalarının başında bağışıklığı güçlendirmesi gelir. Zencefil çok kuvvetli bir antioksidandır. Limon  da yüksek miktarda C vitamini içerir. Soğuk algınlığı süresince içilen bu çay antibiyotik görevi görebilir. Limonda bulunan bioflavonoid’ler yani P vitamini kanser hücrelerinin yayılmasını engelleyebilir. Ayrıca limondaki antioksidanlar enflamasyon giderici etki edebilir. Zencefil kan akışını arttırır ki bu tam sağlık için gereklidir.

Bulantı ve Hazımsızlık Giderici:
Bedendeki bir düzensizlik sonucu bulantı ve kusma semptomları ortaya çıkabilir. Limon zencefil çayı mekanizmamız için çok iyi bir rahatlatıcıdır. Araba yolculuğu sırasında mideniz bulanan biriyseniz yolculuk öncesinde bu çayı içebilirsiniz. Ayrıca hamilelik ve kemoterapi bulantılarında da yardımcıdır. Mide yanması ve hazımsızlığa da iyi gelir. Yemeğin kolay sindirilmesini sağlar ve iştahınızı düzenler.

Diyabetin Etkilerini Azaltıcı:
Yeni araştırmalar, düzenli olarak limonlu zencefil çayı içilmesinin, diyabet sonucu oluşan karaciğer tahribatını azalttığını ortaya çıkartmıştır. Zencefilde bulunan çinko, insülin yapımında ve salgılamasında başlıca bir role sahiptir. Kan şekeri seviyesini kontrol eden ve diyabeti denetleyen insülindir.

Cilt ve Saç Bakımı:
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi zencefil limon çayının antioksidan ve vitamin yüklü olması, daha sağlıklı bir cilt ve saç için mükemmel bir zemin oluşturur. Antibakteriyel ve antiseptik özellikleri cildi enfeksiyonlardan korur. İçeriğindeki A ve C vitaminleri saçınızı güçlendirmenin ve daha çabuk uzamalarını sağlamanın doğal bir yoludur.

Kilo Vermeye Yardımcı:

Yüksek kan şekeri, karbonhidrat ve şekerli yiyecek aşermelerini tetikler. Zencefil kan şekerini normalize edebildiği için bu aşermelerin engellenmesine ve dolayısı ile kilo vermeye de yardımcıdır. Ayrıca zencefil yağ emilimini arttırır ve bedende birikimini engeller.

kaynak: Mert Güler

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: